A konzervatívok vezetői posztjára pályázó Rishi Sunak azt mondta, hogy 10 fontos bírságot vezetne be a háziorvosi vagy kórházi rendelésekről ismételten lemaradó betegek számára.
Sunak úr azt mondta a Sunday Telegraphnak, hogy “átalakító” akar lenni, és “valami bátor és… más” dolgot akar tenni.
Riválisa, Liz Truss eközben bemutatta terveit, amelyek szerint a legjobb jegyeket elérő diákok automatikusan meghívást kapnának az oxfordi vagy cambridge-i egyetemre.
“Megbízhatnak abban, hogy oktatási miniszterelnökként teljesíteni fogok” – mondta.
A két pártelnök- és miniszterelnök-jelölt most ismerteti politikáját és elképzeléseit, miközben a konzervatívok tagjai arra készülnek, hogy hétfőtől átvegyék szavazólapjaikat.
Truss asszony egy hatpontos tervet tett közzé, amely az oktatási ágazat reformját célozza, és azt mondja, hogy “minden gyermeknek meg akarja adni a sikerhez szükséges eszközöket”.
A külügyminiszter javaslatai között szerepel a legjobb egyetemekhez való hozzáférés kiszélesítése, valamint az, hogy kevesebb hangsúlyt fektessenek a jósolt jegyekre.
Truss asszony szerint a diákok már az érettségi eredmények kézhezvétele után jelentkezhetnének az egyetemekre egy új, a képesítés megszerzése utáni felvételi rendszer keretében.
A Munkáspárt 2019-es hasonló javaslatát a Sutton Trust üdvözölte, mivel az potenciálisan előnyös lehet a hátrányos helyzetű diákok számára, akiknek alacsonyabbak az előre jelzett jegyeik. Az oktatási vezetők azonban arra figyelmeztettek, hogy a terv a tanulmányi naptár újragondolását teheti szükségessé.
Truss asszony azt is elmondta, hogy a legjobb jegyeket kapó diákok automatikusan meghívást kapnának az Oxfordba és Cambridge-be való jelentkezéshez.
Nem volt világos, hogy a tervek hogyan működnének a gyakorlatban, és egy Truss asszonyhoz közel álló forrás szerint a részleteket felülvizsgálják, ha ő lesz a miniszterelnök.
James Turner, a Sutton Trust vezérigazgatója szerint “helyes törekvés” annak biztosítása, hogy minden iskolából a legjobb tanulóknak lehetőségük legyen az Oxbridge-re való bejutásra.
Szerinte azonban hatékonyabb lenne kiterjeszteni a kontextusfüggő felvételi eljárást, amelynek keretében az egyetemek csökkentik a hátrányos helyzetű diákokra vonatkozó osztályzati követelményeket, hogy tükrözzék, hogy az iskolában kisebb eséllyel érnek el legjobb jegyeket, de a felsőoktatásban még így is sikeresek lehetnek.
Truss asszony hozzátette, hogy a meglévő, jól teljesítő akadémiai iskolákat szeretné bővíteni, a sikertelen intézményeket pedig ingyenes iskolákkal helyettesítené. Azt is jelezte, hogy megszüntetné az új gimnáziumok létrehozásának tilalmát Angliában.
Meg nem jelenési bírságok
Sunak úr eközben terveket fogalmazott meg az NHS-ben való meg nem jelenés elleni fellépésről.
A Sunday Telegraphnak elmondta, hogy a betegek “elnézést kapnának”, ha először mulasztanának el egy időpontot anélkül, hogy megfelelő értesítést adnának, de a további hiányzásokért 10 fontot kellene fizetniük.
A rendszer “ideiglenes” lesz, amíg a Covid miatti a hátralékok felszámolásra kerülnek – mondta.
A volt kancellár kevés részletet árult el arról, hogyan működne a bírságolási rendszer, de azt mondta: “Ha vannak olyan emberek, akik nem jelennek meg, és elveszik ezeket a helyeket azoktól, akiknek szükségük van rájuk, az nem helyes.
“Én egy olyan egészségügyi rendszer mellett vagyok, amely az igénybevétel szintjén ingyenes, de nem olyan mellett, amely a visszaélés szintjén ingyenes”.
Egy Truss asszonyhoz közel álló forrás szerint a politika azokat sújtaná, akik “már így is rosszabb helyzetben vannak”, és többletmunkát adna az orvosoknak.
Dr. Gary Howsam, a háziorvosok királyi kollégiumának alelnöke azt mondta, hogy bár az időpontok elmulasztása “frusztráló”, az időpontok felszámítása “nem megoldás”, és valószínűleg a legkiszolgáltatottabb betegeket érinti leginkább.
Hozzátette: “Ez alapvetően megváltoztatná azt az elvet, hogy az NHS a szükséghelyzetben ingyenes.
Sunak úr csapata szerint a háziorvosok és a kórházi trösztök mérlegelési jogkörükben eltekinthetnének a bírság megfizetésétől kivételes körülmények között, például ha a betegnek személyes vészhelyzete van.
Februárban Angliában hatmillió ember szerepelt az NHS várólistáján, vagyis minden kilencedik ember.
A miniszterek figyelmeztettek, hogy a kórházi várólisták száma csak két év múlva kezd csökkenni.
Sunak úr azt is elmondta, hogy csökkenteni akarja az üres üzletek számát Nagy-Britannia főutcáin, és fel akar lépni a graffiti és a szemetelés ellen.
“2025-re csökkenteni akarom az üres üzletek számát, és gondoskodni akarok arról, hogy ezekből virágzó helyi értékek váljanak, amelyek támogatják a készségeket, a helyi vállalkozásokat, a gazdaságot és munkahelyeket teremtenek” – mondta Sunak úr.
“Ezek mellett létfontosságú közszolgáltatások – például rendőrőrsök és munkaügyi központok – is működnek majd.”