Káosz volt szombaton a Heathrow repülőtéren, miután a British Airways több mint 100 járatát törölte.
Egyes utasokat állítólag közölték, hogy a BA egy-két nappal későbbre átteszi járataikat.
A légitársaság a múlt héten már több száz járat törlésére vagy késleltetésére kényszerült, miután idén harmadszor is meghibásodott az informatikai rendszere.
Szerdán több mint 100 járatot töröltek, és 214 másik járat késett csatlakozási problémák miatt.
Az informatikai összeomlást szerda este orvosolták, de az átütő hatás azt jelentette, hogy a fennakadás a következő napokban is folytatódott.
Csütörtökön több mint 130 járatot szüntettek meg, ami a légitársaság menetrend szerinti járatainak körülbelül egyötödét tette ki, miközben a hosszú távú járatok utasainak ezrei voltak kénytelenek egész éjszakát várakozni járataik késése miatt.
Az e heti káoszba került utazók „borzasztónak” és „teljes szégyennek” minősítették a helyzetet.
Az utasok elmondták, hogy akár három órán keresztül az aszfalton rekedtek, és várták, hogy gépük felszálljon.
Az egyik ügyfél, Tracey Whalen ezt írta a Twitteren: „Teljes szégyen. Kilenc órája ragadtam ezen a repülőtéren egy beteg gyerekkel, a járatokat figyelmeztetés nélkül törölték… a British Airways ügyfélszolgálati munkatársait nem találjuk.”
A British Airways főnöke, Sean Doyle a személyzetnek küldött ezen a héten felvett üzenetében elmondta, hogy csak ebben az évben legalább két másik IT-baleset is történt. A légitársaság előtt álló problémákat az “Everest tetejére” való eljutáshoz hasonlította.
Doyle úr hozzátette, hogy az elkövetkező hetekben több járatot kell törölni a szolgáltatások folyamatos működéséhez. Azt mondta, az ügyfeleknek “jogosan lett elege” a helyzetből, de “nem volt gyors megoldás” a fennakadás kezelésére.
A British Airways közölte, hogy kissé csökkentette menetrendjét májusig, mivel a légitársaság a járvány után most próbálja felpörgetni működését.
A British Airways közleménye szerint a légi közlekedés a világjárvány által leginkább sújtott iparágak egyike volt, és a légitársaságok és a repülőterek most ugyanezekkel a problémákkal szembesülnek működésük újjáépítése során, miközben kezelik a Covid folyamatos hatását.
„Így, bár járataink túlnyomó többsége továbbra is a tervek szerint közlekedik, elővigyázatosságból kissé csökkentettük a menetrendünket május végéig, ahonnan felfelé indulunk majd.
“Elnézést kérünk azoktól az ügyfeleinktől, akiket ez érint, és a kellemetlenségek elkerülése érdekében ahol csak lehetett átfoglaltuk őket korábbi vagy későbbi járatokra, ugyanarra a napra, amikor eredetileg utaztak volna. Lehetőséget kínálunk számukra arra is hogy alternatív járatra foglaljanak, vagy hogy teljes visszatérítést kérjenek.”
A fennakadás azt jelenti, hogy a húsvéti szünetben utazni próbáló családok tervei káoszba fulldhatnak.
Anna Bowles, az Egyesült Királyság Polgári Légiközlekedési Hatóságától azt mondta, hogy a szabályozó hatóság figyelemmel kíséri a helyzetet, és „habozás nélkül” intézkedik, ha szükséges.
A British Airwaysnek a törvény értelmében a lehető leghamarabb el kell juttatnia az embereket úti céljukhoz, és adott esetben szállodát és étkezést kell biztosítania.
Az ügyfelek jogosultak az indulás eredeti napján utazni, ha bármilyen kereskedelmi mód van úti céljuk elérésére.
A légitársaságnak továbbá kártérítést kell fizetnie minden olyan utasnak, aki három vagy több órás késéssel érkezik.