Hatalmas iram. Küzdelem minden egyes labdáért, szemet gyönyörködtető gólok, fantasztikus szurkolók, kitűnő hangulat: ez éppúgy jellemző a francia, az olasz, vagy a spanyol bajnokságra is, de ahogy olvastad neked is a Premier League, és az angol foci jutott eszedbe. De miért jó az angol foci? Miért a legjobb a világon? Megindokoljuk 5+1 érvvel.
Régen minden más volt
Képzeld el, hogy nagyjából 15-20 évvel ezelőtt járunk. A Zalaegerszeg éppen megveri a Manchester Unitedet, (biztos emlékszel Koplárovics góljára), a Fradi lefocizza a Milwallt a pályáról, te pedig szotyival a kezedben nézed a tévében az Everton-Newcastle United (0-0) rangadót.
A csapatok brusztoltak (azaz mint a gép mentek előre 90 percen keresztül, és minden szép megoldást nélkülözve akartak valahogy begyötörni egy gólt), és az angol meccsekre oly jellemző módon előrevágott (azaz a védő jó nagyot belerúgott, hogy a csatár fusson) labdákkal próbáltak meg gólt rúgni.
Természetesen szakadó esőben, 25 000 néző előtt. Ma már minden máshogy van nálunk, és az angol fociban (is), amelyik a világ egyik legjobb bajnoksága lett. Mondunk 5+1 indokot miért szuper az angol foci.
1: Liverpool, és az angol szurkolók
Az angol bajnokságban sok csapatnak van himnusza, amit a meccs előtt, és közben énekelnek a szurkolók. A Liverpoolé kiemelkedik a többi közül.
Ha nem voltál még Liverpool meccsen, akkor menj ki egyre, meg kell tapasztalnod, egyszerűen hallanod kell ahogy 45 000 ember együtt énekli a You will never walk alone-t a csapat „hivatalos” himnuszát. (Az olasz bajnokságban a Lazio szurkolói hasonlóak, akik az Avanti című egyébként a budai srácokról szóló dallal kezdenek minden meccset).
Ha semmiképp nem szeretnél kimenni ezért a meccsre akkor a YouTube-on keress rá. Hátborzongató, és megérted, hogy ha liverpooli focista vagy, akkor ha 4-0-ra vezetsz, akkor is hajtasz, mint egy őrült. És éppen ez a szurkolás ami miatt jobb lesz a meccs.
2: Európai sikerek: tények
A nemzetközi porondra (utáljuk ezt a kifejezést, maradjunk a kupákban) az angol csapatok csak a sokadik körben csatlakoznak be. Amikor a magyar csapatok még a macedón hatodikkal, vagy a kazah bajnokkal küzdenek a továbbjutásért, akkor az angolok még csak várják az ellenfeleiket.
Akiket aztán az Angliában megszokott elképesztő irammal tönkrevernek.
Igaz, Európa Kupát már rég nyert angol csapat, sokszor ez csak a rossz sorsoláson múlik. Hozzátesszük, hogy különösen sok angol csapat indul a kupákban, és rengeteg meccset játszanak, ezért sok izgalmas csatára van lehetőség.
3: Sztárjátékosok, sztáredzők, elképesztő eredmények
Az angol fociban rengeteg pénz van, és bár a világ legjobb játékosai nem biztos, hogy Angliában játszanak (Neymar, Messi, Ronaldo sem) ettől független a Premier League tele van sztárokkal, akik példaképek, akikért a gyerekek rajonganak, és akiknek egy egy megmozdulásáért valóban érdemes kimenni a meccsre: ami éppen miattuk soha nem lesz unalmas.
Nem csak a sok gól, a fura mentalitás (0-4-nél még hajt mindkét csapat) a fair játék, az angol bajnokság egyik nagy előnye, hanem az is, hogy néha a kiscsapatok is lehetnek nagy csapatok, mert a bajnokság kiegyensúlyozottabb mint a többi országé.
Itt simán előfordulhat, hogy az a Leicester nyeri a bajnokságot, akinek előzőleg 1:5000-hez esélyt adtak. (Sőt onnan lesz valaki gólkirály is).
4: Különböző stílusok: egy helyen a világ
Kevés olyan bajnokság van, ahol minden csapatnak van egy jól behatárolható játékstílusa. A nagyok (Manchester United a City, vagy éppen a Liverpool) állandóan támad. Mindig, mindenki ellen, ezért gólgazdag meccseket játszik.
Az Arsenal rövidpasszos, gyors, technikás focival operál, a Chelsea arról híres, hogy elképesztően bírja a nyomást, a Stoke imád területet védve játszani, a kisebb csapatok pedig máshol nem látott labdatartással, koncentráltan fociznak.
Amikor megnézel egy PL meccset biztosan érdekes meccset fogsz látni. Ráadásul ezek a csapatok az első pillanattól az utolsóig harcolnak: ez az a bajnokság ahol nincs elveszett labda. Akkor sem, ha már a nézők között van.
5: Az atmoszféra, azaz Te magad
Lehet, hogy egy El Clasicon van 100 000 ember Barcelonában, de ők nézők, nem szurkolók: csendben végig ülik a meccset, az egész olyan mint egy színház. Az Old Traffordon „csak” 75 000 ember fér el.
Az Arsenal stadionja alig 60 000-es a Liverpoolé 54 000-es a Newcastle-é pedig csak 50 000-es.
De ez pontosan ennyi vidám, elhivatott, éneklő, szurkolót jelent, akik 90 percen keresztül folyamatosan buzdítják a csapatukat, és ezzel egészen elképesztő a hangulatot teremtenek. Ez a hangulat ragad át a csapatokra, ezért egy angol bajnoki minden pillanata élmény.
6: A pénz
A Premier League-ban szereplő focisták rengeteg pénzt keresnek. Szinte felfoghatatlanul nagy összeget, főleg úgy, hogy a fizetésen felül jár bónusz, prémium, és rengeteg extra is (autó, különböző promóciók miatti szolgáltatások), sőt a legjobbak még reklámszerződéseket is kapnak.
Sokan azt mondják, hogy éppen ez a mesés összeg az, ami miatt, ha kell megszakadnak a játékosok a pályán, de ez nem igaz.
Ha egy játékos már keresett a pályafutása alatt néhány millió fontot (annyit simán) akkor (tulajdonképp) semmi oka nincs még 10 000 fontért tenni valamit: egyértelmű, hogy ezek a srácok nem ezért teszik, hanem azért mert imádnak focizni. Persze, az hogy ezt jól megfizetik, nem hátrány nekik sem.
Mi azt javasoljuk, hogy ha Angliában jársz, menj ki egy PL, vagy Championship meccsre. Nem csak remek szórakozás lesz, hanem megszereted majd a focit.
Felejtsd el a drága külföldi pénzküldést! Tudunk jobbat.
Hogyan szerezz a legjobb áron repülőjegyet? Megmutatjuk.
Szeretnéd elérni a legtöbb angliai magyart? Hirdess nálunk!