A hivatalos adatok szerint 2001 óta a leggyorsabb ütemben csökkennek a rendszeres bérek, ha figyelembe vesszük az emelkedő árakat is.
Március és május között a bónuszok nélkül számított bérek inflációval kiigazítva 2,8%-kal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, ami a nyilvántartások kezdete óta a leggyorsabb csökkenés.
A háztartások költségvetését az élelmiszer-, üzemanyag- és energiaköltségek emelkedése sújtja, az infláció pedig 40 éves csúcson van.
Eközben az üres álláshelyek száma tovább nőtt, bár a növekedés üteme lassul.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) adatai szerint április és június között 6900-zal nőtt az üres álláshelyek száma az előző negyedévhez képest.
A legnagyobb emelkedés a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatban volt, de ezt ellensúlyozta a csökkenés más ágazatokban, köztük a nagy- és kiskereskedelemben, valamint a gépjárműjavításban.
David Freeman, az ONS munkaerő-piaci és háztartási statisztikákért felelős vezetője szerint az adatok “vegyes képet” mutatnak a munkaerőpiacról.
“Az infláció közelmúltbeli növekedését követően a bérek reálértéken most egyértelműen csökkennek mind a bónuszokat is beleértve, mind azok nélkül” – mondta.
“A bónuszok nélkül a reálbérek gyorsabban csökkennek, mint a feljegyzések 2001-es kezdete óta bármikor.”
A bónuszokat is tartalmazó bérek inflációval kiigazítva 0,9%-kal csökkentek.
“Nehezen megkeresett jövedelem”
Az infláció – az áremelkedés mértéke – májusban 9,1%-ot ért el, ami 40 éve a legmagasabb érték, és várhatóan őszig tovább emelkedik.
Freeman úr szerint a munkaerő iránti kereslet “nyilvánvalóan még mindig nagyon magas”, a munkanélküliség ismét csökkent, és az elbocsátások száma is rekordalacsony.
A márciustól májusig tartó időszakban a munkanélküliségi rátát 3,8%-ra becsülték, ami 0,1 százalékpontos csökkenést jelent az előző három hónapos időszakhoz képest.
Nadhim Zahawi kancellár szerint az adatok “alátámasztják, hogy a munkaerőpiacunk továbbra is mennyire erős”.
Hozzátette azonban: “Tisztában vagyok vele, hogy az emelkedő árak hatással vannak arra, hogy az emberek nehezen megkeresett jövedelméből mennyire jut, ezért készpénztámogatások és adócsökkentések révén segítséget nyújtunk a háztartásoknak.