Az élelmiszerárak emelkedése erősíti az érveket amellett, hogy Walesnek több saját zöldséget kellene termesztenie.
A magasabb energiaárak és az ukrajnai háború miatt a fagyasztott zöldségek ára az egekbe szökött – és egy közgazdász szerint ez a tendencia folytatódni fog.
Wales a földterületének csak töredékét használja zöldségtermesztésre, és ez a mennyiség 1998 óta a felére csökkent.
A magasabb árak azonban életképesebbé tehetik a zöldségtermesztést a gazdák számára, és arra kényszeríthetnek néhány embert, hogy saját maga termeljen.
“Szeretek élelmiszert termeszteni magamnak és másoknak” – mondta Katherine Langton gazdálkodó.
“Gyerekkoromban nem gondoltam volna, hogy a földművelést munkaként is lehet űzni. Amint rájöttem, hogy ez egyfajta életképes lehetőség valakinek, azt gondoltam, hogy ‘várjunk csak, nekem is ezt kellene csinálnom'”.”
A 27 éves lány élettársával, David Langtonnal együtt 2020-ban indított vállalkozást: a Powys állambeli Crickhowellben béreltek egy kéthektáros földet, ahol gyümölcsöt, zöldséget és virágot termesztenek.
Hetente 60 családnak szállítanak zöldség- és gyümölcsdobozokat, a városi piacon árulnak, az eladatlan zöldségeket pedig egy közeli élelmiszerbanknak adományozzák.
Katherine és David nem gazdálkodó családban nőttek fel, ezért “rengeteg YouTube-videót néztek”, hogy belejöjjenek a dolgokba.
A terményeik közelében lakókocsiban élnek, és a jövőben tervezik a bővítést. Elég munka van ahhoz, hogy plusz munkaerőt alkalmazzanak, heti 40 órában.
Történetük ellentétes az elmúlt évtizedek walesi trendjével.
A hivatalos adatok szerint 1998 óta a zöldség- és salátafélék termesztésére használt mezőgazdasági területek nagysága a felére csökkent, 587 hektárról tavaly 298 hektárra.
A rendszeres és alkalmi mezőgazdasági dolgozók száma is csökkent, 16 610-ről 12 448-ra.
Dr. Huw Dixon, a Cardiffi Egyetem munkatársa szerint az élelmiszerárak továbbra is emelkedni fognak, mivel a termeléshez energiát kell felhasználni, a mezőgazdasági termelők traktorjának üzemanyagától kezdve a feldolgozóüzemek áramig.
Hozzátette, hogy az egyik fő élelmiszerexportőr, Ukrajna megszállása még magasabbra nyomja az árakat.
“Emellett ott van az éghajlatváltozás is… aszályok Franciaországban, amely az egyik legnagyobb gabonatermelő, és árvizek Indiában, amely sok búzát exportál” – mondta.
“A termés az egész világon érintett.”
Dixon professzor szerint a gazdáknak segítségre van szükségük ahhoz, hogy több gyümölcsöt és zöldséget termeljenek, és mindenkinek meg kellene próbálnia megtermelni a saját élelmiszereit.
A Blaenau Gwent-i Brynmawrban található kertészetet az első világháború idején hozták létre, hogy segítsenek a családoknak az élelmezésben.
Egy évszázaddal később ismét rengetegféle zöldséggel van tele, és olyan családokat táplál, akiknek gondot okoz a megélhetés.
Mike Harvey, a kert egyik tulajdonosa elmondta: “Nem nehéz, veszel egy csomag sárgarépamagot, 200 van a csomagban. Nekem két csomagom volt, az 400 sárgarépa, potenciálisan”.
Mike és szomszédja, Dai Lewis burgonyát, hagymát, babot, sárgarépát és paradicsomot termesztenek, és az év nagy részében eleget termelnek ahhoz, hogy átvészeljék az év nagy részét, és marad annyi, hogy bőségesen elajándékozhatnak.
“A friss dolgok íze jobb, mint amit a szupermarketekben kapunk, mert amit a hátsó kertben termesztünk egy konténerben, azt nem permetezték le” – tette hozzá.
Még kertre sincs szükség, mondta Harvey úr, és elmagyarázta, hogyan lehet a teraszon vagy az udvaron zöldséget termeszteni egy régi szemetesláda vagy akár – mint ő – egy régi fürdőkád segítségével.
Egy sor pálcikabab és krumpli termesztése a kertben a vidéki és völgyi élet központi része volt egy generációval ezelőtt.
Néhány nagygazda azonban azt mondta, hogy nehezen tudnának pénzt keresni a zöldségtermesztéssel.
“20 hektárt kellene művelnünk ahhoz, hogy megérje” – mondta a 33 éves Tom Rees, aki apjával, nagybátyjával, testvérével és unokatestvérével együtt gazdálkodik a Vale of Glamorgan-i Pendoylanban.
A 950 hektáros, walesi viszonylatban nagy területen teheneket és juhokat tartanak, és árpát és kukoricát termesztenek az állatállományuk etetésére.
“Hatalmas beruházásra lenne szükségünk a zöldségtermesztéshez és a hőmérséklet-szabályozott tároláshoz” – mondta Rees úr.
“Jobban járunk, ha azt csinálnánk, amit most csinálunk.”
Elmagyarázta, hogy egy húsz hektáros zöldségtermesztéshez további munkásokat kellene felvenniük.
A Brexit óta elég nehéz munkaerőt szerezni az Egyesült Királyságban” – mondta Rees úr.
“Jobb, ha a tudásomat a marhahústermelésbe fektetem.”
A walesi kormány nemrég tette közzé, hogy milyen támogatást javasol a jövőben a gazdáknak.
A zöldség- és gyümölcstermesztés kap majd némi támogatást, de még túl korai lenne tudni, hogy hány gazdálkodó fogja vállalni a kihívást, vagy hogy a szélesebb élelmiszeripar igényei miatt ez túl nagy gondot jelent-e számukra.