Nagy-Britannia választópolgárainak többsége a tavaly júniusi népszavazáson az EU-ból való kilépésre voksolt, ahogy erről mi is beszámoltunk. A brit kilépési szándék hivatalos bejelentése és a Brexit-tárgyalások megkezdése ugyan csak március végére várható, máris több okunk lehet az aggodalomra, túl sok a bizonytalanság.
Az EU állampolgárok jövője az Egyesült Királyságban továbbra is tisztázatlan
Theresa May brit miniszterelnök asszony többször hangsúlyozta, hogy a Nagy-Britanniában élő uniós polgárok jogaival foglalkozni kell, a brit kormánynak azonban ezidáig nem sikerült megerősíteni, hogy mi fog történni az itt élő uniós állampolgárokkal, amikor Nagy-Britannia függetlenné válik az Európai Uniótól.
Egy nemrégiben kiszivárogtatott brüsszeli dokumentum szerint mivel az Egyesült Királyságban nincs népességnyilvántartás, a gyakorlatban nagyon nehéz lenne megállapítani, hogy ki tartózkodott az országban legálisan a Brexit előtt. Nagy-Britanniában nincs személyi igazolvány és nem vezetnek nyilvántartást arról sem, hogy ki mikor lépett be az Egyesült Királyság területére, vagy távozott onnan.
A tavalyi népszavazás óta drasztikusan megemelkedett az állandó tartózkodási engedélyt (Permanent Residence Card) igénylő uniós állampolgárok száma. Többen így látják bebiztosítva a jövőjüket, hogy továbbra is legálisan tartózkodhassanak és munkát vállalhassanak Nagy-Britannia területén, valamint a Brexit után is élhessék az addig megszokott életüket. Több munkavállaló beszámolt arról, hogy a munkahelye kérésére szerezte be a dokumentumot.
Az állandó tartózkodási kártya a brit állampolgárság igénylésének feltétele nekünk, uniós állampolgárok számára is, de a kiállítása nem automatikus. A kártya igénylésének pontos menetéről és az igénylés feltételeiről az alábbi cikkünkben olvashattok: Hogyan igényelj Permanent Residence Card-ot?
A gyűlölet-bűncselekmények száma drasztikusan nőtt
Rendőrségi adatok is alátámasztják, hogy a Brexit-népszavazás óta csak Londonban több mint 20%-kal nőtt a bevándorlók elleni gyűlölet-bűncselekmények száma. 2016 július és szeptember között több mint 14 ezer gyűlölet-bűncselekményt regisztráltak az Egyesült Királyságban, ez közel 50%-os emelkedést jelentett a korábbi 3 hónapban mért adatokhoz képest.
Az emberi jogi szervezetek szerint fel kell készülni a bűncselekmények számának további növekedésére, különösen a brit kilépési szándék hivatalos bejelentése, illetve az 50. cikkely aktiválásának időszakában.
A londoni székhelyű East European Resource Centre (EERC) indított egy kísérleti programot arra vonatkozóan, hogy ösztönözze az EU állampolgárokat a gyűlölet-bűncselekmények bejelentésére. Elindult egy online szolgáltatás is, ahol bejelenthetjük az erőszakos, rasszista vagy idegengyűlölő megnyilvánulást: http://www.istreetwatch.co.uk/.
Emelkedő üzemanyag-és élelmiszer árak, gyengülő angol font
A brit népszavazás óta eltelt néhány hónap alatt az angol valuta csaknem ötödével gyengült az amerikai dollárhoz képest és 11%-kal az euróhoz képest. Mi, angliai magyarok leginkább akkor érezzük a fizetőeszközünk leértékelődését, ha külföldre utazunk vagy pénzt küldünk haza. Tavaly június elején 440 Ft-ot is ért 1 GBP, ma örülünk, ha a nehezen megkeresett fontunkért 360 Ft-ot kapunk.
Egyelőre elhanyagolható mértékben, de emelkedtek az élelmiszerárak. Egy átlagos vásárlásért a szupermarketben néhány pennyvel fizetünk többet. A hal, az étolaj, a gyümölcs és a cukros ételek drágábbak lettek mint 2016 elején voltak, azonban a hús, a tejtermékek és a zöldségek árai csökkentek.
Az üzemanyagok árai jelenleg 17%-kal drágábbak, mint tavaly januárban, ez az AA szerint literenként átlagosan 15 penny drágulást jelent, vagy tankolásonként 8.25 fontot.
Növekvő légszennyezettség
A légszennyezettség értéke jelenleg 16 brit körzetben eléri vagy meghaladja a határértékeket, többek között London, Birmingham és Leeds városokban. Az Európai Bizottság figyelmeztette Nagy-Britanniát, hogy mielőbb tegyen lépéseket a nitrogén-dioxid szintek csökkentése érdekében, ellenkező esetben súlyos, akár több millió fontos büntetésre is számíthat. Brit környezetvédők arra hívták fel a figyelmünket, hogy a brit kilépés után senki nem lesz, aki visszafogja a légszennyezést.[metaslider id=8796]
- Lehetne olcsóbb a külföldi pénzküldés? Mielőtt pénzt utalsz, olvasd el ezt a cikket is.
- Kiemelt hirdetések megrendelése: https://angliaikisokos.com/hirdetesek-megrendelese/
- Facebook oldalunkat itt tudod követni:
Related Posts
- Liz Truss arra utal, hogy eltörölné az autópályák sebességkorlátozását
- KATA-sztrófa, lehet-e az angol cég a megoldás?
- Jelentős brit érdekeltségekkel bíró orosz oligarchák ellen hozott szankciókat a brit kormány
- Tanítsd a gyermekeidet minden nap otthon, mondja a szülőknek Nagy-Britannia „legszigorúbb igazgatója”.