Elkezdődött a nyári turisztikai szezon, egyesek a Covid-járvány óta először utaznak külföldre. De mi okoz káoszt egyes brit repülőtereken?
A BBC News az elmúlt hetekben név nélkül beszélt több légitársasági dolgozóval.
Belső információkat kaptak az első vonalban dolgozóktól, köztük a pilótáktól, a csomagkezelőktől és a légiutas-kísérőktől.
Íme, mit mondtak arról, mi folyik a színfalak mögött, és hogyan reagáltak a repülőterek és a légitársaságok.
‘A rendszer túl lassú’
A British Airways egyik, a Heathrow repülőtéren dolgozó légiutas-kísérője a BBC-nek elmondta, hogy a legtöbb hosszú távú járaton kevés a személyzet, ami a személyzet fáradtságára is kihat.
Bár a járatokon még mindig a törvényes minimumon felül van személyzet, elmondása szerint a társaság “őrült módon toboroz, hogy betöltse a hiányosságokat”. Ez hosszadalmas folyamat lehet, mivel a légi engedélyek feldolgozásának késedelmei lelassítják a dolgokat.
“Akár rólunk, akár a poggyászkezelőkről van szó, rengeteg biztonsági ellenőrzésen kell átesnünk a foglalkoztatás előtt. A rendszer túlságosan lassú”.
Elmondta, hogy a csapat morálja “vegyes”, a legtöbben örülnek, hogy újra az ügyfelekkel repülhetnek.
Ugyanakkor leírta azt a negatív érzést, amely a légiutas-kísérő személyzetet eléri, amikor a repülőgép leszáll a Heathrow repülőtérre. “Régebben leszálltunk, és azt gondoltuk, hogy ’30 perc múlva már úton leszek hazafelé’. Most pedig az a kérdés, hogy “meddig fog ez még tartani?””.
Azt mondja, hogy a repülőtéri dolgozók és takarítók hiánya áll a késedelmek hátterében, amikor az utasok és a személyzet, köztük a kerekesszékkel közlekedők leszállnak a gépről.
“Egyikünk sem érzi úgy, hogy lesétálhat a gépről, és otthagyhatja az embereket. Ez hatalmas biztonsági kockázatot jelent. Halálosan elegem van az ilyen jellegű késésekből”.
A British Airways a BBC Newsnak nyilatkozott: “Hálásak vagyunk kollégáink kemény munkájáért, akiknek a jóléte rendkívül fontos számunkra, és mindent megteszünk, hogy támogassuk őket ebben a sűrű időszakban, miközben továbbra is a legjobb szolgáltatást nyújtjuk ügyfeleinknek”.
Egy másik, a Heathrow-ról közlekedő nagy légitársaságnál dolgozó vezető légiutas-kísérő személyzet tagja azt mondta, hogy a személyzetre nehezedő nyomás, hogy orvosolják a lemaradásokat, csak ront a helyzeten.
“A stressz magas megbetegedési arányhoz és hiányzásokhoz vezet. Csökkent a készenléti fedezet, ami járattörlésekhez vezethet, akár néhány órával a gép indulása előtt.
“A törvényes minimumok és maximumok szerint repülünk, és a személyzet nagy része új, így ez sokkal nehezebb. A munkájuk felét nekünk kell elvégeznünk, és ez nem az, amire számítottak, ezért gyakran egyszerűen elmennek.
“A vásárlók nagyon udvariatlanok, és ez nagyon megviselheti az embert, ha valakinek ez az első igazi munkája.”
“Nagyon kicsi az esélye annak, hogy a táskád eléri a célállomást”
Egy földi poggyászkezelő, aki 12 éve dolgozik a Heathrow repülőtéren, “zűrzavarosnak” nevezte a helyzetet.
“Nincs elég csomagfutószalag a járatok számához képest. Akár fél órát is várhatsz egy futószalagra, amikor érkezik egy járat. Ebben a fél órában egy másik járat is érkezik, ami tízszer rosszabbá teszi a helyzetet. Elkeserítő, amikor kisétálsz, és látod a sok utast”.
A több mint egy évtizedes földi kiszolgálás során elmondása szerint még soha nem látott ilyen rossz állapotokat, még akkor sem, amikor 2011-ben egy izlandi vulkánból származó hamu miatt a repülőgépek földre kényszerültek.
Úgy érzi, hogy a problémák a beruházások hiányából fakadnak – a munkaerő-felvételi problémákon túl -, és hozzátette, hogy a poggyászok egy részét egy körülbelül 40 éves rendszerrel válogatják.
“Ez olyan, mint egy nagyon rossz hóvihar, de három hónapig tart” – mondja. “Az iskolai szünet rosszabb lesz. Félve megyek nyaralni. Nem szeretnék most átutazni – nagyon kicsi az esélye annak, hogy a táskád megússza.”
A Heathrow repülőtér szóvivője elmondta: “Elismerjük, hogy a T2-ben lévő poggyászrendszer elavult – ezért akarjuk lecserélni, és sürgettük a CAA-t [Civil Aviation Authority], hogy a következő szabályozási megállapodás részeként engedélyezze számunkra az új rendszerbe való beruházást.
“Nincs hiány a repülőtéri dolgozókból – a repülőtér minden része üzemel, és a biztonsági szolgálatban ugyanolyan kapacitással rendelkezünk, mint 2019 nyarán.
“Nem vagyunk felelősek a légitársaságok földi kiszolgálóiért vagy a légi személyzetért – mindkettő közvetlenül a légitársaságoknak dolgozik”.
A nyári szünet kulcsfontosságú teszt lesz a Covid hatása által megsebzett iparág számára.
Annak érdekében, hogy megpróbálják jobban összehangolni a keresletet a rendelkezésre álló erőforrásokkal, a menetrendeket és az ambíciókat megnyirbálták – egyes esetekben lecsökkentették -, és egyes repülőterek korlátozták a járatok vagy az utasok számát.
A számítások szerint az ilyen előzetes zavarok jobbak, mint az utolsó pillanatban, a nap folyamán bekövetkező késések és törlések.
Vajon elég lesz-e ez ahhoz, hogy a dolgok zökkenőmentesen menjenek?
Úgy tűnik, hogy egyes vállalkozások sokkal jobban megoldották a személyzeti kérdéseket, mint mások, és egyes légitársaságok sokkal kevesebb járattörlést hajtottak végre, mint mások.
A repülőterek azt mondják, hogy több száz új biztonsági tisztet vettek fel.
A légi közlekedés azonban egy összetett ökoszisztéma, amelyben számos különböző csapat – és vállalkozás – vesz részt.
Még mindig vannak gyenge pontok a személyzeti ellátásban, például a földi kiszolgálók körében.
Általánosságban elmondható, hogy a cégek mindent megtettek a további fennakadások és késések esélyének minimalizálása érdekében, és arra összpontosítanak, hogy az emberek elutazhassanak a régóta várt szabadságukra. De senki sem ígérhet teljesen zökkenőmentes nyarat.
“Megtapsoltak”
“Idén a repülőterek a szokásosnál is kaotikusabbak” – mondta egy pilóta, aki évtizedek óta a Virgin Atlanticnak dolgozik.
Elmondása szerint a személyzetnek saját biztonsági sorai vannak, amelyek hosszabbak a szokásosnál, és feltételezi, hogy ez azért van, mert kevesebb a személyzet. Hozzátette, hogy az utasok sora is hosszabb volt ezen a nyáron, egyesek még kint is sorban álltak.
“Úgy tűnik, az utasok felfogták, hogy milyen stressz éri az ágazatot. Készenlétből hívtak ki egy olyan járatra, amelyre nem volt kapitányunk. Az utasok már vagy egy órája vártak a kapunál az indulási idő után. Megtapsoltak amikor megérkeztem”.
Elmondta, hogy a légiutas-kísérők azt mondják neki, hogy az utasok jó hangulatban vannak, amint elindulnak, de a személyzet maga is stresszes. A kabinszemélyzet a minimális létszámmal vagy annak közelében dolgozik, a pilóták pedig fáradtságot tapasztalnak.
“Úgy érzem, hogy a vállalat ellenséges munkakultúrát alakított ki” – mondta.
A Virgin Atlantic szóvivője elmondta: “Mivel az új személyzet tagjainak légi azonosítója késett, a közelmúltban néhány járatot a szokásosnál kevesebb légiutas-kísérővel üzemeltettünk.
“A személyzet létszáma minden járaton teljes mértékben betartja a CAA által előírt szigorú biztonsági előírásokat.
Elismerjük azokat a kihívásokat, amelyekkel a Heathrow repülőtérnek és a szélesebb körű légi ökoszisztémának ezen a nyáron szembe kell néznie, és elnézést kérünk minden olyan ügyfelünktől, akit hosszabb várakozási idő vagy elakadások érintettek az utazásukban.”
‘Mindent csontig lefaragnak’
Egy másik pilóta, aki szünetet tart az iparágban, elmondta nekünk: “A légiközlekedési ágazatról szerzett tapasztalataim szerint fokozatos hanyatlásról van szó, amely a hanyatlás és a felkészületlenség miatt káoszos időszakokkal jár”.
Hozzátette, hogy a jelenlegi problémák a Covid-járvány kezdete óta hozott döntések következményei, és nem gondoltak az azt követő megnövekedett utazási igényekre.
Legnagyobb kritikája azonban az alacsony árakra és a nagy nyereségre való törekvés, ahol “mindent a csontig lefaragnak, és szokatlan időszakokban ez a rendszer összeomlását jelenti”.