Boris Johnson utalt arra, hogy a júliusban, a Brexit miatt bevezetendő, az EU-ból érkező élelmiszer-behozatal fizikai határellenőrzését negyedszerre is elhalasztja, mert attól tartanak, hogy az európai készletek a sajttól a pármai sonkáig összeomlanak.
Iparági források szerint a jövő héten várható egy új határmenti működési modell bejelentése, amely akár kilenc hónappal is kitolhatja az ellenőrzéseket.
Az indiai látogatása során megkérdezett miniszterelnök azt mondta: „Általában támogatom a minimális súrlódást az Egyesült Királyság és az EU között minden találkozási ponton”.
Azt is jelezte, hogy nem adta fel a reményt, hogy az ír-tengeri határellenőrzések idővel átkerülhetnek az Ír Köztársasággal közös észak-ír határra, amit az Egyesült Királyság EU-tól való válásáról szóló négy évig tartó tárgyalások során elutasítottak.
„Az új technológia elavulttá teszi egyes határ ellenőrzéseinket. Ez elvezet engem az észak-írországi és a köztársasági határ hosszú távú megoldásához, de ez egy másik kérdés” – mondta újságíróknak.
A Brexit-kilépési megállapodás 2021. január 1-jei végrehajtása óta egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) ellenőrzések működnek az EU minden határ menti országában, így Franciaországban, Belgiumban és Írországban is.
A hal- és más friss élelmiszerek exportőrei káoszba kerültek, mivel hiányoztak a vámügynökök és az állatorvosi személyzet, akik igazolták volna, hogy a termékek megfelelnek-e az uniós előírásoknak.
Az Egyesült Királyságban azonban a friss élelmiszerek Brexit utáni ellenőrzését nem hajtották végre az importra vonatkozóan, ezt 2020-ban, 2021-ben pedig két alkalommal is elhalasztották.
A jelenlegi határterv szerint a húsok fizikai ellenőrzése július 1-jén, a tejtermékek ellenőrzése szeptember 1-jén kezdődne, a többi élelmiszer esetében pedig, beleértve a halat és az összetett élelmiszereket is, november 1-től kellene ellenőrizni.
A kormány megerősítette, hogy az ütemtervet „gondosan felülvizsgálják” a háztartási ellátásra gyakorolt hatás miatti aggodalmak közepette.
„Gondos ellenőrzés alatt tartjuk ezt a kérdést, tekintettel az ellátási lánc folyamatos zavaraira – többek között Oroszország ukrajnai illegális inváziójára – és a megélhetési költségek egyre nagyobb nyomására.
„Éppen a Brexit miatt tudunk olyan importellenőrzési rendszert felállítani, amely a legjobban megfelel a saját igényeinknek” – mondta a kormányszóvivő.
Egy iparági forrás szerint az új Brexit-ellenőrzések legnagyobb kockázata az „ellátási lánc összeomlása”, mert hiányzik az állatorvos, aki hitelesítené a terméket, mielőtt azt kompra tennék hogy elszállítsák Nagy-Britanniába. Attól is tartanak, hogy a bürokrácia és az új költségek miatt egyes kis beszállítók feladják az Egyesült Királyság piacát.
Related Posts
- Brexit – Nem léptetné vissza Nagy-Britanniát az EU-ba a brit Munkáspárt vezetője
- Guy Fawkes: Az ember a maszk mögött – A puskaporos összeesküvés és kulturális örökség
- Február végéig megszűnhet Angliában a koronavírus-fertőzöttek kötelező elkülönítése – jelentette be szerdán Boris Johnson brit miniszterelnök.
- Akik új testbe terelgetnek régi óralelkeket. Ezt nézd meg, ha igazán egyedi dologra vágysz!