Az utolsó Ford Fiesta most gördült le a kölni, Németországi gyártósorról.
1976-ban mutatták be, és az első modell a következő évben hagyta el a gyártósorokat Dagenham, Essex-ben, több mint 20 millió példány készült azóta.
Több Fiestát adtak el az Egyesült Királyságban, mint bármely más autót, és ez volt a legjobban eladott jármű minden évben 2009 és 2020 között, míg tavaly a 10. legnépszerűbb új autó volt, több mint 25 000 regisztrált példánnyal.
Visszatekintésünk az egyik legnépszerűbb autó történetére.
Háttér:
Henry Ford II jóváhagyta a Fiestát válaszul a Fiat 127-esre és a Renault 5-re, mindkettő kis ferdehátú volt.
A 1973-as olajválság következtében nőtt a kisebb, olcsóbban üzemeltethető autók iránti kereslet, és a Ford tudta, hogy versenyeznie kell a növekvő piaci résben.
1976-ban került értékesítésre, és 1977-ben jelent meg az Egyesült Királyságban.
Természetesen akkoriban néhány Fordot spanyol szavakról neveztek el – és a végső döntést, hogy ‘Fiesta’ (ami ‘buli’-t jelent) néven hívják, maga Mr. Ford hozta meg, annak ellenére, hogy a ‘Bravo’ név is szóba jött.
Az első Fiesta elég dobozos megjelenésű volt. Elölről és hátulról egyenesnek tűnt, oldalról viszont látszott az autó eleje.
Összesen hét felszereltségi szint volt elérhető, míg a teljesítményt egy 1,0 literes négyhengeres motor szolgáltatta, az alapmodell ára 1 900 font volt.
Elérhető volt egy 1,1 literes változat is, bár az akkori amerikai ‘nagyobb jobb’ hozzáállás miatt ők egy 1,6 literes változatot kaptak.
Az európai piac később egy 1,3 literes Supersport változatot kapott, bár az XR2 változat 1981-es bevezetése ezt 1,6 literre növelte, valamint néhány külső designbeli módosítást is bemutatott.
A második generáció megtartotta az I. Mark alapvető formáját. De simább éleket tartalmazott, amelyek eltávolították az autó körvonalából az élességet, családbarát megjelenést kölcsönözve neki, különösen elöl.
Sokkal kevésbé tolakodó első rácsot és egy új 1,3 literes motort adtak hozzá. De pár év múlva egy 1,4 literes egység váltotta fel, miközben a 1,0 literes és 1,1 literes motorokat is megtartották.
Egy 1,6 literes dízelmotor is hozzáadódott a választható motorokhoz, hat felszereltségi szinttel, beleértve a sportos XR2-t. Ez a változat egy 1,6 literes 100 PS motorral és az első Fiesta-n egy ötsebességes (nem pedig négy) sebességváltóval rendelkezett.
Olyan nagy volt az igény az erősebb változatokra, hogy a Ford hamarosan hivatalosan is jóváhagyta a piacra lépő tuningolásokat, amelyek a bemutatóteremben is elérhetők lettek.
A harmadik generáció a legjelentősebb eltérést jelentette a Fiesta hagyományos megjelenésétől, de a Mark II a ránc felvarrást egy teljesen új szintre emelte.
Teljesen új platformon alapult, a Fiesta kissé nagyobb lett és sokkal kerekdedebb formát öltött. Először kínálták ötajtósként.
Bár a motorok nagyrészt változatlanok maradtak, egy erősebb 1,8 literes dízel változat került bele a kínálatba.
Az üzemanyag-befecskendezéses XR2i már 104 PS-t produkált, mielőtt a Zetec egy új változatot hozott, míg a fiatal versenyzők a 130 PS RS1800 változaton csorgatták a nyálukat, amely teljesen átalakított, agresszív külső megjelenéssel rendelkezett, beleértve a vastagabb lökhárítókat.
Végül az XR2i-t lecserélték a kevésbé erős ‘Si’-re.
Ahogyan a második generáció egy simább első generációt képviselt, a negyedik generációs Fiesta a közvetlen elődjét vette alapul és folytatta a folyamatot.
Az autó már nagyon kerek volt, olyan lökhárítókkal, amelyeket inkább szögben lehetett mérni a körzővel, mint centiméterben a vonalzóval.
Sajnálatosan ez volt a Ford Fiesta sorozatnak egy észszerűbb kezdete, ahol a sportos modelleket kivették a választékból, a 1,8 literes dízel megtartásra került, és két új Zetec 1,25 és 1,4 literes benzinmotorok kerültek bevezetésre.
Egy köztes ránc felvarrás után végül újra bevezettek egy sportmodellt, a Zetec S-t, 1,6 literes benzinmotorral, ami 104PS-t termelt.
Egy szedán változatot is bemutattak de csak néhány piacon először.
A Ford 2002-ben mutatta be az ötödik generációs Fiestát. Nagyobb volt, de a kiegészítő jelentősége több eleganciát adott neki. Ezen kívül a design főként összhangban volt az új, nagyobb Ford Focus-szal.
Az Egyesült Királyságban új 1,3 literes motort kínáltak. De már 2,0 literes motorokat is szállítottak, és sokat átneveztek Zetecről Duratec-re.
Az alapmodellek egyszerűsödtek, négyre csökkentették, míg a biztonsági fejlesztések miatt első ízben vezették be az légzsákokat és az ABS fékeket.
Egy közepes ránc felvarrás után újra több alapmodellt kínáltak, egy időben nyolc változatot is értékesítettek.
Sportosabb karosszériával az ST változatot kínálták, ami 150PS-t produkált 17 hüvelykes könnyűfém kerekeken.
A hírek azonban a belső technológiával foglalkoztak, beleértve a hangvezérlést, a Bluetooth csatlakozást és a kompatibilitást az MP3 lejátszókkal (emlékszel rájuk?)
Az utolsó előtti Fiesta három tanulmányautón alapult, amelyeket a Ford az előző hónapokban mutatott be, ezeket Ford Verve-ként ismerték.
A Fiesta, ami ebből született, könnyebbnek tűnt elődjénél, de stílusossága tagadhatatlan volt.
Egy alap menürendszert, kormánykeréken elhelyezett gombokkal vezérelt, és egy USB portot is tartalmazott, ami utalást adott arra, hogy mi jöhet a jövőben.
Többféle motor közül lehetett választani, beleértve egy meglepően erős 1,0 literes turbófeltöltéses EcoBoost motort és három dízelt. A legnagyobb 1,6 literes volt.
2013-ban az új Fiesta ST végül piacra került, egy test kit-tel és sokkal agresszívabb stílussal, 182PS-t produkálva (200PS-re növelhető egy gombnyomással 15 másodpercre) és korlátozott 155mph csúcssebességgel a 1,6 literes EcoBoost motorjából.
A Fiesta legutolsó változata észrevehetően tágasabb volt, és már nagyon távol állt a 1970-es első kiadás éles, egyenes vonalú megjelenésétől.
Most már egyértelmű utalások voltak arra, hogy a Fiesta megjelenését egy kis SUV kereszteződéséhez hasonlóvá tegyék, főként köszönhetően egy új testvér modellnek, a Fiesta Active-nak, amely masszív off-road burkolattal és tetőcsíkokkal rendelkezett.
A motorválaszték egyszerűsödött, 1,0 és 1,5 liter közötti négy benzinmotorral, és egy 1,5 literes turbódízel került értékesítésre.
Könnyű hibrid technológiát is kínáltak, bemutatva a választék első elektromosítási formáját.
Az új ST valamivel több mint egy évvel később jött, 6,5 másodperces 0-62mph idővel és 200PS-sel, valamint különféle vezetési beállításokkal, beleértve egy “Versenypálya” módot.
2019-ben egy különleges ‘Performance’ változatot indítottak el, amely alapértelmezés szerint számos ST opcionális extráját tartalmazta, amelyet az ST ‘Edition’ követett, amely több további stílusbeli részlettel rendelkezett.
A háromajtós 2022-ben került kivonásra az értékesítésből, amikor bemutatták az arculatjavított változatot, beleértve egy alaposan átdolgozott első részt és az ST változatnál további agresszív stílust.
Miért szüntették meg?
Több oka is van annak, hogy a Fiesta az életút végéhez ért.
Bár sok rajongója azt gondolhatja, hogy miért nem cserélheti le a Ford egyszerűen a motort egy elektromos motorra, gyakran nem ennyire egyszerű, különösen a kisebb autóknál.
A járművek építésére szolgáló platformot nem tervezték az akkumulátorok és az elektromos autókhoz specifikus más alkatrészek elhelyezésére.
Ennek eredményeként azok a járművek, amelyek elektromos változatai a fosszilis üzemanyagú járműveknek, gyakran jelentős hátrányokkal rendelkeznek, korlátozva az akkumulátor kapacitást, korlátozva a hatótávot, jelentősen csökkentve a csomagtér terét vagy kompromisszumokat kötve más területeken, hogy minden illeszkedjen.
Ezen kívül egyes gyártók úgy érzik, hogy az áttérés az összes elektromos járműre egyedülálló, egyszeri lehetőséget biztosít számukra arra, hogy felkészítsék választékukat a jövőre.
A Fiesta továbbra is népszerű az Egyesült Királyságban, legutóbb az országban a hatodik legjobban eladott autó volt.
De ma már a versenytársak, mint például a Vauxhall Corsa, többet eladnak, míg a Ford vásárlók a Puma kereszteződésre váltanak, mivel a kis SUV-k népszerűsége továbbra is kiszorítja a hagyományos családi ferdehátú piacot.
Valóban, a Ford a Puma új elektromos változatára fog összpontosítani, valószínűleg egy teljesen új vagy adaptált platformon.
Ezt figyelembe véve, bár a Fiesta végének híre meglepetésként ért minket, sajnos nem kellene annyira meglepődni.
Bár a Ford még nem hozott hivatalos nyilatkozatot, várható, hogy a hír megerősítése hamarosan megérkezik. (A cikk írása pillanatában)