Az ukrán menekültek elkezdték „reklámozni” magukat a közösségi médiában annak érdekében, hogy szállást találjanak az Egyesült Királyságban, ami aggodalmakat váltott ki, hogy a program bántalmazásnak teheti ki a kiszolgáltatott embereket.
Szabályozatlan Facebook-oldalak tömegeit hozták létre, amelyek célja, hogy az Ukrajnából elmenekült embereket, akik remélik, hogy Nagy-Britanniában találnak ideiglenes otthont „összehozzák” azokkal a brit lakosokkal, akik hajlandóak elszállásolni őket.
Sok esetben a fiatal nők fényképeket tesznek közzé magukról, néha gyermekeikkel együtt, nyilvános Facebook-csoportokban, ahol lakhatási ajánlatot kérnek az Egyesült Királyságban élőktől, amelyre bármely Facebook-felhasználó válaszolhat.
A kormány pénteken indította el a szponzorálást, a pályázati oldalon az szerepel, hogy ukrán állampolgárok és családtagjaik csak akkor jelentkezhetnek, ha van „megnevezett szponzoruk”.
A rendszer lehetővé teszi, hogy a családi kötelékekkel nem rendelkező ukránok az Egyesült Királyságba jöjjenek, és a lakosság tagjai fogadják őket, akik havi 350 fontot fognak kapni otthonuk megosztásáért. Eddig több mint 150 ezren jelezték érdeklődésüket az Ukrajnából elmenekült menekültek befogadása iránt.
Nincs olyan hivatalos mechanizmus vagy portál, amelyen keresztül a menekülteket és a leendő befogadókat össze lehetne kötni. A program múlt heti bejelentésekor Michael Gove, a felelős miniszter azt mondta, reméli, hogy az egyének és a közösségi csoportok a közösségi médiát használva képesek lesznek „megegyezni” a menekültekkel, és hozzátette, hogy a jótékonysági szervezetek segíteni fognak a folyamatban.
Az Independent legalább egy tucat Facebook-oldalt fedezett fel, amelyeket később azért hoztak létre, hogy lehetővé tegyék ezt az egyeztetési folyamatot, és amelyek közül sok már több ezer tagot számlál. Ezek az oldalak tele vannak posztokkal: mind a leendő házigazdák szállásajánlatokat hirdető posztjaival, mind pedig az ukrán menekültekéivel, akik lakhatásért folyamodnak.
Jenni Regan, az Egyesült Királyságban a menekültekkel és menedékjoggal foglalkozó jótékonysági szervezeteket képviselő iMix vezérigazgatója elmondta, hogy a Facebook-csoportok megjelenése „sok problémát vet fel”, és úgy fogalmazott, hogy a megközelítés „majdnem olyan, mint egy Tinder az embercsempészek számára”.
„A menedéket kereső ukránok közül sokan fiatal nő, akik már amúgy is hihetetlenül kiszolgáltatottak. Úgy tűnik, hogy a szexuális kizsákmányolás és az erőszak elleni védelmet teljesen elfelejtették, ami félelmetes. Tudjuk, hogy ez már gondot okozott azoknak, akik elhagyják Ukrajnát és a szomszédos országokba utaznak” – mondta.
Regan asszony elmondta, hogy a jótékonysági szervezet azt is tapasztalta, hogy a potenciális brit házigazdák “frusztráltak” a segítségnyújtás elutasítása miatt.
Hozzátette: „Megjegyeztük, hogy az egyik felhasználó azt állította, hogy ez olyan, mint egy licitháború, ahol sokkal nagyobb a kínálat, mint a kereslet, és nagy az elfogultság azokkal, akik Londonban szeretnének szállást adni. Azt látjuk, hogy a folyamat megrontja a brit közvélemény jóindulatát.
„Több szabályozatlan oldal is felbukkant a hétvégén, és kínálja az emberek párosítását. Ha az embereket ezekre az oldalakra vonzzák azok helyett, amiket olyan jótékonysági szervezetek támogatnak, akik tapasztalattal és tudással rendelkeznek a letelepítésben, mint például a Reset Homes for Ukraine Site, akkor hamarosan azt láthatjuk, hogy a folyamat kereskedelmi forgalomba kerül, és az emberek fizetnek egy jelenleg ingyenes szolgáltatásért.”
Hozzátéve, hogy bizonyítékok vannak arra is, hogy csalók potenciálisan használják a rendszert, Regan asszony azt mondta: „A rendszer igénybevételéhez mindkét félnek meg kell adnia az olyan információkat, mint az útlevelek és a számlák. Rossz kezekben ezek az adatok személyazonosság-lopáshoz vezethetnek.”
A kormány kijelentette, hogy az ukránokat elszállásolni kívánó szponzorokat a vízum kiadása előtt belügyminisztériumi ellenőrzésnek vetik alá, a szponzor házában tartózkodó felnőtteknek pedig DBS-ellenőrzést kell végezniük, a gyermekeket vagy veszélyeztetett felnőtteket befogadó családok esetében pedig fokozott DBS-ellenőrzést kell végezniük.
A jótékonysági szervezetek azonban arra ösztönzik a minisztereket, hogy működjenek együtt a harmadik szektorral, hogy továbbmenjenek, és hozzanak létre egy „hivatalos, központi” módot a rendszer használatában reménykedő emberek összeegyeztetésére.
Lauren Agnew, a CARE (Christian Action Research and Education) emberkereskedelem-politikai szakértője elmondta, hogy bár „nagyszerű” volt látni a „nagylelkű” válaszokat az Egyesült Királyságban élők részéről, akik szívesen részt vesznek a menekültek támogatásában, a lehetséges problémák a megközelítést „nem lehet figyelmen kívül hagyni”.
„Lehet, hogy a kormány nem támogatja azokat a vendéglátókat, akik a közösségi médiában keresnek menekülteket hogy szponzorálják őket, de a jelenlegi rendszer ennek ellenére megfelelő környezetet teremt ehhez. Az a rendszer, amely lehetővé teszi a nyilvánosság számára, hogy azonosítsa a befogadandó menekülteket, lehetőséget kínál azoknak is, akik kihasználják őket” – mondta.
„Már most is azt látjuk, hogy szabályozatlan csoportok és fiókok jönnek létre a közösségi médiában. Az embercsempészek ezeken az oldalakon valódi segíteni akaró személyeknek álcázhatják magukat, amikor a valóságban online „vásárolják be” következő áldozataikat, akiket kizsákmányolhatnak. Honnan tudhatják az ukránok, hogy a közösségi médiában bemutatkozó csoportok vagy egyének valódiak és nem veszélyesek?
Agnew asszony kijelentette, hogy a kormány feladata, hogy „lezárja ezeket a lékeket, mielőtt bármiféle baj történne”, és felszólította a minisztereket, hogy „működjenek együtt szakértői csoportokkal a szükséges lépések meghatározásában”.
„Az is hihetetlenül fontos, hogy a kormány arra használja a csatornáit, hogy felhívja a menekülteket, hogy ne lépjenek kapcsolatba csoportokkal és magánszemélyekkel a közösségi médiában. Ehelyett a kormányhoz vagy jó hírű nem kormányzati szervezetekhez kapcsolódó hivatalos weboldalakon kellene segítséget kérniük” – tette hozzá.
A minisztérium szóvivője azt mondta: „Minden, aki felajánlja, hogy ukránokat szállásol el, a belügyminisztériumi ellenőrzésnek veti alá, mielőtt bármilyen vízumot kiállítanak.
„A szponzor házában élő felnőtteknek szintén kötelező lesz DBS-ellenőrzést végezniük, a gyermekeket vagy kiszolgáltatott felnőtteket fogadó családok számára tiltott listás ellenőrzéssel bővített DBS-sel. Ezeket az ellenőrzéseket folyamatosan felülvizsgáljuk.”
Related Posts
- Tudsz segíteni! Adományok Ukrán családoknak.
- A Világ Legboldogabb Helye – Egy Gyönyörű Táj az Egyesült Királyságban
- Az EasyJet több száz járatot törölt, miután a személyzetet ledöntötte lábáról a Covid
- A brit kormány megkapja a vizsgálati jelentést a koronavírus-zárlat idején tartott Downing Street-i partikról