Nyolc új nagyvárost avattak a Queen’s Platinum Jubilee alkalmából, legalább egyet minden egyesült királyságbeli nemzetben – valamint a Falkland-szigeteken és az Isle of Man-en.
Az angliai Milton Keynes, a skóciai Dunfermline, az észak-ír Bangor és a walesi Wrexham kapja a címet.
Ez az első alkalom, hogy egy tengerentúli területen – Stanley, a Falkland-szigeteken – és egy koronafüggőségben – Douglasban, az Isle of Man-en – nagyvárosi címet érnek el.
Colchester és Doncaster kiegészítik a listát, és megkapják a királyi kitüntetést.
A Platina Jubileumi polgári elismerések pályázatán a pályázóknak meg kellett mutatniuk kulturális örökségüket és királyi kapcsolataikat, valamint azt, hogy helyi identitásuk és közösségeik alapján megérdemlik a nagyvárosi rangot.
Az új nagyvárosok a helyi közösségek fellendülésére és új lehetőségek nyílására számíthatnak az ott élők számára – közölte a kabinetiroda.
Idézett egy kutatást, amely szerint a korábbi győztes skóciai Perthben a helyi gazdaság 12%-kal bővült abban az évtizedben, amikor nagyvárosi rangot kapott, miután felkerült a nemzetközi térképre, mint üzleti tevékenység helye.
2012-ben az utolsó polgári kitüntetést elnyerő verseny a királynő gyémántjubileumát jelentette. Idén először pályázhattak koronafüggőségek és tengerentúli területek.
A legutóbbi polgári kitüntetések bejelentésével 76-ra nőtt a hivatalos nagyvárosok száma az Egyesült Királyság szárazföldi részén, ebből 55 Angliában, nyolc Skóciában, hét Walesben és hat Észak-Írországban.
A nyertesek és a városi rangra vonatkozó ajánlatuk részletei a következők:
Bangor, Down County, Észak-Írország
A Belfast Lough torkolatánál elhelyezkedő 61 011 lakosú Bangor a szövetségesek kulcsfontosságú helyszíne volt a második világháború idején.
1944 májusában a Szövetséges Erők legfelsőbb parancsnoka, Dwight D Eisenhower, aki később az Egyesült Államok elnöke lett, beszédet mondott Bangorban összegyűlt 30 000 katonának, nem sokkal azelőtt, hogy a hajók elindultak Normandiába és a D-napi partraszállásra.
Edinburgh királynéja és hercege 1961-ben meglátogatta a Bangor kastélyt, és miután aznap a Royal Ulster Yacht Clubban ebédelt, a herceg részt vett egy regatta versenyen.
Colchester, Essex, Anglia
A 119 441 lakosú Colchester Nagy-Britannia első feljegyzett települése és első fővárosa.
Az elmúlt 165 évben helyőrségi város volt, és az elmúlt 21 évben 16 Air Assault Brigade-nek, az Egyesült Királyság gyorsreagálású haderejének adott otthont.
Ez a második essexi település, amely idén nagyvárossá válik, miután Southend októberben megkapta a státuszt Sir David Amess képviselő halála után, aki gyakran harcolt a nagyvárosi státuszért.
Doncaster, Dél-Yorkshire, Anglia
Az eredetileg római település, a 110 000 lakosú Doncaster csaknem 2 000 éves.
Doncaster vasúti örökségéről híres, a Flying Scotsman és a Mallard mozdonyok egyaránt ott épültek.
Itt található a St Leger lóversenypálya is. 1776-ban alapították, ez a világ legrégebbi klasszikus lóversenye, és a történelem során a királynő és a királyi család más tagjai is részt vettek a versenyeken.
Douglas, Isle of Man
A királynő a védnöke a 26 677 lakosú (2021-es népszámlálás) Douglasban alapított Királyi Nemzeti Mentőcsónak Intézetnek (Royal National Lifeboat Institution RNLI)
A királyi terme ad otthont az Isle of Man Symphony Orchestra, az Isle of Man Choral Society és a Manx Last Night of the Proms éves zászlóshajó koncertjeinek.
Dunfermline, Fife, Skócia
Évente megrendezett tűzijátéka mintegy 30 000 helyi lakost vonz, a karácsonyi fények rendezvény pedig 10 000 emberrel telt meg a városközpontban.
Dunfermline leghíresebb szülötte Andrew Carnegie, akinek acélipara segített Amerika felépítésében. Jótékonysága indította el a világ nyilvános könyvtári rendszerét, és mai pénzben 65 milliárd fontnak megfelelő összeget adományozott jótékobysági célokra.
Az 58 508 lakosú Dunfermline a skót királyok egyik székhelye volt a középkorban. Robert the Bruce-t 1329-ben bekövetkezett halála után a Dunfermline-i apátságban temették el
Milton Keynes, Buckinghamshire, Anglia
1967-ben hozták létre, hogy enyhítse a lakáshiányt a túlzsúfolt Londonban
A 2011-es népszámlálás szerint 171 750 lakosú városi területen 27 természetvédelmi terület, 50 műemlék, 1100 műemlék és 270 köztéri műalkotás található.
1967-ben Milton Keynes-ben hozták létre az Open University-t, a világ első diplomát adó, távoktatási intézményét; és a University Hospital NHS Foundation Trust létrehozta az ország első független orvosi iskoláját
Stanley, Falkland-szigetek
A királyi család tagjai rendszeresen meglátogatták a szigeteket, köztük Edinburgh néhai hercege 1957-ben. 2016-ban Cambridge hercege hat hetet töltött a szigeteken kutató-mentő helikopterpilótaként
A 2016-ban (a legutóbbi népszámlálás szerint) 2458 lakost számláló szigeteken jellegzetes ünnepeket és rendezvényeket tartanak évente – ilyen például a Tőzegvágás Hétfő. A falklandi háború alatt hozott áldozatokra is emlékeznek – 2022-ben lesz a konfliktus 40 éves évfordulója
Wrexham, Wales északkeleti részén
Az 1864-ben alapított Wrexham Football Club az Egyesült Királyság legrégebbi professzionális futballklubjai közé tartozik, és hollywoodi sztárok – Ryan Reynolds színész és Rob McElhenney, az It’s Always Sunny Philadelphiában című film alkotója – tulajdonában van.
A 61 603 lakosú területen található a Pontcysyllte vízvezeték, az UNESCO Világörökség része.
A tavalyi pályázatok megnyitásakor csaknem 40 helyszín nyújtott be pályzatot a nagyvárosi rangra.
A nagyvárosi státuszt gyakran hozzák összefüggésbe a katedrálissal, egyetemmel vagy nagyszámú lakossággal, de nincsenek meghatározott szabályok a státusz megadására, amelyet az uralkodó a miniszterek tanácsára ítél oda.
Az angliai Chelmsford, az észak-írországi Lisburn és a walesi Newport szerepelt a nagyvárosi státuszért folyó verseny korábbi nyertesei között – amelyre az elmúlt három jubileumi év mindegyikében került sor.
Minden új nagyváros hivatalosan is megkapja a díjat a Letters Patent révén, amelyet az év későbbi részében adnak át.
Eközben Southampton városa megnyerte a Lord Mayoralty státuszért folyó versenyt – ami azt jelenti, hogy a polgármestert Lord Mayornak lehet nevezni -, csatlakozva a korábbi jubileumi verseny győzteseihez, köztük Chesterhez, Exeterhez és Armaghhoz.