Már az ókori görögök is megünnepelték az anyákat, szintén tavasszal, Rheának, az istenek anyjának (és vele együtt a többi édesanyának) tiszteletére tartottak ünnepségeket.
Az Egyesült Királyságban tulajdonképpen a keresztények indították útjára az ünnepet, ami nem is konkrétan az anyákról szólt eredetileg. A középkortól kezdve hagyománnyá vált, hogy azok a gyerekek, akik a családjuktól távoli házaknál szolgáltak a Húsvétvasárnap előtti harmadik vasárnapon kimenőt kaptak, hogy meglátogathassák a gyülekezetet, ahol megkeresztelték őket. Ezt hívták mother church-nek, és innen ered a név: “Mothering Sunday”.
A hazaút a családok tavaszi összejövetelévé vált, amely közben kialakult az a szokás, hogy a gyerekek hazafelé virágot szednek és ajándékba adják édesanyjuknak.
A látogatás előtt külön erre a napra ajándékként elkészítették az anyák süteményét a marcipánnal töltött Simnel-tortát vagy Simnel-kenyeret. A hagyománnyá vált süteményt együtt fogyasztották el a különböző helyekről egybegyűlt családtagok.
Végül az Egyesült Államokból kiindult kezdeményezés hatására vált hivatalosan is Anyák napjává, bár ott egy másik napon (május második vasárnapján) tartják.
Mi magyarok otthon május első vasárnapján ünnepeljük az anyukákat, itt a UK-ben pedig ha szemfülesek vagyunk, akár kétszer is részünk lehet benne!
Sok boldogságot kívánunk minden Édesanyának és az őket megünneplő családtagjaiknak!
Related Posts
- Megérkezett a néhai uralkodó koporsóját szállító menet a skót fővárosba
- Támogatások, ellátások változásai Angliában
- A brit kormány új terve az angol nyelvvizsgáztatás átalakítására
- Ihász Veronika első magyarként nyert meccset és rekordot döntött a darts-vb-n Angliában
- Kánikula: Hogyan aludjunk a hőségben?
- Egyezkedés és hatalmi harcok, katasztrófák felelősei régen és ma
- Ingyenes hiteltanácsadás szakértőktől Angliában
- Egy férfit, akit a windsori kastélyban fogtak el egy számszeríjjal felfegyverkezve, hazaárulással és a királynő megölésével való fenyegetéssel vádolnak.