Fokozódó fenyegetés Irán és Oroszország részéről
A brit hírszerzés egyre nehezebb helyzettel néz szembe, mivel Irán és Oroszország fenyegetései fokozódnak, valamint az Iszlám Állam (Isis) és az Al-Káida újraéledése is fenyeget – figyelmeztetett Ken McCallum, az MI5 vezetője. McCallum szerint az elmúlt időszakban egy „valódi kihívást” jelentő helyzet alakult ki a brit hírszerzés számára, amelyet többek között Irán és Oroszország növekvő fenyegetései okoznak.
Egy nappal azután, hogy Sir Keir Starmer a nemzetközi közösséget arra szólította fel, hogy összpontosítson az iráni „rosszindulatú” rezsimre, amely a Közel-Kelet-szerte támogatja a különböző proxy szervezeteket, mint például a Hamászt és a Hezbollahot, McCallum elmondta, hogy a brit hírszerzés 20, Irán által támogatott összeesküvést hiúsított meg, amelyek „potenciálisan halálos fenyegetést jelentettek brit állampolgárokra” 2022 eleje óta.
„Az Egyesült Királyságban egymás után láttunk összeesküvéseket, példátlan ütemben és méretekben” – mondta az MI5 vezérigazgatója.
Ahogy a Közel-Keleten egyre nagyobb mértékű háborútól tartanak, mivel Izrael kibővítette a Hezbollah elleni szárazföldi invázióját Libanonban, valamint háborút vív Gázában a Hamásszal az október 7-i terrortámadást követően, és Irán közel 200 ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre a múlt héten, az MI5 vezetője elmondta, hogy a brit hírszerzés „komolyan számol azzal a kockázattal, hogy a Közel-Keleten zajló események közvetlenül terrorcselekményeket váltanak ki az Egyesült Királyságban”.
„Ahogy az események kibontakoznak a Közel-Keleten, teljes figyelmünket a növekvő iráni állami agresszió kockázatára fordítjuk az Egyesült Királyságban.” McCallum példaként említette, hogy decemberben egy férfit börtönöztek be, aki felderítést végzett az iráni nemzetközi média akkori központja ellen, amely független a teheráni autokratikus rezsimtől.
Terrorista fenyegetések és államilag támogatott támadások
McCallum elmondta, hogy az Egyesült Királyság terrorista fenyegetésekkel néz szembe „államilag támogatott merénylet és szabotázs kísérletek” mellett, mindezt egy „jelentős európai szárazföldi háború” – Oroszország ukrajnai inváziója – hátterében.
2017 márciusa óta az MI5 és a rendőrség 43 terrorcselekményt hiúsított meg „a tömeges gyilkosság tervezésének utolsó napjaiban”. „Ezek közül néhány összeesküvő próbált fegyverekhez és robbanóanyagokhoz jutni” – mondta McCallum, hozzátéve, hogy a terrorelhárítási műveleteik 75 százaléka iszlamista szélsőségességhez kapcsolódik. A fennmaradó 25 százalék „szélsőjobboldali terrorizmusra” összpontosít.
Az MI5 a közvetlenül ellenséges államokból érkező fenyegetések vizsgálatainak számában is 48 százalékos növekedést tapasztalt, beleértve a kibertámadásokat, a kémkedést és az állam által támogatott gyilkossági kísérleteket.
Orosz fenyegetések és a GRU szerepe
Oroszország kapcsán McCallum elmondta, hogy Moszkva fokozta az Egyesült Királyság elleni támadásait, annak ellenére, hogy a diplomáciai személyzet többségét kiutasították. A támadásokért elsősorban az orosz hírszerzési szolgálat, a GRU felelős.
„A GRU folyamatosan azon dolgozik, hogy káoszt idézzen elő az Egyesült Királyság és Európa utcáin, beleértve gyújtogatásokat, szabotázsokat és egyebeket” – mondta McCallum, hozzátéve, hogy a GRU tevékenysége fokozta az európai partnerekkel való együttműködést.
„Az Egyesült Királyság vezető szerepe Ukrajna támogatásában azt eredményezi, hogy jelentős célpontként jelenünk meg Vlagyimir Putyin rezsimjének képzeletében, és számítanunk kell arra, hogy továbbra is látni fogunk agresszív cselekményeket itt, otthon” – tette hozzá.
McCallum elmondta, hogy bár egyelőre nem látták, hogy Oroszország és Irán együttműködne az Egyesült Királyság elleni támadásokban, világos hasonlóságok vannak a támadásaik módszereiben. „Az otthoni elnyomásuk egyre inkább kiterjed a külföldi agresszióra” – mondta, hozzátéve, hogy „jelentős befektetéseket tettek emberi hírszerzési műveletekbe és fejlett kiberképességekbe”.
Mindkét rezsim „nemzetközi drogcsempészeket és alacsony szintű bűnözőket” használt fel a brit célpontok elleni erőszakos cselekmények elkövetésére. McCallum figyelmeztetett, hogy azok, akik Oroszország, Irán vagy más ellenséges államok nevében cselekszenek, a „nemzetbiztonsági apparátus teljes súlyát fogják érezni”.
„Azoknak, akiket megkísértenek, hogy ilyen feladatokat hajtsanak végre, azt mondom: Ha pénzt fogadsz el Irántól, Oroszországtól vagy bármely más államtól, hogy illegális cselekedeteket hajts végre az Egyesült Királyságban, a nemzetbiztonsági apparátus teljes súlyát fogod magadra vonni. Ez egy olyan döntés, amit meg fogsz bánni” – mondta.
A fokozódó fenyegetés az Al-Káida és az Isis részéről
Irán és Oroszország mellett McCallum arról is beszélt, hogy egy „romló fenyegetés” érkezik az Al-Káida és az Isis részéről is. Az elmúlt hónapban a legfontosabb vizsgálataik több mint egyharmada valamilyen kapcsolatban állt a külföldi terrorszervezetekkel.
„Néhány évnyi visszaszorulás után az Isis ismét megpróbálja exportálni a terrorizmust” – mondta McCallum. Példaként említette az Isis márciusi támadását Moszkva ellen, amely körülbelül 133 ember életét követelte, és amelyet „képessége brutális megnyilvánulásának” nevezett. Beszélt továbbá az Isis Khorasan Tartományról (Isis-K), amely elsősorban Afganisztánban és Pakisztánban működik, és amely magára vállalta a moszkvai támadást.
Elárulta, hogy tavaly év végén két birminghami testvért börtönöztek be, akik megpróbáltak csatlakozni az Isis-K-hoz Afganisztánban, amely szomszédos Iránnal. Ugyanebben az időben egy másik férfit is börtönöztek Coventryből, aki egy 3D-nyomtatott fegyveres drónt tervezett az Isis nyugat-afrikai erői számára.
„Mi és számos európai partnerünk Isis-hez kapcsolódó tevékenységet érzékelünk hazánkban, amelyet korán lépve próbálunk meghiúsítani” – mondta McCallum. „Az Al-Káida pedig megpróbálja kihasználni a közel-keleti konfliktust, erőszakos cselekvésre szólítva fel.”
Related Posts
- Többen Liz Truss helyett egy Liz Trussel nevű brit nőnek gratuláltak a Twitteren
- Választás 2022: Mit tegyél, ha Angliában élsz, és szavazni szeretnél?
- Megélhetési költségek: Lehetne a több saját termesztésű gyümölcs és zöldség a megoldás?
- A becsült ár tízszereséért, másfél millió fontért kelt el a 18. századi kínai váza