A kormány Társadalmi Mobilitási Bizottságának elnöke szerint a munkásosztálybeli diákoknak inkább a “kisebb lépések” megtételét kellene ünnepelniük az életben, ahelyett, hogy az Oxfordba vagy Cambridge-be való bejutást tűznék ki célul.
Katharine Bibalsingh, a Társadalmi Mobilitási Bizottság elnöke csütörtöki beszédében arra figyelmeztet, hogy a társadalomnak fel kell hagynia a “rongyokból a gazdagságig” történetek megszállottságával, és inkább a társadalmi mobilitási ranglétrán elért kisebb sikerekre kell összpontosítania.
“El akarunk távolodni attól a felfogástól, hogy a társadalmi mobilitás csak a “hosszú”, alulról felfelé irányuló mobilitásról szól – arról a személyről, aki egy szociális bérlakásban élő családba születik, majd bankár vagy vezérigazgató lesz”
Bibalsingh asszony, aki a nyugat-londoni Michael Community School igazgatónője szerint a sikert túl gyakran úgy határozzák meg, hogy egy ápoló lánya Oxbridge-be megy, vagy top sebész lesz. Ehelyett a “társadalmi mobilitás szélesebb körű szemléletét” kellene előmozdítani, “néha kisebb lépésekben” – tette hozzá.
Ha egy olyan szülő gyermeke, akinek a szülei hosszú ideig munkanélküliek voltak, vagy soha nem dolgoztak, jó munkát kap a helyi körzetében, az talán nem egy olyan siker, amelyet érdemes ünnepelni? Tényleg azt mondanánk, hogy ez nem számít társadalmi mobilitásnak, mert nem orvos vagy ügyvéd?” – kérdi Bibalsingh asszony.
Birbalsingh asszony – aki filozófiát és modern nyelveket tanult az Oxfordi Egyetemen – arról beszélt, hogyan lehetne több lehetőséget teremteni Londonon kívül, hogy ne mindenki érezze úgy, hogy délkeletre kell költöznie ahhoz, hogy jó munkát kapjon.
Beszédében hozzátette: “A társadalmi mobilitás szélesebb körű szemléletét szeretnénk előmozdítani, az emberek szélesebb köre számára, akik – néha kisebb lépésekben – javítani akarnak az életükön.
“Ez azt jelenti, hogy meg kell vizsgálnunk, hogyan javíthatjuk az alul lévők lehetőségeit – nem csak úgy, hogy elit utakat alakítunk ki kevesek számára -, hanem úgy, hogy gondolunk azokra is, akik egyébként lemaradnának”.
“Mit kellene még tenni azokkal, akik a legalsó szinten vannak – különösen azokkal, akiknek alacsony az alapvető írni-olvasni-olvasni és számolni tudása -, akik ezért nem tudják kihasználni a felsőoktatás előnyeit, és nem tudnak magasabb fizetésű munkához jutni?”
A társadalmi mobilitás egyre rosszabb. A Bizottság legfrissebb elemzése szerint a szakmai mobilitás évtizedek óta stabil vagy enyhén javuló tendenciát mutat.
Más területeken, például a jövedelem, a lakhatás és a vagyon tekintetében kevésbé konszenzusos a mobilitás.
Még ebben a hónapban közzéteszik a Bizottság “A nemzet helyzete 2022” című jelentését. A jelentés keretet fog meghatározni a Bizottság – az oktatási minisztérium tanácsadó, nem minisztériumi szerve – által eddig alkalmazott társadalmi mobilitás mérési módjának felülvizsgálatára.
A Bizottság szerint az új társadalmi mobilitási index a tényleges társadalmi mobilitást fogja követni – összehasonlítva, hogy az emberek hol kezdik és hol fejezik be a foglalkozásukat, jövedelmüket és egyéb eredményeiket az Egyesült Királyságban.
Birbalsingh asszony korábban azt állította, hogy a lányok azért választják kisebb valószínűséggel a fizika érettségit, mert az “nehéz matematikát” tartalmaz.
A képviselőknek azt mondta, hogy ez nem egy olyan tantárgy, amelyhez a lányok “hajlamosak kedvet kapni”: “Nem hiszem, hogy szeretik”.
Birbalsingh asszony kijelentései sokakban visszatetszést váltottak ki, volt aki azt jegyezte meg, ez amolyan “tudd, hogy hol a helyed!” típusú hozzáállás, ami pontosan ellentétben áll egy társadalmi mobilitást elősegíteni hivatott bizottság céljával.