A kamatlábakat 1%-ról 1,25%-ra emelték, ami 13 éve a legmagasabb szint.
A Bank of England azt reméli, hogy lassítani tudja az árak növekedési ütemét. Figyelmeztetett, hogy az infláció még ebben az évben meghaladhatja a 11%-ot.
Miért emelkednek az árak és a kamatlábak?
Az árak világszerte gyorsan emelkednek, mivel a Covid-korlátozások enyhülnek és a fogyasztók többet költenek.
Sok cégnek gondot okoz, hogy elegendő árut tudjon beszerezni. És mivel több a vásárló és kevesebb az áru, az árak emelkednek.
Az olaj- és gázárak is nagyon meredeken emelkedtek – ezt a problémát súlyosbította Oroszország ukrajnai inváziója.
A növekvő árak – vagy infláció – megfékezésének egyik módja a kamatlábak emelése.
Ez növeli a hitelfelvétel költségeit, és arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek. Ez egyben arra is ösztönzi az embereket, hogy többet takarítsanak meg.
Ez azonban nehéz egyensúlyozás, mivel a jegybank nem akarja túlságosan lelassítani a gazdaságot.
A 2008-as globális pénzügyi válság óta az Egyesült Királyságban a kamatlábak történelmi mélyponton vannak. Tavaly még 0,1%-os is volt.
Milyen magasra mehetnek a kamatlábak?
Sok elemző azt jósolta, hogy a brit kamatlábak ebben a hónapban emelkedni fognak, de az év későbbi szakaszában további emelések is várhatóak.
A Capital Economics elemzői úgy vélik, hogy a jegybanknak végül 3%-ra kell emelnie a kamatokat az infláció megfékezése érdekében, de más közgazdászok szerint nem kell ilyen magasra mennie. A Pantheon Macroeconomics úgy véli, hogy a kamatlábak 1,75%-on tetőznek majd.
Tavaly a Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) – a kormány független gazdasági tanácsadója – megvizsgálta, mi történhet, ha az Egyesült Királyságban magasabb és tartósabb infláció alakul ki.
Ez akkor fordulhat elő, ha az emberek úgy gondolják, hogy az áremelkedés folytatódni fog – a vállalkozások emelik az árakat, hogy továbbra is profitot termeljenek, a munkavállalók pedig béremelést követelnek, hogy lépést tartsanak vele.
Ha ez bekövetkezik, az OBR szerint az Egyesült Királyság kamatlába elérheti a 3,5%-ot.
Hogyan hatnak rám a kamatlábak?
Jelzálogok
A háztartások alig egyharmada rendelkezik jelzáloghitellel az angol Housing Survey szerint, amely földrajzilag korlátozott, de az egyik legátfogóbb útmutató.
Ezek háromnegyede fix jelzáloghitellel rendelkezik, így ez nem érinti őket azonnal. A többieknek – mintegy kétmillió embernek – emelkedni fog a havi törlesztőrészlete.
Azoknak, akiknek tipikusan kamatkövető jelzáloghitele van, havonta körülbelül 25 fonttal kell többet fizetniük. A standard változó kamatozású jelzáloghitellel rendelkezők 16 fonttal fognak többet fizetni.
Mindez a közelmúltbeli kamatemeléseket követő emeléseken felül történik.
A 2021 decembere előtti állapothoz képest a követő jelzáloghiteles ügyfelek havonta 115 fonttal, a változó kamatozású jelzáloghitelesek pedig 73 fonttal fizethetnek többet.
Hitelkártyák és hitelek
Még ha nincs is jelzáloghiteled, a kamatlábak változása akkor is érinthet.
A Bank of England kamatlábai olyan dolgok kamatát is befolyásolják, mint a hitelkártyák, banki hitelek és autóhitelek.
A banki folyószámlahitelek átlagos éves kamatlába áprilisban még a mostani emelkedés előtt is 20,07%, a hitelkártyáké pedig 18,08% volt. A hitelezők most, hogy a kamatlábak emelkedtek, úgy dönthetnek, hogy növelik ezeket a díjakat.
Megtakarítások
A bank döntései a megtakarítások kamatlábát is befolyásolják.
Az egyes bankok általában továbbadják a kamatemeléseket, így a megtakarítók magasabb hozamot kapnak a pénzükből.
A pénzt félretevő emberek számára azonban a kamatlábak nem tartanak lépést az emelkedő árakkal.
Hogyan határozza meg a Bank of England a kamatlábakat?
A kamatlábakról egy kilenc közgazdászból álló csapat, a Monetáris Politikai Bizottság dönt.
Évente nyolcszor – nagyjából hathetente egyszer – üléseznek, hogy megvizsgálják, hogyan teljesít a gazdaság.
Döntéseiket mindig csütörtökön 12:00 órakor teszik közzé.
Más országok is emelik a kamatlábakat?
Az Egyesült Királyságra hatással van, hogy az árak világszerte emelkednek. Tehát van egy határ, hogy mennyire lesz hatékony a brit kamatemelés.
Más országok azonban hasonlóan járnak el, és szintén emelik a kamatlábakat
Az Egyesült Államok központi bankja nemrég jelentette be az elmúlt közel 30 év legnagyobb kamatemelését: a Federal Reserve háromnegyed százalékponttal, 1,5% és 1,75% közé emelte a kamatokat.
Brazília, Kanada, India, Ausztrália és Svájc szintén emelt kamatot, míg az Európai Központi Bank a nyár folyamán tervezi ezt a lépést.