Sokan szeretnek jó előre tervezni, legyen szó akár csak a párunkkal kettesben eltöltött meghitt minivakációról, pár napos hazautazós kiruccanásról, vagy egy hosszabb családi nyaralásról. Összegyűjtöttük nektek, hogyan alakulnak a hivatalos munkaszüneti napok Angliában, Skóciában, Walesben, Észak-Írországban 2019-ben.
Hasznos lehet ez az infó azért is, mert munkaszüneti napokon a bankok, az iskolák, a hivatalok és a legtöbb szolgáltató is zárva tart az egész Egyesült Királyságban. Sőt, a tömegközlekedés is takaréklángra kapcsol szinte mindenhol.
Angliában és Walesben 8, Skóciában 9, míg Észak-Írországban 10 munkaszüneti napnak örülhetünk a 2019-es esztendőben a következők szerint:
- Újév: január 1., kedd
- New Year’s Holiday: január 2, szerda (csak Skóciában)
- Szent Patrik napja: (Saint Patrick’s Day) március 18., hétfő (csak Észak-Írországban)
- Nagypéntek: április 19., péntek
- Húsvét hétfő: április 22., hétfő (csak Anglia, Wales és Észak-Írország)
- Early May bank holiday: május 6., hétfő
- Spring bank holiday: május 27., hétfő
- A Boyne csata ünnepe: (Battle of the Boyne, Orangemen’s Day) július 12., péntek (csak Észak-Írországban)
- Summer bank holiday: augusztus 5., hétfő (csak Skóciában)
- Summer bank holiday: augusztus 26., hétfő (csak Anglia, Wales és Észak-Írország)
- Szent András-napja: (St Andrew’s Day) december 2, hétfő (csak Skóciában)
- Karácsony napja: (Christmas Day) december 25, szerda
- Boxing Day: december 26, csütörtök
További fontos dátumok, családokat is érintő ünnepek, amik nem munkaszüneti napok:
- Valentin-nap: február 14-e, csütörtök
- Szent Dávid napja: március 1., péntek
- Nőnap: március 8-a péntek
- Szent Patrik napja: március 17., vasárnap
- Anyák napja: március 31. vasárnap
- Szent György napja: április 23., kedd
- Apák napja: június 16., vasárnap
- Halloween: október 31., csütörtök
- Bonfire Night: november 5, kedd
- Szent András nap: november 30., szombat
Magyar szemmel nézve talán furcsa lehet, hogy az Egyesült Királyságban az édesanyákat nem ugyanakkor ünneplik, mint Magyarországon, ahogy az is, hogy május elején nem emlékeznek meg a munkavállalókról sem, mint sok más európai országban.
Utóbbit sérelmezik is sokan, előfordulnak tüntetések, felvonulások május elején, a munkavállalók érdekeit képviselő szervezetek ezzel próbálják felhívni a figyelmet a problémára.
Október végén- november elején sem az a csendes elvonulás a jellemző, mint Magyarországon, miszerint elhunyt szeretteinkre emlékezünk a temetőkben.
Ez időben a brit felnőttek inkább a helyi kocsmákban mesélnek rémtörténeteket, a gyerekek pedig különböző rémísztő jelmezekbe beöltözve járják az utcákat, ijesztegetnek bennünket és csokit gyűjtenek.
Néhány jeles nap minden évben más-más dátumhoz kötődik, ilyen például a nagypéntek és a húsvét hétfő, amely március 22 és április 25 között akármikor lehet. Locsolókat ne várjanak a hölgyek ezen a hétfőn, Angliában ilyesmi nem szokás húsvét tájt.
Ha valamely juttatásunk kifizetése éppen hétvégére vagy munkaszüneti napra esne, úgy azt jellemzően már az azt megelőző munkanapon megkapjuk.
A törvény szerint nem kötelező kiadni fizetett szabadságnak a hivatalos munkaszüneti napokat (Bank Holiday) az Egyesült Királyságban, de a munkáltató természetesen dönthet úgy, hogy kiadja. A munkanapok cserélgetése – ahogy az Magyarországon már bevált szokás – itt nem jellemző.
Hogyan szerezz a legjobb áron repülőjegyet?
Kattints ide, megmutatjuk.