Boris Johnson lemondott a Konzervatív Párt vezetői tisztségéről, de őszig miniszterelnökként folytatni kívánja.
Úgy tervezi, hogy addig marad a Downing Street-en, amíg új tory vezetőt nem választanak helyette miniszterelnöknek.
Megkezdte az új miniszterek kinevezését, akiket a vezetése elleni tiltakozásul távozók helyére nevez ki.
Egyes tory képviselők azonban sürgetik, hogy minél hamarabb távozzon teljes mértékben, hogy elkerülje a kormány lebénulását.
Egyesek szerint azonban Johnsonnak azért kell azonnal távoznia, nehogy a pozícióhoz foggal-körömmel ragaszkodva „akár háborúba sodorja” az országot, csak hogy tovább maradhasson a Downing Streeten. Dominic Cummings, Johnson korábbi főtanácsadója azt írta a Twitteren, hogy a miniszterelnököt még ma „ki kell lakoltatni, vagy vérfürdőt fog rendezni”, ugyanis szerinte még mindig arra játszik, hogy időt nyerjen, és végül maradhasson a miniszterelnöki pozícióban.
Sir Bob Neill volt miniszter azt mondta a képviselőknek, hogy “komoly kérdőjel”, hogy meddig maradhat egy “ügyvezető” miniszterelnök a helyén.
“Nem lenne-e mindenkinek érdeke, hogy a lehető legjobban felgyorsítsuk az átmenetet?” – tette hozzá.
Sir Keir Starmer kijelentette, hogy ha a Konzervatív Párt nem “szabadul meg” azonnal Johnsontól, akkor a Munkáspárt “nemzeti érdekből” bizalmatlansági szavazást fog kezdeményezni.
Nem haladhatunk tovább úgy, hogy ez a miniszterelnök hónapokig ránkcsimpaszkodik” – mondta a munkáspárti vezető, hozzátéve: “Teljesen el kell tűnnie… hazugságokat, csalást és káoszt okozott az országban”.
A bizalmatlansági szavazást a parlamentben tartanák – ha a kormány elveszítené a szavazást, az általános választásokhoz vezethetne, de ehhez jelentős lázadásra lenne szükség a konzervatív képviselők részéről, hogy támogassák a munkáspárti indítványt.
Mindez egy drámai 48 órát követ, amelynek során több tucat miniszter – köztük Rishi Sunak kancellár – mondott le a vezetés elleni tiltakozásul.
Sunak kancellár helyettese, Nadhim Zahawi is a miniszterek között volt, akik a miniszterelnök lemondását sürgették.
Johnson csütörtök reggelig ellenállt a felszólításoknak, amikor világossá vált, hogy elvesztette képviselői bizalmát, és a kormány nem tud tovább működni.
Suella Braverman főügyész és Steve Baker vezető háttérember az első tory képviselők, akik bejelentették, hogy vezetői pályázatot nyújtanak be, és várhatóan mások is követik őket.
Kevesebb mint három évvel ezelőtt Johnson történelmi elsöprő győzelmet aratott az általános választásokon – de az elmúlt hónapokban ellentmondások kísérték, többek között egy bírság miatt, amiért megszegte a saját zárva tartási törvényeit.
A héten a lázadást az váltotta ki, ahogy a miniszterelnök a Chris Pincher volt helyettes főpártelnökkel szemben felhozott szexuális visszaéléssel kapcsolatos vádakat kezelte.
A BBC politikai szerkesztője, Chris Mason elmondta, hogy Graham Brady, a tory képviselők 1922-es bizottságának elnöke találkozott a miniszterelnökkel, hogy közölje vele, elvesztette a párt bizalmát.
Fenntartható, hogy Boris Johnson őszig miniszterelnökként folytatja?
Támogatói azzal érvelnek, hogy ez a folytonosság és a stabilitás látszatát nyújtja egy olyan időszakban, amikor egyikből sincs sok.
A kritikusok, mint például Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, máris azt állítják, hogy ez nem fenntartható, tekintettel a kormányban megüresedett hatalmas számú pozícióra.
A munkáspártiak is úgy vélik, hogy most kellene távoznia miniszterelnökként, és őszig ideiglenes miniszterelnöknek kellene lennie.
Ez a vita ma is tombolni fog.
És kezdődik egy másik: ki legyen a következő miniszterelnök?