Nagy sebességű drónok suhannak végig egy lavina halálos hófalán, ritka szibériai tigrisek vadásznak téli álmot alvó zsákmányra, és mikroszkópok örökítik meg a jégtörést.
Több mint egy évtizeddel az első sorozat után a Fagyott bolygó II. visszatér, és új technológiák segítségével a BBC nézőinek eddig soha nem látott betekintést nyújt a bolygónk leghidegebb részein zajló életbe, amelyek közül sok az éghajlatváltozás miatt óriási veszélynek van kitéve.
A hatrészes sorozat elkészítéséhez négy és fél évnyi forgatásra volt szükség a BBC Natural History Unit (NHU) számára, amely 18 különböző országban forgatott.
Az eredmény, ahogy Sir David Attenborough a nyitójelenetben elárulja, “olyan természeti jelenségeket mutat be, amelyeket ember még soha nem látott”.
A sorozat sikere az új állati viselkedésformák felfedezésében máris egy tudományos publikációhoz vezetett a lappföldi poszméhről – és várhatóan továbbiak is követik majd.
Az első epizódtól kezdve a nézők láthatják, amint egy veszélyeztetett szibériai tigris (más néven amuri tigris) barlangokban téli álmát alvó potenciális táplálékforrások után kutat – ez az első alkalom, hogy ezt a tevékenységet filmre vették.
A tigrisek annyira nehezen megközelíthetőek – a világon kevesebb mint 550 példány maradt belőlük -, hogy három évbe telt, mire sikerült őket filmre venni.
Az új sorozatra való 11 éves várakozás előnye, hogy a kameratechnológia jelentősen fejlődött.
Mikroszkópokkal filmezték a jég megrepedését a császárpingvin-bébik lába alatt, amint megteszik a veszélyes utat a tenger felé. A mozgásvezérelt time lapse kamerákat úgy állították be, hogy egy mozgó tigrist örökítsenek meg. Az NHU még űrfelvétel-szakértőkkel is együttműködött, hogy globális szinten dokumentálják a nagy jégolvadást.
A leglenyűgözőbb talán az, hogy az NHU először használta a könnyű, gyors reagálású drónok új generációját.
Ez lehetővé tette a csapat számára, hogy első kézből rögzítse azt a félelmetes élményt, amikor egy lavina mellett repül le a hegyoldalon.
Ezeket a drónokat használták egy grönlandi hatalmas jéghasadás dokumentálására is – ez egy gyors és nehezen előre jelezhető esemény.
A csapat több mint négy héten át napi 24 órán át figyelte a folyamatot, készen arra, hogy a drónokat közel egy mérföldnyire az óceánon át küldjék, hogy elérjék a hatalmas Store-gleccsert. Az így készült klipek közel hozzák a nézőt a 30 méter magas jégtömbökhöz, amint azok letörnek a gleccserről.
Mark Brolow, a sorozat executive producere rámutat, hogy a Frozen Planet II nem csupán arról szól, hogy szép felvételeket készítsen, hanem “felhívja a figyelmet a most zajló változásokra”.
Grönland és az Antarktisz jelenleg hatszor gyorsabban veszít jeget, mint 30 évvel ezelőtt, és az ENSZ szerint Grönland jégtakarója az elmúlt 25 évben folyamatosan zsugorodott az éghajlatváltozás miatt.
Van humor és szívfájdalom a filmben – és törekvés arra, hogy kapcsolatot építsünk ki a “szereplőkkel” – ahogy a sorozat producere, Elizabeth White szereti nevezni az állatokat.
Az egyik jelenetben kétségbeesetten drukkolunk, hogy az újszülött pézsmatulkok túléljék brutális életük első napjait a fagyos tundra kopár világában.
Az állati drámák közepette könnyű elfelejteni, hogy valaki a kamera mögött is ugyanezeket a szélsőségeket vészelte át, hogy megörökítse ezeket a pillanatokat.
Alex Lanchester, a Frozen Planet II producere elmondta, hogy “a pézsmatulok történetét filmező operatőrnek hóviharos körülmények között kellett táboroznia a sarkvidéken”.
“Egy kerti fészert vontatott maga után a Skidoo-ján, és abban élt”.
A Föld legveszélyesebb helyein való forgatással járó nehézségeken kívül mindez egy világjárvány idején történt.
Az egyik filmes stábnak 42 napig kellett karanténban lennie Dél-Afrikában, mielőtt egyáltalán megkezdte volna az Antarktiszra vezető útját.
Bár a Frozen Planet II sztárjai kétségkívül az állatok, a sorozat a filmzene terén is A-listás minőséget hoz.
Hans Zimmer szerezte a sorozat zenéjét, és Camila Cabellóval együtt dolgozott egy új dal elkészítésén a trailerhez.
Camila a BBC-nek nyilatkozott: “Az, hogy egyesíthetem a bolygó iránti szenvedélyemet, amelyen élünk, és a zenémet, egy valóra vált álom.
“Sir David narrációja mélyen erőteljes, miközben megpróbáljuk megvédeni ezeket a hihetetlen ökoszisztémákat a globális felmelegedéstől.”
A Frozen Planet II vasárnap 20:00-kor kezdődik a BBC One-on.
A Frozen Planet II-t a BBC Studios Natural History Unit készíti, a BBC America, a Nyílt Egyetem, a Migu Video, a ZDF és a France Televisions koprodukciójában.