Az Institute for Public Policy Research (IPPR) elemzése szerint az Egyesült Királyság egy “elágazó pontnál” áll a generatív MI implementációjával kapcsolatban, és arra szólította fel a kormányt, hogy biztosítson egy méltányos ipari stratégiát.
A jelentés két kulcsfontosságú szakaszát azonosította a generatív MI alkalmazásának: az első hullám, ami már folyamatban van, és egy második hullám, amelyben a vállalatok mélyebben integrálják az MI technológiát folyamataikba – egy olyan szakasz, amelyben azt javasolja, hogy a munkavállalók által végzett feladatok akár 59%-a is veszélyben lehet az MI automatizálás általi helyettesítésre, ha nem történik beavatkozás.
Azt mondta, hogy a back office, a belépő szintű és a részmunkaidős állások vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve az első hullám alatt – beleértve a titkárnői, ügyfélszolgálati és adminisztratív szerepeket – a nők és a fiatalok a leginkább érintettek, mivel ők valószínűleg gyakrabban vannak ezekben a szerepekben.
Az alacsonyabb bérezésűeket is azonosították, mint akik a leginkább ki vannak téve annak, hogy MI által helyettesítve legyenek.
A tanulmány második hullámára vonatkozó legrosszabb forgatókönyv körülbelül 7,9 millió munkahely elvesztését és a GDP-növekedés hiányát jelentené.
Azonban a jelentés azt sugallja, hogy ha a kormány és az iparág proaktívan védi a munkavállalókat, ahogy az MI használata növekszik, jelentős gazdasági előnyök származhatnak belőle.
A második hullámra vonatkozó legjobb forgatókönyv szerint nem veszítenének el állásokat, mivel azokat úgy fejlesztenék, hogy az MI mellett dolgozzanak, amit állítása szerint gazdasági növekedést eredményezhet, a GDP 13%-át, körülbelül 306 milliárd fontot évente.
Carsten Jung, az IPPR vezető közgazdásza azt mondta: „A már létező generatív MI vagy nagy munkaerőpiaci zavart okozhat, vagy hatalmasan felgyorsíthatja a gazdasági növekedést, mindenképpen játékváltónak ígérkezik sokunk számára.
„Sok cég már befektet ebbe, és sok más feladatot is felgyorsíthat, ahogy több vállalat alkalmazza.
„Az elkövetkező öt évben átalakíthatja a tudásalapú munkát.”
A kérdés most már kevésbé az, hogy az MI hasznos lehet-e, hanem inkább az, hogy a munkaadók milyen gyorsan és milyen módon fogják azt alkalmazni.
“A történelem azt mutatja, hogy a technológiai átmenet áldás lehet, ha jól kezelik, vagy zavart okozhat, ha kontroll nélkül hagyják kibontakozni.
“Valóban, néhány foglalkozás nagy csapást szenvedhet a generatív MI-tól, kezdve a back office munkákkal.
“De a technológia nem sors és a munkahelyek apokalipszise nem elkerülhetetlen – a kormányzatnak, a munkaadóknak és a szakszervezeteknek most van lehetőségük lényeges tervezési döntéseket hozni, amelyek biztosítják, hogy jól kezeljük ezt az új technológiát.
“Ha nem cselekszenek hamarosan, lehet, hogy túl késő lesz.”
Az IPPR jelentése egy munkahely-központú ipari stratégiát javasol az MI-hez, beleértve adókedvezményeket és támogatásokat a személyzet MI-képzésének ösztönzésére, hogy azok a technológia mellett dolgozhassanak, ne helyettesítsék azt, valamint szabályozási változásokat a kulcsfontosságú kérdések, mint például az egészségügyben való emberi felelősség biztosítására.
A kormány még nem hozott elő semmilyen, kifejezetten az MI terjedésére irányuló törvényt, de múlt hónapban bejelentette, hogy több mint 90 millió fontot szán új MI kutatóközpontokra az Egyesült Királyságban, amelyek olyan területeken foglalkoznak majd az MI felelős használatának módozataival, mint az egészségügy, a kémia és a matematika.
Ezeket a terveket egy több mint 100 millió fontos, szélesebb kormányzati csomag részeként jelentették be válaszul egy konzultációra a saját MI Szabályozási Fehér Könyvéről, amelyet tavaly tettek közzé először.