Az utóbbi években Nagy-Britannia utcáin egyre inkább szembetűnő jelenség lett a feketegazdaság térnyerése. A laza szabályozások és a gyakran nem létező vagy hiányos végrehajtás következtében a szervezett bűnözők könnyen gyökeret vertek az országban. A fő utcákon sorra nyílnak új fodrászatok, édességboltok és kézi autómosók, melyek közül sok a bűnözők számára szolgál eszközként, hogy tisztára mossák a piszkos pénzt, vagy éppen illegális bevándorlókat foglalkoztassanak.
Nagy-Britannia, mint könnyű célpont
A francia hatóságok már régóta könnyű célpontként tekintenek Nagy-Britanniára a bevándorlók szemszögéből. Nemrég 12 illegális bevándorló tragikus módon vesztette életét, amikor megpróbáltak átkelni a La Manche csatornán, és a calais-i hatóságok figyelmeztettek arra a vonzó tényezőre, amely sokakat bátorít arra, hogy az Egyesült Királyságba menjenek. A szervezett bűnözés számára Nagy-Britannia vonzó terület, mivel az ellenőrzés gyenge, és a bűncselekmények büntetése sok esetben elmarad.
Egyre több városban sétálva vagy autózva nehéz nem észrevenni a gyorsan növekvő számú fodrászatokat, édességboltokat vagy kézi autómosókat. Ezek a csillogó üzletek gyakran ellentétben állnak az elhagyatott vagy teljesen használaton kívüli üzlethelyiségekkel, ami gyanús tevékenységek jelenlétére utalhat. Míg néhányan arról vitatkoznak, hogy Nagy-Britannia feketegazdasága nagyobb-e vagy kisebb, mint más európai országoké, tagadhatatlan, hogy az ország feketegazdasága hatalmas, és a hatóságok szeme láttára egyre növekszik.
Szervezett bűnözés – A mindennapi élet része?
Természetesen vannak törvényes és jogkövető fodrászatok, édességboltok és autómosók is, ám sajnos számos olyan vállalkozás működik, amely inkább a törvények lazább értelmezésével, vagy akár teljes megsértésével operál. Ezek a helyek nemcsak illegálisan foglalkoztatnak embereket, hanem gyakran a pénzmosás szerves részévé is válnak, a szervezett bűnözés számára nyújtva biztonságos menedéket. Minden olyan vállalkozás, amely jelentős mennyiségű készpénzt kezel, ideális célponttá válik a bűnözők számára – gondoljunk csak a gyorséttermekre, étkezdékre, körömszalonokra, ahol a pénzügyi ellenőrzés gyenge pont lehet.
A helyzetet súlyosbítja, hogy sok esetben üresen álló ingatlanokat használnak fel kannabiszfarmok létrehozására. Ezeket a helyeket telepakolják növényekkel, hidroponikus rendszerekkel és energiaigényes világítással, amely szinte észrevétlenül működik a városok elhagyatott részein.
A rendőrség és a hatóságok tehetetlensége
Jogosan merül fel a kérdés, hogy a rendőrség, a HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs – az Egyesült Királyság adóhatósága) és a Nemzeti Bűnügyi Ügynökség (NCA) mit tesz a probléma kezelésére. A válasz sajnos kiábrándító: nagyon keveset. Még ha lenne is elegendő kapacitás a szervezett bűnözés elleni fellépésre, akkor is felmerül a kérdés, hogy mi lenne ennek a következménye? Ha nem építünk több börtönt a bűnözők büntetésére és elkülönítésére, és ha nem vesszük komolyan a bűnözők kitoloncolását, akkor az intézkedések csupán tűzoltásnak tűnnek, és semmi többnek.
A feketegazdaság elleni harc hatékonysága szempontjából a kormányzatnak komoly intézkedéseket kellene hoznia. Például, megkövetelhetnénk az ún. “nyitott könyv” könyvelést a magas kockázatú iparágakban, hogy az üzletek látogatottságát vagy forgalmát azonnal össze lehessen vetni aznap felvett hivatalos bevételekkel.
A társadalmi bizalom visszaállítása
Nagy-Britannia egykor magas bizalmi társadalom volt, de ma már sajnos egyre inkább az alacsony bizalom jellemzi. Az emberek gyakran külföldi rendszámokat használnak autóikon, hogy elkerüljék az adófizetést, biztosítási díjakat és egyéb kötelezettségeket, amelyeket egyébként meg kellene fizetniük. Lehetőség nyílik arra, hogy az Egyesült Királyságban bárki céget alapítson anélkül, hogy bármilyen igazolványt bemutatna – egy problémát, amelyet a legutóbbi Gazdasági Bűncselekmény és Vállalati Átláthatósági Törvény (Economic Crime and Corporate Transparency Act) kezdett el kezelni.
Azonban nemcsak a határok szigorításáról kell gondoskodni, hanem az egész közszolgáltatási rendszert is meg kell erősíteni. Ha valóban azt szeretnénk, hogy a brit állampolgárok legyenek az elsődleges szempont, és azokat, akik nem illenek ebbe a körbe, visszatartsuk vagy felismerjük, akkor elkerülhetetlennek tűnik egy nemzeti személyazonosító kártya bevezetése, valamilyen formában.
A jövő kihívásai
Ez a probléma nem tarthat örökké, és egy jövőbeli kormány nem kerülheti el a cselekvést. Amikor végül sor kerül a beavatkozásra, nem szabad megismételni azt a hibát, hogy „ellenséges környezetet” hoznak létre, amelyet egy Home Office botrány vagy hiba tesz lehetetlenné. Ehelyett egy átfogó tervre van szükség, amely helyreállítja a bizalmat és visszaadja az utcák korábbi fényét.
A feketegazdaság jelenléte a brit közéletben mély problémákat jelez, amelyek kezelésére sürgősen szükség van. Ha az Egyesült Királyság kormánya nem lép fel határozottan, a városok közterei továbbra is a szervezett bűnözés és az illegális tevékenységek áldozatául esnek. Csak egy átfogó, rendszerszintű változás hozhatja meg a kívánt eredményt – a bizalom és a közrend helyreállítását.