Az Egyesült Királyság legnagyobb magánszektorbeli szakszervezetének főtitkára a bérek miatti “elégedetlenség nyarára” figyelmeztetett.
Sharon Graham szerint több száz, olyan vitára kerülhet sor, ami több tízezer embert érint, ha a munkavállalóknak “kell megfizetniük az infláció árát”.
Szerinte a munkavállalókból profitot termelő munkáltatóknak “megfelelő, tisztességes bért” kellene fizetniük a munkavállalóknak.
Hozzátette, hogy a béremelések korlátozására irányuló felhívások az infláció ellensúlyozására “visszataszítóak.
Graham asszony, aki nemrégiben vette át az Unite vezetését, azt mondta, hogy az egyszerű munkavállalók már évek óta “az elégedetlenség tavaszát, nyarát, őszét és telét élik”.
“Minden munkáltatónak, aki tud fizetni, aki profitot termel a munkavállalókból, megfelelő, tisztességes bért kell fizetnie ezeknek a munkavállalóknak” – mondta.
A CBI üzleti csoport azonban azt mondta, hogy a cégek, ahol tudnak, segítenek a munkavállalóknak és a fogyasztóknak.
A CBI szóvivője azt mondta: “Mivel a megélhetési költségek évtizedek óta a legmagasabb szinten vannak, a munkavállalók érthető módon aggódnak amiatt, hogyan fognak megbirkózni az emelkedő árakkal. A vállalkozásokat is sújtják a növekvő ráfordítási költségek.
Ahol csak tudnak, a cégek a költségek átvállalásával segítenek, hogy a fogyasztók számára alacsonyan tartsák az árakat, valamint támogatják alkalmazottaikat abban, hogy megbirkózzanak a megélhetési költségek emelkedésével.
Bérkövetelések
A BBC-nek adott első interjújában Graham asszony azt mondta, hogy a kormány és a Bank of England felhívásai, miszerint a munkavállalók ne kérjenek magas béremelést, “teljesen helytelenek” és “visszataszítóak”.
Szakszervezetének több tízezer tagja vett részt az ország különböző részein zajló vitákban, és sokszor kétszámjegyű béremelést értek el buszsofőrök, szemétszedők és gyári munkások esetében, egy esetben 23%-os béremelést is – mondta.
Azt mondta, hogy “nem harcias” az, ha az árak emelkedésével megegyező vagy azt meghaladó mértékű béremelést követelünk – az infláció jelenleg több mint 9%-os.
A múlt hónapban Simon Clarke pénzügyminiszter figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne várják el, hogy béreik az infláció emelkedésével együtt emelkedjenek, mondván, hogy a béremelések hozzájárulnak a megélhetési költségek emelkedéséhez.
Észrevételeit Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója is megismételte, aki az év elején arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne kérjenek nagy béremeléseket.
Tagadta, hogy fennállna a bérek és árak “hetvenes évekbeli” spiráljának veszélye, amely meghosszabbítaná a nagyon magas infláció időszakát, ehelyett a nagyvállalatok profitnövekedését okolta.
Graham asszony azt mondta, hogy “visszataszító”, hogy a munkáltatók “csökkentik” azoknak a bérét, akik a járvány idején dolgoztak.
“Egyszerűen nem fogom hagyni, hogy ez megtörténjen. És nem hiszem, hogy bocsánatot kellene kérnünk érte” – mondta.
Miközben a törvény most megnehezíti a szakszervezetek számára a sztrájkhoz való hozzáférést, és szigorú küszöbértékeknek megfelelő postai szavazást követel, az Unite megváltoztatta taktikáját, és több száz sztrájkmandátumot nyert el helyi szinten.
Graham asszony elmondta, hogy egyes iparágakban a munkavállalók alkupozíciója olyan erős, hogy várhatóan újraindítanak néhány végleges fizetésű nyugdíjrendszert, amelyek többségét az elmúlt években bezárták.
Related Posts
- Visszaesett a brit gazdaság teljesítménye márciusban
- Boris Johnsont figyelmeztetették, hogy a Partygate miatti bizalmi szavazás „elkerülhetetlen”
- Ilyen volt a szilveszteri tűzijáték Londonban
- A legjobb brit nyaralóhelyek családok számára
- Az olajválság kezelésére a vasárnapi vezetés tilalmát és az autópálya sebességkorlátozás csökkentését javasolták
- A Londonba tartó vonatok valószínűleg “rendkívül telítettek” lesznek
- Karácsonyi adománygyűjtés Angliában
- A teljes lista arról a 29 országról ahol ujjlenyomatot fognak venni az utazóktól novembertől