Az elmúlt évtizedben több tízezer szülőtársammal kerültem kapcsolatba, akiket folyamatosan kérdezgettem, ők hogyan élik meg gyermekeikkel a tanulást. Természetesen minden gyerek más és más, ugyanakkor egy dologgal szinte minden szülő megküzd a gyermekével, ha a “házi feladat” felmerül. Mégpedig, hogy nehéz rávenni arra, hogy önállóan tanuljon.
Nem arról van szó, hogy nem szeretünk, vagy nem akarunk együtt tanulni a gyermekünkkel. Sőt! Mi szülők, még ha sokszor nehéz is megoldani, szívesen szánunk időt és figyelmet a közös tanulásra. Azonban mindannyian azt szeretnénk, ha ez a közösen együtt töltött idő inkább élmény lenne.
Ezzel szemben honnan is indulunk?
Van, amikor noszogatni kell, sokszor keményebb hangnemben akár, hogy hozzálásson a leckéhez. Van, amikor azon kapjuk, hogy álmodozik a tankönyv felett, teljesen máshol jár.
Van, hogy hiába ülünk vele hosszú órákon át, mire megtanul valamit, annál rövidebb idő alatt el is felejti. Sorolhatnék rengeteg példát a bosszantó figyelmetlenségtől kezdve a hisztiig, rengeteg minden előfordulhat a tanulás közben. Nem csoda, ha olykor el is veszítjük a türelmünket.
Nos, ha változtatni akarunk, a saját kezünkbe kell venni az irányítást.
- De mégis, hogyan?
- Mit kezdjünk ezekkel a helyzetekkel?
- Jó-e, ha dorgálunk, fegyelmezünk?
- Hogyan lesz önálló, ha folyton mi kezdeményezünk?
- Hogyan magyarázzuk el az anyagot úgy, hogy ne zavarjuk össze a gyereket, mert az iskolában máshogy hallotta?
Megannyi kérdés felmerül. Arra gondoltam, hogy kicsit körbejárom a témát, hogy segíthessek. Összegyűjtöttem azt a 4+2 legalapvetőbb okot, amelyek megmagyarázzák, miért is nem tanul a gyerek önállóan. Most sorra veszem mindegyiket, és megoldásokat is javaslok az egyes pontokhoz.
Kezdjük az elején. Miért is nem tanul önállóan a gyerek?
1. Mert kötelezőnek érzi
Ez egy olyan természeti törvény, mint a gravitáció. Ami kötelező, azonnal ellenállást szül bennünk. A kényszerítés szemben áll az önállósággal. Minél inkább erőltetnek ránk valamit, annál kevésbé fog tetszeni. A fordítottja is igaz: ami tiltott gyümölcs, azt azonnal meg akarjuk kapni. A túl sok erőltetés, vagy túl sok tiltás pedig leginkább “robotokat” eredményez, nem pedig önálló, kezdeményező egyéneket.
Megoldás:
Tegyük a tanulást játékká. Ez a felismerés szülte az egész Tantaki ötletét. A gyerekek szeretnek játszani. Jó játék közben pedig rengeteget lehet tanulni.
Oldjuk fel ezt a “tanulni kell” gátat úgy, hogy észrevétlenül, játékosan tanulunk a gyerekkel. A játék segítségével visszahozhatjuk az érdeklődését egy-egy téma iránt, így már könnyebb dolgunk lesz, hogy kíváncsian vegye elő az iskolai tananyagot is. Ráadásul ez egy kellemesen eltöltött közös idő, ami élményként is megmarad.
2. Nincs célja vele, nem tudja, mire való
Nem jut azonnal eszünkbe ez az egyszerű, ám hatalmas gátakat okozó, tanulási problémák mögött meghúzódó ok. Pedig mennyire igaz. Csak egy példa. Amikor megveszünk egy telefont, senkit nem motivál, hogy csak úgy elolvassa az akármennyi oldalas részletes leírást arról, hogy működik. De. Amint probléma adódik, leesett, nem működik, víz érte, jó ég, most mi lesz, bizony nekiállunk, elolvassuk az összes útmutatót, lábjegyzetet, vagy manapság már inkább használati videókat nézünk, csak hogy megmentsük a telefonunkat, és a benne lévő fontos adatainkat. Úgy tűnik ez is egy törvényszerűség. Hogy ha egy adott információ halmazzal van célunk, lesz motivációnk megtanulni azt.
Megoldás:
Irányítsuk minél többször a figyelmét arra, hogy mit nyerhet abból, hogy megérti azt a tantárgyat vagy témakört. Ez persze nem mindig olyan egyszerű, hiszen a tanterv szerint számos olyan információt számon kérnek, amelyeknek később csak a töredékét használja az ember az életben. De mégis, erről az oldalról igyekezzünk megközelíteni a dolgot.
3. Kudarcélmény az iskolában
Egy sikertelen felelet, vagy egy rossz élmény a tanórán azonnal megbélyegzi a gyerek számára az adott tanárt, témát, tananyagot, és magát a tantárgyat, sőt akár az egész iskolát is.
Megoldás:
Persze előnyben vagyunk, ha szülőként jó a kapcsolatunk a gyermekkel, biztonságban érzi magát velünk, rendszeresen beszélgetünk vele, és tényleg meghallgatjuk őt. Ezzel kapcsolatban megosztok néhány fontos nézőpontot a könyvemben (Egy sikeres Anya kézikönyve) is. Talán a legfontosabb kiemelni, a Bizalom kialakításának fontosságát, vagy a “Konfliktusok háromszögét”, melyekről a könyvemben írok.
A kudarcélményt azzal tudjuk kezelni, ha megmutatjuk a gyereknek, hogy nem az az egy jegy fogja őt megítélni egész életre! Ehhez biztatásra van szüksége, és természetesen sikerélményre.
4. Túl sok az anyag egyszerre
Amikor 2006-ban elkezdtem gyerekeket korrepetálni, rádöbbentem, hogy a korrepetálásra azért van óriási igény, mert a tananyag nagyon sok, a tankönyvek szövege nehezen érthető, az iskolában pedig haladni kell az anyaggal, nincs idő igazodni az egyéni tempóhoz. Miután ezen is kibosszankodtuk magunkat, léphetünk a tettek mezejére. Hogyan segítsünk ebben a gyerekeknek?
Megoldás:
Hosszabb szövegek olvasásával, tanulásával az egyik, amit tehetünk, hogy lebontjuk kisebb részekre a tananyagot. Sokkal egyszerűbb „csak egy oldalt” megtanulni mondjuk tízszer, mint úgy leülni, hogy „na most megtanulom a témazáró anyagát” egyszer. És amikor az már nagyon jól megy, ha egyáltalán semmi kérdés, semmi bizonytalanság nincs vele kapcsolatban, akkor menjetek tovább a következő részre- már sokkal hajlandóbb lesz megtenni. Mint amikor verset tanulunk, sorról sorra áll össze a versszak, majd versszakokból az egész vers.
+1 Nincs önbizalma
Sok szülő panaszkodik arra, hogy az önbizalomhiány, magabiztosság hiánya okoz gátat abban, hogy önállóbb legyen a gyerkőc. A jó hír, hogy a fenti tippek segítségével már tapasztalni fogod, hogy sikerélménye lesz a tanulásban, sőt, élvezni is fogja azt. A kudarc, a bizonytalanság és a “butaság” érzése eltűnik ezekkel a fent említett eszközökkel. Helyette sokkal több információ marad meg élményszerűen a számára, és az érdeklődése is fennmarad.
Megoldás:
“Ismétlés a tudás anyja.”- szoktuk mondani. Az önbizalmat a gyakorlással tudod felhozni. Ezzel két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen természetszerű, hogy amit nem gyakorlunk, nem ismétlünk, az a homályba vész. Bármit is tanulunk meg az életünk során, gyakorlás nélkül nem leszünk benne magabiztosak, és hosszú távon nem marad stabil a tudás. Biciklizni sem lehet megtanulni úgy, ha csak egyszer felülünk rá, tekerünk párat, majd hetek, hónapok maradnak ki.
A sikerélményt még tovább fokozhatjuk például jutalmazással.
+2 Kapkod, figyelmetlen
Nincs bosszantóbb, mikor tudod, hogy tudja, de elkapkodja, figyelmetlenségből vét hibát. Miért van ez? Ez adódhat a gyakorlás hiányából is, hiszen ha még nem stabil, nem alakult ki a kellő rutin, hajlamosabbak a hibák is előjönni. A másik lehetséges ok, ha úgy érzi, gyorsan kell megcsinálnia, vagy sietnie kell a válasszal. Ez lehet ismét iskolai oktatás egyik részeredménye, hiszen nem vagyunk egyformák, és mindenki a saját tempójában halad a legjobban. Nincs idő bevárni, amíg mindenki ugyanarra a tempóra felgyorsul. Otthoni környezetben ellensúlyozhatjuk ezt.
Megoldás:
Tanulás során, vagy akár társasjáték közben várjuk ki, amíg megadja a választ. Ne adjuk a szájába, vagy ne nyúljunk bele abba, amit csinál pár másodperc után. Ez egy kritikus pont, és itt könnyen el lehet csúszni. Bírd ki, álld meg, fogd le a kezed, harapd a szád, mindegy, így vagy úgy, de érd el azt, hogy ne szólj bele, ne nyúlj bele, amikor egyedül kell csinálnia. Ha hibázik, hagyd, hogy ő javítsa ki. Ha lassabb, biztasd, de ne oldd meg helyette.
Összefoglalásként és zárásként fontos tudni, hogy az önálló tanulás egyik sarkalatos pontja, hogy gyermeked lépésről lépésre képes legyen megoldani azokat az akadályokat, nehézségeket, amelyekbe beleütközik. Előfordulhat, hogy nem vagy otthon, amikor tanul. Vagy épp Te sem tudod kiszámolni a kétismeretlenes egyenletet. Ezeken a helyzeteken is felül kell tudnia kerekedni.
Ekkor elmondhatod, hogy tényleg önállóvá vált a tanulásban. Sőt, az élet nehézségeit is sokkal könnyebben fogja megoldani. És ez a cél, igaz? Bízom benne, hogy találtál számodra hasznosat ebben a cikkben. Ha már 1 tippet megfogadsz és sikerélményed van belőle, akkor többet tettél, mint előtte!
Ha szeretnél további hasznos írásokat olvasni, Blogomban rendszeresen közzé teszek újabb és újabb cikkeket.
Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy eljuttathassam hozzád őket.
Ha pedig érdekel, hogyan használhatod a Tantaki oktatóanyagot segédeszközként a fentiekhez, kattints ide>>
Nagy Erika
oktatási szakértő