A képviselők jelentése szerint a betöltetlen NHS-állások nagy száma komoly veszélyt jelent a betegek biztonságára.
A jelentés szerint Angliában jelenleg 12 000 kórházi orvos, valamint több mint 50 000 ápoló és szülésznő hiányzik, és ez az NHS történetének legsúlyosabb munkaerőhiányos helyzetéről beszél.
A jelentés szerint a munkaerőhiány határozott megszüntetésére irányuló vonakodás veszélyeztetheti a Covid miatt elmaradt kezelések hátralékának felszámolására irányuló terveket.
A kormány szerint a munkaerő létszáma növekszik, és az NHS England hosszú távú terveket dolgoz ki a további munkaerő felvételére.
Jeremy Hunt volt egészségügyi miniszter, aki a jelentést készítő egészségügyi és szociális ellátással foglalkozó parlamenti bizottság elnöke, azt mondta, hogy a hiány kezelése az új miniszterelnök “legfőbb prioritása” kell, hogy legyen, amikor szeptemberben átveszi a hatalmat.
“Az NHS tartós létszámhiánya komoly kockázatot jelent a személyzet és a betegek biztonságára, és ezt a helyzetet súlyosbítja, hogy a kormány nem rendelkezik hosszú távú tervvel a probléma kezelésére” – mondta.
‘Alulértékeltnek és kihasználtnak érzem magam’
Simon (nem a valódi neve) egész pályafutása során az NHS-ben dolgozott pszichológusként – annak ellenére, hogy a magánszektorban többet kereshetett volna.
Jövőre azonban távozik, és teljesen kivonul az egészségügyből, mondván, az utolsó csepp a pohárban az infláció alatti idei béremelés volt.
“Most úgy érzem, hogy teljesen értékeletlen vagyok, és úgy érzem, hogy kihasználnak.
“A magánszektorban kétszer annyit is kereshettem volna, de egész pályafutásom során kitartottam az NHS mellett.
“Eléggé meg voltam győződve erről, de a legutóbbi emelés, reálértéken nem is emelés.
“Nem hibáztathatom a munkáltatóimat, a kezüket meg van kötve a nemzeti költségvetések miatt.
“Valóban válságban vagyunk. Voltunk már gazdasági visszaesésben, de semmi ilyen rosszban, mint ez”.
A pártközi bizottság bizonyítékokat látott arra, hogy a jelenlegi előrejelzések szerint a következő évtized elejére közel egymillió új munkahelyet kell betölteni az egészségügyi és szociális ellátásban.
Többletszemélyzetre lenne szükség, hogy lépést tudjanak tartani a növekvő igényekkel, mivel a lakosság idősödik, az egészségügyi ellátás pedig egyre összetettebbé és technológiailag fejlettebbé válik.
Skócia, Wales és Észak-Írország egészségügyi szolgálatai hasonló létszámhiánnyal küzdenek.
“Nemzeti szintű botrány”
Egy kísérő jelentés szerint az NHS-ben a zaklatás és a visszaélések aránya aggasztóan magas: a személyzet 28%-a tapasztalt legalább egy zaklatási esetet az elmúlt tizenkét hónapban.
A bizottság meghallgatta Sajid Javid volt egészségügyi miniszter – aki e hónap elején mondott le – bizonyítékát is, miszerint a kormány nem tartotta be a kiáltványban vállalt kötelezettségét, miszerint 6000 fővel növeli a háziorvosok számát Angliában.
Aggodalomra adott okot a szülészeti szolgálatokkal kapcsolatban, hogy 2021 márciusa és 2022 márciusa között több mint 500 szülésznő hagyja el az egészségügyi szolgálatot.
A bizottság “nemzeti szintű botránynak” nevezte azt a helyzetet, hogy az NHS nyugdíjrendelkezései miatt egyes vezető orvosok jobban járnak, ha nyugdíjba vonulnak vagy csökkentik a munkaidejüket, és gyors intézkedést sürgetett a szabályok megváltoztatására.
A bizottság szerint a szociális ellátásban “sajnálatos módon rosszabbak” a feltételek, mivel az ellátást nyújtó szolgáltatók 95%-a küzd a munkaerő felvételével, 75%-uk pedig nehezen tudja megtartani a meglévő dolgozókat.
Jelentős szakmai fejlődési struktúrák, jobb szerződések, jobb fizetés és képzés nélkül a szociális gondozás továbbra is kevéssé vonzó pálya marad, még akkor is, ha nagy szükség lenne rá” – áll a jelentésben.
A jelentés felszólította a HM Revenue and Customs-t (HMRC), hogy legyen proaktívabb a minimálbér érvényesítésében, mivel aggályos, hogy 17 000 ápolót a törvényes 9,50 font/órás bér alatt fizetnek.
Miriam Deakin, a kórházakat, mentális egészségügyi alapítványokat és mentőszolgálatokat képviselő NHS Providers vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a “folyamatosan növekvő kereslet” miatt sok dolgozónak “fenntarthatatlan” munkaterheléssel kell szembenéznie.
“A válasz mindenkinek nyilvánvaló: A kormánynak egy teljes mértékben finanszírozott, hosszú távú munkaerő-fejlesztési tervvel kell előállnia az NHS számára” – mondta.
Patricia Marquis, a Royal College of Nursing angliai igazgatója szerint a személyzetet és a betegeket fenyegető, az alacsony létszámszintből adódó kockázatoknak “cselekvésre kellene késztetniük a minisztereket”.
“A bérezéssel kapcsolatban a bizottság nagyon egyértelmű volt, és azt mondta, elfogadhatatlan, hogy az NHS ápolóinak egy részének gondot okoz, hogy etesse a családját, fizesse a lakbért és beutazzon a munkahelyére” – mondta.
Wes Streeting, a Munkáspárt árnyék egészségügyi minisztere azzal vádolta a kormányt, hogy “teljes mértékben kudarcot vallott” a válság kezelésében.
Az Egészségügyi és Szociális Gondozási Minisztérium szóvivője elmondta, hogy az egészségügyben foglalkoztatottak száma mostanában növekszik, és az NHS Englandet felkérték, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú tervet a több munkaerő toborzására és megtartására.
“Miközben továbbra is teljesítjük azt a kötelezettségvállalásunkat, hogy 2024-ig 50 000 új ápolót veszünk fel, 95 millió font értékű toborzási kampányt indítunk a szülészeti szolgáltatások számára, és 500 millió fontot biztosítunk az értékes szociális gondozói munkaerő fejlesztésére” – mondta.