Múlt csütörtökön a Bank of England döntéshozói elismerték, hogy az infláció valószínűleg “néhány százalékponttal” magasabb lesz, mint a korábban előre jelzett 7,25 százalék. Az árak növekedése júniusra már eléri a nyolc százalékot, őszre pedig meghaladhatja a 10 százalékot.
Ez még nagyobb nyomást gyakorolna mindenki pénztárcájára, különösen a fix jövedelemből élő nyugdíjasokra.
A jó hír az, hogy az állami nyugdíjnak jövőre az inflációval összhangban kell emelkednie, a hármas zárszerkezet alapján.
A koalíciós kormány által 2010-ben bevezetett hármas zár garantálja, hogy az állami nyugdíj 2,5 százalékkal emelkedik a keresettel vagy az inflációval, attól függően, hogy melyik a magasabb.
Áprilistól az új állami nyugdíj legfeljebb heti 185,50 GBP-t fizet, ami évi 9627,80 GBP-t jelent.
Az infláció 10 százalékos emelkedése ezt megemelné 963 fonttal 2023 áprilisától, ami évi 10 591 fontot jelent.
Van még egy lehetséges jó hír. A Bank of England számításai szerint az infláció jövő év tavaszára visszaesik.
Ha ez igaz, a 10 százalékos állami nyugdíjemelés azzal jár, hogy a nyugdíj gyorsabban növekszik, mint az árak.
Ez segítene az állami nyugdíjasoknak visszakapni az idei veszteségek egy részét, miután Sunak úgy döntött, hogy megszünteti a hármas zár bevételi elemét.
A hármas zár értelmében április 6-tól több mint nyolc százalékos béremelést kaptak volna az állami nyugdíjasok.
A Munkaügyi és Nyugdíjügyi Minisztérium azonban azzal érvelt, hogy a járvány „eltorzította” a jövedelmeket, és nem volt hajlandó az emelést továbbhárítani.
Ehelyett a nyugdíjasok csak 3,1 százalékot kapnak a következő hónapban.
Az emelkedő infláció jelenleg mindenkit sújt, de az állami nyugdíjat meg is erősítheti – mondta Steven Cameron, az Aegon nyugdíjigazgatója.
Sunak a szeptemberi inflációs adatot használja a háromszoros záremelkedés kiszámításához, amikor az árnövekedés elérheti a nyolc vagy akár a 10 százalékot is.
Cameron azt mondta: “Ez azt eredményezheti, hogy az állami nyugdíjasok 2023-ban rendkívüli béremelést kapnak, ami potenciálisan a valaha volt legnagyobb emelés.”
Ez kompenzálná az idei kiábrándító növekedést – tette hozzá. “Bár nem segít enyhíteni az idei nyomást, de legalább nagyvonalúbb növekedést kínál a jövőben.”
Cameron szerint ez hosszú távú előnyökkel jár majd mindenkinek. “Az állami nyugdíj jelentős emelése a következő generációk számára is növeli az állami nyugdíjasok jövedelmét.”
Cameron azonban arra is figyelmeztetett, hogy Sunak esetleg ismét képtelen lesz ellenállni a hármas zárszerkezettel való „machinálásnak”.
A veszély az, hogy a DWP azzal érvel, hogy az inflációt is “eltorzította”, ezúttal az ukrajnai világjárvány és háború, és ezt ürügyül használja fel a hármas zár ismételt felfüggesztésére.
Sunak döntését megkönnyíti, ha az év végére az infláció visszaesik.
A hármas zár újbóli lefejtése két éven belül másodszor is nyugdíjasok millióit dühítené fel, Sunak azonban azzal érvel, hogy nem tud minden problémát megoldani, “különösen, ha a globális inflációs erőkkel küzd”.
Azt mondta, azt kell tennie, ami “gazdaságilag felelőségteljes lépés”
Ezek a globális inflációs erők jövőre a nyugdíjasok fizetésemelését szorgalmazhatják – de mindez Rishi Sunakon múlik.