2017-ben november 24-én van az a péntek, amelyiken milliókat költenek el az emberek a világ számos pontján. A vásárlók nagy napja ez, hisz számos üzletlánc látványos akciókkal, jelentős kedvezményekkel várja a karácsonyi vásárlási láztól fűtött érdeklődőket.
Az Amerikai Egyesült Államokban a Hálaadást követő péntek az a nap, amikor a család apraja-nagyja kiveheti a részét a vásárlásból. Nem hivatalos ünnepnap, mégis aki csak teheti szabaddá teszi magát ezen a napon. A Black Friday a tengerentúlon nagy népszerűségnek örvend és már Európa szerte is egyre több cég vesz benne részt.
Maga az elnevezés a hatvanas évekig nyúlik vissza, a karácsonyi vásárlási időszak kezdetét jelentette. Amikor a boltok még kézzel vezették a könyveiket, pirossal írták a veszteséget és fekete tintával a nyereséget, így a fekete szín a sikeres üzlet ígérete ennek a napnak a nevében. Nem üzleti értelemben a fekete szín az ilyenkor gyakori zsúfoltság, tülekedés, agresszió jelképe is lett, főleg a rendfenntartók szótárában.
Egyes boltok csak az utolsó pillanatban hozzák nyilvánosságra az adott napi akciókat, míg más üzletek már online, vagy kuponokkal, szórólapokkal előre tájékoztatják a vásárlókat a kínálkozó lehetőségekről. A legtöbb bolt számára az év leghosszabb munkanapja ez. Egyes kereskedők már hajnali ötkor megnyitják kapuikat a már ott gyülekező embertömeg előtt.
Az internetes vásárlási lehetőségek egyre nagyobb teret nyernek ilyenkor is, mert az érdeklődők így elkerülhetik a tömeget, az esteleges csalódást, hogy a sok várakozás, tolongás ellenére sem jut nekik a kiszemelt darabból. A Black Friday Angliában 2003 óta ismétlődik minden évben egyre növekvő népszerűséggel. Az elsők között egy londoni elektronikai cég árult laptopokat 50 font alatti áron.
A sikerén felbuzdulva egyre több üzlet döntött a rendezvény mellett. 2013-ban az Asda kampányolt a Black Friday szellemiségének minél szélesebb körű elterjesztéséért, így mára a szigetországban is egyre népszerűbb. Érdekes tény azonban, hogy 2015-ben és 2016-ban épp az amerikai tulajdonban lévő Asda nem vett részt a rendezvényben. Tavaly az Ikea, a Next és Homebase szintén tartózkodott.
Az ellenzői amerikanizmusnak tartják, ami nem illeszkedik természetszerűen a brit mentalitáshoz. 2014-ben az Egyesült Királyságban a rendőrségnek számos városban kellett beavatkoznia a különféle rendbontások, verekedések, rongálások miatt.
A boltok nem voltak kellőképpen felkészülve a vásárlók tömeges fogadására és az indulatok megfelelő kezelésére. A weboldalak összeomlottak, nem tudták kezelni a hirtelen megnövekedett forgalmat. Mindennél árulkodóbb azonban a tény, hogy 2014-ben 810 millió fontot költöttek a britek ezen a napon, majdnem az előző évi összeg kétszeresét.
A legnagyobb forgalmazók közül néhány, akik részt vesznek az idei őrületben: Argos, Amazon, Currys, River Island, Debenhams, Marks & Spencer, John Lewis, Tesco, Boots, Ebay. Sokuk weboldalán már most tájékozódhatunk a pénteki árakról, ajánlatokról. Néhány résztvevő bolt egész hétre akciót hirdet, néhányan hétvégére szólót.
Én magam nem vagyok egy lelkes vásárló, de a cikk megírásához végzett kutatómunkám közben felcsillant a szemem egy-egy ajánlat láttán. Az internetes felületek megtekintése kis erőbefektetés és a ráfordított időnk megtérül, ha rátalálunk egy kiszemelt karácsonyi ajándékra meglepően kedvező áron. Kellemes időtöltést, jó vásárt kívánok az idei Black Friday keretein belül, Angliában!
Lehetne olcsóbb a külföldi pénzküldés? Szerintünk igen.
Hogyan foglalj a legjobb áron repülőjegyet? Megmutatjuk.
Ha tetszett, oszd meg másokkal is! Köszönjük! 🙂