A Lake District, amely régóta Nagy-Britannia egyik legkedveltebb turisztikai célpontja, a Covid-19 világjárvány után nehezen tudja visszaszerezni a korábbi látogatottsági számokat. Bár az Egyesült Királyság más részein fellendült a belföldi turizmus, a Lake District továbbra is küzd, hogy elérje a járvány előtti számokat. A helyi aktivisták és vállalkozók szerint a vendéglátóipari egységek – szállodák és éttermek – egyre inkább üresen állnak, miközben a turisták elmaradnak.
A statisztikák mögött
A hivatalos adatok szerint a Lake District látogatóinak száma az elmúlt két évben stabilan 18 millió körül mozgott, ami még mindig elmarad a világjárvány előtti 22 millió látogatótól. Tim Keenan, a helyi közösség egyik aktivistája szerint a régió képtelen visszatérni a korábbi turisztikai virágzáshoz, és ennek következtében egyre több szálláshely és étterem bezárására kényszerül.
Keenan arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a turizmus fellendülése várható lenne a nyári szezonban, valójában a látogatók elmaradnak, és a helyi gazdaság súlyos veszteségeket szenved. „A csúcsszezonnak kellene lennie, de nem olyan forgalmas, mint általában” – mondta. „A vendégházak nincsenek tele, az éttermek üresen állnak.”
A változó turizmus kultúrája
A világjárvány utáni időszakban egy rövid fellendülés volt tapasztalható, amikor a belföldi turisták úgy döntöttek, hogy külföld helyett inkább az Egyesült Királyságban maradnak. Azonban ez az időszak gyorsan véget ért. Sokan, akik a Lake Districtet választották, a magas árak, a hosszú utazási idők és az elégtelen szolgáltatások miatt csalódottak voltak.
Az aktivista szerint a látogatók összetétele is megváltozott. A családok, akik korábban a festői tájak és a szabadtéri tevékenységek miatt érkeztek, egyre inkább kiszorulnak, míg az újonnan érkezők inkább a bulizásra koncentrálnak, és kevésbé értékelik a hely természetes szépségeit. A demográfiai változások és az időjárási viszontagságok, mint például az esős napok, szintén befolyásolják a látogatók tapasztalatait. Sokan, akik ellátogatnak, inkább rövid távú, napos kirándulásokat választanak, mintsem hosszabb nyaralásokat, ami tovább csökkenti a helyi vállalkozások bevételeit.
Gazdasági nyomás és üzleti kihívások
A Lake District helyi vállalkozói az infláció és az árak növekedése miatt küzdenek. Az alapanyagok, a munkabérek és az energiaköltségek jelentősen megugrottak, míg a turisták kevesebbet költenek, és a látogatószám csökkenése további terhet ró a helyi gazdaságra. „Az emberek nem költenek annyit, mint korábban, és az üzleti profit 20%-ról 5%-ra csökkent az alapanyagok és a bérek növekedése miatt” – mondta Keenan.
Az egyre növekvő költségek és a csökkenő kereslet miatt több helyi étterem, bár és szálloda került veszélybe. Bár néhány vállalkozás még mindig vonzza a látogatókat a forgalmasabb napokon, a hosszú távú kilátások nem túl biztatóak. Keenan szerint a nyár bizonyos napjain, mint például augusztus első szombatján, a vendéglátóhelyek megteltek, de az ilyen forgalmas napok egyre ritkábbak.
Mi vezetett a változáshoz?
A helyi közösség szerint a turizmusban bekövetkezett változások mögött több tényező is áll. A világjárvány után az emberek újra felfedezték a külföldi utazásokat, és sokan elkerülik a belföldi célpontokat, mint a Lake District. Az utazási idő, a magas árak és a korlátozott szórakozási lehetőségek szintén visszatartják a turistákat. Keenan szerint „sokan inkább elmennek a Tescóba, vesznek egy négyes pakkot, és leülnek valahova meginni, minthogy egy étteremben vagy kocsmában költsenek el egy vagyont.”
Az időjárás szintén jelentős szerepet játszik a régió idegenforgalmának visszaesésében. A Lake District híres az esős időjárásáról, és ha a látogatók nem számíthatnak napos időre, inkább más, naposabb célpontokat választanak. A korábbi években a turisták elfogadták a változékony időjárást, ám manapság egyre több utazó igényli a napsütés garanciáját.
A jövő kilátásai
A helyi vállalkozók és aktivisták attól tartanak, hogy ha nem történik változás, a Lake District további veszteségeket szenved el, és több helyi vállalkozás bezárásra kényszerül. A turizmus kulturális átalakulása, a költségek emelkedése és a változó fogyasztói szokások mind hozzájárulnak a régió jelenlegi helyzetéhez.
Bár a Lake District még mindig vonzza a látogatókat, a helyi gazdaságnak alkalmazkodnia kell a változó igényekhez és szokásokhoz, hogy túlélje a jelenlegi kihívásokat. A helyi közösség egyetért abban, hogy a turizmus új irányokat vehet, de ahhoz, hogy ez megtörténjen, a helyi vállalkozásoknak és a régió vezetésének innovatív megoldásokkal kell előállnia a látogatók vonzása érdekében.
A Lake District szépsége vitathatatlan, de a régió jövője attól függ, hogy mennyire képes alkalmazkodni a modern turisták igényeihez, és hogyan találhatja meg az egyensúlyt a természet szépsége és a gazdasági életképesség között.
Related Posts
- Először sikerült növényt termeszteni holdi talajon
- 70 mérföldes brit partszakasz delfinekkel és aranyszínű strandokkal – és alig pár turistával
- Furcsaságok, érdekességek Angliában
- Ezekre az állásokra jelentkezhetsz a Chester Zoonál – szezonálisaktól kezdve a teljes munkaidős állásokig
- Sikertelen Brexit-tárgyalások, emlékezés Diana hercegnőre
- 123 nagyszerű európai város, ahová Londonból vonattal egy nap alatt eljuthatsz
- Bérleti botrány: június 30-tól betiltják a földbérleti díjakat (ground rent) Angliában és Walesben. Életbe lép a régóta várt földbérleti tilalom
- TV Licence díj Angliában – Kinek kell fizetnie?