Michael Gove hétfőn ismerteti az Egyesült Királyságba vezető új „szponzorált” humanitárius útvonal részleteit.
A kormány arra fogja kérni a brit közvéleményt, hogy nyissák meg otthonaikat a menekülő ukránok előtt.
Michael Gove államtitkár hétfőn ismerteti egy új, „szponzorált” humanitárius útvonal részleteit, amely lehetővé teszi az Egyesült Királysághoz családi kötelékekkel nem rendelkező ukránok érkezését az országba.
A Daily Telegraph arról számolt be, hogy a miniszterek forródrótot és weboldalt fognak bemutatni, ahol magánszemélyek, jótékonysági szervezetek, vállalkozások és közösségi csoportok kínálhatnak majd szobákat a konfliktusból megmenekülőknek.
Boris Johnson a Sky Newsnak azt mondta:
„Hétfőn megkapja azt a programot, amely lehetővé teszi, hogy az emberek bejöjjenek, tehát (ha) az emberek (a menekülteket) saját otthonukban akarják fogadni, megtehetik.”
Az új útvonalon belépő menekültek kezdetben 12 hónapig maradhatnak, amely alatt jogosultak lesznek munkára, ellátásra és közszolgáltatásokhoz.
A tisztségviselők ingyenes szállásajánlatot adnak nekik a szponzoráló személyektől és szervezetektől, akiket átvizsgálnak a biztonságos szállás biztosítása érdekében.
A Telegraph szerint azoknak, akik lakást kínálnak, be kell fogadniuk a menekülteket egy minimális időtartamra – esetleg hat hónapra –, és igazolniuk kell, hogy megfelelnek bizonyos előírásoknak.
A kormányszóvivő szerint a program részletein „tempósan” dolgoznak.
„Az általunk kialakított útvonalak az ukrán partnerekkel való kiterjedt együttműködést követik” – mondta a szóvivő.
“Ez egy gyorsan mozgó és összetett kép, és a helyzet alakulásával továbbra is folyamatosan felülvizsgáljuk támogatásunkat.”
A lépés azután történt, hogy Priti Patel belügyminisztert felszólították, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy megkönnyítse az Egyesült Királyságba érkező menekülők dolgát.
Csütörtökön Patel asszony bejelentette, hogy keddtől az emberek online is igényelhetnek vízumot, és többé nem kell egy feldolgozó központba menniük, hogy megadják biometrikus adataikat.
Ez a lépés azután a kritika után következett be, miszerint az Egyesült Királyság reakciója fájdalmasan lassú volt a második világháború óta Európában tapasztalt legnagyobb menekültválsággal szemben, mivel körülbelül 2,2 millió ember menekült el a hazájából.
A brit Vöröskereszt szerint azonban a probléma megoldásának leggyorsabb módja a vízumkötelezettség eltörlése, míg a Menekültügyi Tanács szerint Patel asszony bejelentése „közel sem megy elég messzire”.