Svájc bejelentette, hogy május 2-án feloldja a Covid-ellenes utazási korlátozásait, csatlakozva azon európai országok növekvő csoportjához, amelyek megszüntették a nyaralókra vonatkozó összes tesztelési és vakcinaútlevél-szabályt.
Ha a lehető legegyszerűbb nyaralást keresed, ezek az úti célok – bár nem a tavaszi utazók szokásos nagy slágerei – lesznek a legjobb választás.
Ezen országok mindegyike eltávolította mind a belépési követelményeket, mint például a tesztek és az oltás igazolása, valamint a legtöbb további szabályt (bizonyos helyeken, például tömegközlekedési eszközökön ajánlott vagy javasolt a maszk viselése).
Íme a macera-mentes utazási lehetőségei, függetlenül az oltási állapottól:
Svájc
Május 2-án, hétfőn Svájc lett a legfrissebb úti cél, ahol a turistáknak el kell hagyniuk a Covid-hoz kapcsolódó beutazási követelményeket. Az ország Migrációs Államtitkársága (SEM) legfrissebb frissítése így szól: „A jelenleg érvényben lévő beutazási korlátozások május 2-tól megszűnnek. Ettől az időponttól kezdve a Svájcba való beutazás szokásos szabályai lesznek érvényesek. Itt talál információkat a vízumokról, úti okmányokról stb.
Addig csak beoltott utazók léphetnek be az ország területére, de már nem kell tesztelni, karanténba menni és még online egészségügyi űrlapot sem kitölteni. Hétfőtől az utazók az oltottság állapotától függetlenül látogathatják Svájcot.
Görögország
A témával kapcsolatos sok zűrzavar után Görögország megerősítette, hogy május 1-jétől eltörölte a Covid beutazási korlátozásait az utazók számára. Ez azt jelenti, hogy az utazóknak többé nem kell bemutatniuk az oltási igazolásukat vagy negatív tesztjüket a belépéskor. Thanos Plevris egészségügyi miniszter azonban azt mondta, hogy a beltéri maszkviselés hosszabb ideig megmaradhat.
Írország
Az Egyesült Királyság smaragdszomszéda március elején eltörölte a Coviddal kapcsolatos, a nemzetközi látogatókra vonatkozó fennmaradó szabályait, beleértve az utaskereső űrlapot is. Mostantól az országba utazóknak, függetlenül a védőoltás állapotától, nem lesz pandémiával kapcsolatos adminisztrációjuk, amivel indulás előtt vagy érkezéskor meg kell küzdeniük. Az ír kormány bejelentette: „2022. március 6-ától, vasárnaptól az Írországba utazóknak nem kell bemutatniuk a védőoltás igazolását, a gyógyulás igazolását vagy a negatív PCR-teszt eredményét érkezéskor. Nincsenek érkezés utáni vizsgálati vagy karanténkövetelmények az Írországba utazók számára.”
Dánia
Ez a Scandi városlátogatók kedvence még februárban elvetette a Covid-szabályok többségét, de hétfő este még az EU-n kívüli országokból érkező, beoltatlan embereknek is enyhítette a korlátozásokat – korábban utazás előtti tesztre volt szükségük. A hatóságok azonban figyelmeztettek, hogy fenntartják a jogot arra, hogy korlátozásokat vezessenek be azokra az országokra, ahol új változatokat észlelnek. „Ennek a kontingensnek a részeként úgynevezett „kézifék” aktiválható, ha felmerülő változatok jelennek meg. A kézifék jelenleg egyetlen országban sem működik” – áll a kormány közleményében.
Norvégia
Norvégia volt az elsők között, amely egy csapásra felszámolta a Covid-korlátozást, még február 12-én. „2022. február 12-től, szombattól úgy utazhat Norvégiába, hogy nem kell mással foglalkoznia, mint hogy jól érezze magát!” – tette közzé honlapján az idegenforgalmi hivatal. A Brexit után a briteknek figyelniük kell a jelenlegi útlevelek lejárati szabályaira, de bármely 180 napos időszakon belül akár 90 napig is ellátogathatnak a schengeni övezethez tartozó országokba, például Norvégiába. 2023 elejétől, vagy amikor az ETIAS rendszer működik, a briteknek ETIAS-vízumra lesz szükségük Norvégiába.
Izland
Norvégiához hasonlóan Izland is gyorsan elvetette a Covid-korlátozásait február 25-én, hogy visszacsábítsa a turistákat. „Minden, a Covid-19 világjárvány miatti hivatalos járványügyi intézkedést feloldják belföldön és a határon egyaránt” – áll a kormány közleményében. „Ezzel megszűnik az összejövetelek és az iskoláztatás korlátozására vonatkozó összes szabály, valamint a Covid-19-cel fertőzöttek elkülönítésének követelménye.” Ez azt jelenti, hogy nincs teszt vagy karantén senki számára, legyen az oltott vagy beoltatlan.
Lengyelország
Az egyik legfrissebb, aki csatlakozott ehhez a listához, Lengyelország március 28-án, hétfőn eltörölte az összes beutazási követelményt, miután március 23-án megszületett a kötelező maszkhasználati szabály megszüntetése. Maszkot ma már csak a kórházakban és egészségügyi intézményekben kell viselni. Az ország korábban meglehetősen szigorú volt, megkövetelte a teljes védőoltás igazolását és az utazás előtti tesztet. Most olyan városokat fedezhetsz fel, mint Varsó és Krakkó, teszt- és maszk nélkül.
Montenegró
Március közepén Montenegró eltörölte a Covid-dal kapcsolatos beutazási követelményeket, így megszűnt az oltás igazolása vagy a negatív érkezési teszteredmény követelése. S bár még némileg kevésbé népszerű üdülőhely mint szomszédja Horvátország, az elmúlt néhány évben lassan építi ki turizmusának profilját, és mivel Horvátország szilárdan tartja magát az „oltás vagy teszt” szabályához, valamint az utaskereső űrlaphoz, egyes turisták kísértésbe eshetnek hogy inkább Montenegrót válasszák helyette.
Magyarország
Március 7-től az utazóknak már nem kellett tesztelniük, oltási igazolást felmutatniuk vagy karanténba menniük, amikor Magyarországon nyaralnak. Gulyás Gergely, a miniszterelnök kabinetfőnöke kormányinfón jelentette be a lépést. Mint minden EU-tagországnak, a briteknek is ügyelniük kell az útlevél lejárati szabályaira, figyelve arra, hogy az útlevelük legalább három hónapig érvényes legyen az idulás napját követően.
Litvánia
Litvánia február végén bejelentette, hogy a továbbiakban nem követel meg bizonyos országokból – köztük az Egyesült Királyságból, az EU-n és az EGT-n belüli országokból – érkező látogatóktól a védőoltás igazolására teszteredményt vagy egészségügyi adatlapot. Ez független az oltás állapotától.
Szlovénia
Szlovénia február végén megszüntette az összes fennmaradó utazási korlátozását – az utaskereső űrlapot kivéve. „Már nincs Covid-19 korlátozás a Szlovéniába való beutazásra” – olvasható a turisztikai hivatal közleményében. „Így Szlovénia elérhető és vonzó célponttá vált az Egyesült Királyságból és Írországból utazók számára, akik hihetetlen tájat, történelmi építészetet, túraútvonalakat és még sok mást szeretnének megtapasztalni.”
Románia
A világjárvány előtt egyre népszerűbb volt az indie utazók és túrázók körében, Románia március 9-én feloldotta az összes fennmaradó Covid-korlátozást. Ez magában foglalta az oltás-útlevelek használatát és a maszk viselésének követelményét beltéren és kültéren egyaránt. Ez egybeesett a kormány azon döntésével, hogy nem hosszabbítják meg a csaknem két éve érvényben lévő országos szükségállapotot. Románia azonban az egyik legkevésbé beoltott ország Európában, ahol a lakosság alig 42 százaléka döntött úgy, hogy két adag Covid-19 oltást vesz fel.
Madeira
Madeira az egész világjárvány során nagy sikert aratott a korlátozásokat ellenző utazók körében, és az egyik leglazább úti cél volt Európában. Március eleje óta már nem szükséges a tesztek elvégzése, az oltás igazolása vagy az izolálás sem a beoltott, sem a be nem oltott utazóktól – bár néhány maszkra vonatkozó szabály továbbra is érvényes. „Nincsenek korlátozások az utazók belépésére a Madeira Autonóm Régió repülőtereire és kikötőire” – áll a Madeira Regionális Idegenforgalmi Hivatal közleményében, bár azt javasolja, hogy minden látogató töltse ki Madeira „Epidemiológiai felmérését”.
Svédország
Ez a Scandináv ország a tavaszi és nyári szünetek kedvence április 1-jén hatályon kívül helyezte a Covid-szabályok fennmaradó részét. Az EU-n kívüli utazóknak mostantól nem kell oltási igazolást vagy tesztet felmutatniuk Stockholm, Gothenberg és Malmö látványosságainak meglátogatásához. „A kormány úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a harmadik országokból való beutazási tilalmat” – mondta Morgan Johansson bel- és igazságügyi miniszter. „Ez nagyban megkönnyíti mindazok dolgát, akik az elmúlt években a járvány miatt nem jöttek el Svédországba. Korábban, február 9-én már enyhítették korlátozásokat az EU-s utazók számára. A schengeni övezet többi országához hasonlóan ellenőrizzd, hogy útleveled még három hónapig érvényes-e az indulás után, és győződj meg róla, hogy be- és kilépéskor le van pecsételve.
Lettország
Szintén április 1-jétől az EU-ból, az Európai Gazdasági Térségből (EGT) és az Egyesült Királyságból érkező utazóknak sem kell bemutatniuk sem az oltásról szóló igazolást, sem a vizsgálati eredményt Lettországba való belépéskor. Az ezeken a területeken kívülről érkező utazóknak továbbra is fel kell mutatniuk egyet ezek közül. A maszkok azonban továbbra is gyakoriak Lettországban, amely megfizethető fővárosa, Riga miatt népszerű, a turisztikai hivatal webhelye azt írja: „Tömegközlekedési eszközökön orvosi maszkokat kell használni, kivéve a taxik.”
Moldova
Európa legkevésbé látogatott országa – amelyet az Eurovíziós Dalfesztiválon kívül gyakran elfelejtenek – március 16-án feloldotta a Covid-korlátozásait. Az országba való belépéshez nincs szükség oltási igazolásra, tesztre vagy egyéb dokumentációra. Csinos kolostorai, megfizethető fővárosa és butik borvilága van. Nem beszélve a vidéki túraútvonalai körül legelésző európai bölényekről.
Cseh Köztársaság
A Prágába és a tágabb értelemben Csehországba utazóknak többé nem kell tesztet végezniük, vagy helymeghatározó űrlapot kell kitölteniük, függetlenül az oltási állapottól. Az ország belügyminisztériuma bejelentette: „2022. április 9-től felfüggesztették a Cseh Köztársaságba való beutazás feltételeire vonatkozó védőintézkedéseket a Covid-19 járvány miatt.” Az olyan helyszínek befogadóképességi korlátait is feloldották, mint például a múzeumok, de az FFP2 maszk továbbra is kötelező a tömegközlekedési eszközökön, valamint a kórházakban és a gyógyszertárakban.