Akárcsak Magyarországon, a húsvét Angliában is az egyik legnagyobb keresztény ünnep. Rengeteg vidám és színes felvonulást, kirakodóvásárt rendeznek ilyenkor, ami jó ürügy arra, hogy kicsit kikapcsolódjon az egész család.
A Londoni Regent’s Park sok éven át adott otthont egy érdekes húsvéti felvonulásnak, ugyanis igásló versenyt rendeztek, ahol az állatok díszes kocsikat vontatnak. Sok-sok év után az igásló versenyt először 2015-ben a dél-angliai South of England Centre (Ardingly, West Sussex, RH17 6TL) rendezte meg és idén is ezen a helyszínen kerül megrendezésre április 22-én húsvét hétfőn.
Húshagyókedden (Shrove Tuesday) több helyszínen is palacsinta versenyeket rendeznek Angliában. Ez eredetileg egy kis angliai városka, a Buckinghamshire-ben található Olney-ból származik, ahol is 1445-ben egy háziasszony annyira belefeledkezett a palacsinta sütésbe, hogy már csak a harangszóra eszmélt fel. Ekkor ahogy volt, palacsintasütővel a kezében rohant a templomba, hogy le ne késse a misét.
[amp-cta id=”12396″]
Nagyon híres angol húsvéti hagyomány, hogy a királynő nagycsütörtöki pénzt osztogat (Maundy Money). Évszázadokkal ezelőtt az volt a hagyomány, hogy az éppen uralkodó király vagy királynő megmossa annyi szegény ember lábát, ahány éves volt az akkori uralkodó.
Ez a hagyomány a 18. században megszűnt és II. Károly uralkodása alatt átvette a helyét a nagycsütörtöki pénz osztás. Az uralkodó néhány kiválasztott férfinak és nőnek puha bőrből készült pénztárcában ezüst pennyt osztogat.
Ezt az ünnepséget minden második évben a londoni Westminster Abbey-ben rendezik meg. Azokban az években, amikor a Westminster Abbey-ben nem rendeznek ünnepséget, a Királynő elosztogatja a Maundy Money-t az ország különböző katedrálisai között.
Nagypéntekhez fűződik a Hot Cross Bun ceremónia, amikor is egyfajta fűszeres húsvéti zsemlét szolgálnak fel. A legenda szerint egy özvegyasszony fia kalandvágyból nekivágott a világnak és előtte arra kérte anyját, hogy nagypéntekre süssön neki Hot Cross Bun-t. A fiú soha nem jött vissza.
A szomorú anya, hogy a fia hazataláljon, minden nagypénteken forró zsemlét akasztott ki a ház gerendájára. Amikor meghalt, a háza helyén egy pub nyílt “The Widows Son’s” ahol a zsemléket ma is láthatjuk. Ezek kicsi, enyhén édes élesztős zsemlék mazsolával, ribizlivel és néha apróra vágott cukrozott gyümölccsel készülnek. Sütés előtt egy keresztet rajzolnak a zsemlékre, majd amikor kisült, a keresztet megtöltik citrom ízű cukormázzal.
A gyerekek legjobban talán a húsvéti tojásvadászatot élvezik, ami akár versennyé is alakulhat. A szülők kora reggel felkelnek és a ház és a kert különböző pontjain el rejtik a csoki tojásokat, csoki nyuszikat, festett tojásokat. A gyerekek persze azt hiszik, hogy a húsvéti nyuszi jött be a házba és a kertbe s ő rejtette el a csokikat.
Általában áthívják a szomszéd gyerekeket is és indulhat a nagy húsvéti tojás vadászat! Aki többet összegyűjt, kisebb ajándékot nyer. Több háznál a tojáskereső versenyt összekötik kisebb partikkal, ahol tojást festenek, maszkot készítenek vagy cupcake-et sütnek.
A húsvét Angliában soha nem múlhat el tojásgurító verseny nélkül sem. Rendszerint húsvét hétfőn kerül megrendezésre, de a szabályok eltérőek lehetnek a különböző helyszíneken. A verseny lényege, hogy a gyerekek színesre festett kemény tojást gurítanak le füves lejtőn. A győztes az a személy, akinek először ér célba a tojása töretlenül.
Talán a legnagyobb látványosság a húsvéti ünnepkörben a Morris tánc (Morris Dance). Ez Angliában már évszázados hagyomány, gyökerei a középkorba nyúlnak vissza. A Morris táncot mindig hivatásos férfi tánccsoportok adják elő, akik díszes jelmezekbe öltöznek és tavasz táncokat adnak elő mégpedig abból a célból, hogy elijesszék a gonosz tél szellemét.
Nemcsak Magyarországon, a húsvét Angliában is a legnagyobb keresztény ünnep. Húsvét vasárnap sokan templomba mennek, az egyházi oltárok ilyenkor gyönyörűen fel vannak díszítve virágokkal. A fehér liliom gyakori, ez Szűz Mária jelképe, Szent Antal virága lyenkor a szokásos temetői díszítés is. A fehér szín jelentése az ártatlanság, a tisztaság, a búcsú, a béke és a remény. Mindenki igyekszik a legszebb ruhájába öltözni, kiegészítőnek a nők és a gyerekek virágokkal feldíszített kalapot viselnek (Easter Bonnet).
A locsolás Angliában nem szokás. A családok meglátogatják egymást vagy elutaznak pár napra pihenni. Reggelire főtt tojást esznek, nagyon finom sonkával. A főétkezésre – ami lehet a vacsora is – sült bárányt esznek menta szósszal, zöldségekkel, burgonyával. Desszertként Simnel Cake kerül az asztalra, ami marcipános gyümölcskenyér, és Írországban is szívesen fogyasztják.