Angliában, különféle ügyeink intézése közben gyakran találkozunk a credit check, credit score, credit report, credit history kifejezésekkel. Mind a credit check azaz hitelképesség ellenőrzés folyamatához kapcsolódnak, tehát arra vonatkoznak, hogy mennyire vagyunk hitelképesek, mekkora kockázatot jelentünk az adott szolgáltatónak.
Credit check azaz hitelképesség ellenőrzés várható minden olyan angliai tranzakció során, amelyben felelősségvállalásunk, megbízhatóságunk, anyagi lehetőségeink mértéke érintett.
Ez, a számunkra is egyértelmű hitel kérelmek (lakás-, autó-, személyi hitel) elbírálási folyamatán kívül érintheti még a bankszámlanyitást, a szerződéses mobiltelefon, internet vagy vezetékes telefon vásárlási szándékunkat, a lakásbérlést, az autóbiztosítást.
A legtöbb főbérlő (landlord vagy landlady) utánanéz a bérlő hitelminősítésének, de ezt csak akkor teheti meg, ha írásban hozzájárulunk – ez nem kötelező jogszabály szerint.
A hitel ellenőrzés egy folyamat, amelyet hivatalosan engedélyezett szolgáltató cégek végeznek az Egyesült Királyságban.
A cégek három nagy hitelinformációs ügynökség – Experian, Equifax és TransUnion – adatbázisaiból kérik le az ügyfelek hitelstátuszát (credit history), vagyis az összes eddigi hiteltranzakcióban érintett tevékenységre vonatkozó adatokat. Ezek alapján rangsorolják az ügyfelet egy skálán, és így alakul ki a hitelpontszám (credit score), amely a hitelképesség megítélésének alapja.
Ez minél magasabb, annál jobb. A központi adatbázis felé minden olyan cég szolgáltat adatot, amelyikkel valamiféle (hitel) szerződésünk van.
Ha például van egy internet szerződésünk, akkor a szolgáltató beküldi az adatainkat a központi adatgyűjtőbe és havonta jelzi, hogy időben fizetünk-e, van-e hátralékunk, vagy bármilyen zavar a fizetés rendszerességében.
A központi adatbázisban lévő adatlapunkon az is rögzítésre kerül, ha igényeltünk egy szolgáltatást vagy hitelt, de nem kaphattuk meg.
Tehát nyomon követhető, hogy mikor, melyik cégnél, milyen hitel vagy szolgáltatás nem volt elérhető számunkra. Ezek az információk határozzák meg a kérelmező ügyfél hitel státuszát, a credit history-t.
Mivel a hitellenőrzést erre szakosodott cégek végzik, mi magunk is lekérhetjük a saját hitel státuszunkat az alábbi oldalakon akár ingyenesen is:
www.equifax.co.uk vagy www.creditexpert.co.uk.
Ha átfogóbb képet szeretnél kapni a hitelminősítésedről, érdemes regisztrálnod a Check My File oldalán. Ez egy az Egyesült Királyságban működő online szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy egyetlen felületen, egyszerre lásd a három fő hitelminősítő ügynökség – Experian, Equifax és TransUnion – adatait. Ez különösen hasznos, mivel nem minden hitelező ugyanazzal az ügynökséggel dolgozik, így előfordulhat, hogy az egyiknél jó a pontszámod, míg egy másiknál kevésbé kedvező. A Check My File segít abban, hogy teljes képet kapj a hitelminősítésedről. A szolgáltatás 30 napig ingyenesen használható, ezt követően havi díjas, de bármikor lemondható. Praktikus és részletes eszköz arra, hogy megtudd, hogyan látnak téged a pénzintézetek – különösen akkor, ha például lakásbérlést vagy jelzáloghitel igénylést tervezel.
Az alabbi linkre kattintva tudsz regisztralni: https://www.checkmyfile.partners/DXB2BZ1/2CTPL/
Ezek a cégek különféle forrásokhoz férnek hozzá. A személyes információktól – mint például név, születési adatok, lakcímek – kezdve a brit szavazási listákon át az esetleges bűnügyi történetünkig.
Hozzáférnek minden hitelügylettel foglalkozó, pénzügyi szervezet adatához. Megnézhetik a bevételi forrásokat, a munkahelyet, az ingatlan tulajdont.
Látják, hogy hogyan kezeltük a különféle hiteleinket a múltban, azaz mennyi kockázatot vállalnak az illető cégek azzal, hogy szerződést kötnek velünk.
A credit report nem tartalmaz információt a megtakarításainkról, a vallási, politikai hovatartozásunkról, egészségügyi problémáinkról.
A hitelellenőrzést végző cég ellenőrzi az ügyfél nevét és címét a brit választói névjegyzékben (electoral register). Ha nem szereplünk ezen a listán, az problémát okozhat, mert nehezebb így igazolni a lakcímünket.
Gond lehet az is, ha valaki még új az országban, és ez az első pénzügyi ügylete, mivel ilyenkor kevés az előzmény az értékeléshez. Emellett az is ronthatja az eredményt, ha a rendszer szerint már túl sok hitel- vagy tartozásunk van az Egyesült Királyságban.
Nincs feketelista, Angliában minden egyes cég maga dönti el, hogy a hitel történet alapján köt-e szerződést az adott ügyféllel. Így lehet, hogy az egyik helyen elutasítanak, míg másik cégnél megköthetjük a tervezett üzletet ugyanazzal a hitel státusszal.
Az adott cég megtagadhatja az üzletkötést ha túl kockázatosnak ítéli meg azt, vagy ajánlhat kisebb hitel összeget, esetleg magasabb kamattal is kínálhatja a hitelt.
Nem köteles megindokolni a döntését, de köteles megnevezni azt a hitelminősítő ügynökséget, amelyik a hitelellenőrzést végezte rólunk az Egyesült Királyságban.
Ajánlatos időnként ellenőrizni a saját hitel státuszunkat. Az adatvédelmi törvény előírja, hogy az ügynökségek egy fix 2 GBP áron bocsássák a kérelmező rendelkezésére a credit report-ját.
Mivel a cégek mindhárom ügynökség szolgáltatásait használják, érdemes mindháromtól lekérni a rólunk vezetett hitel adatlapot. Név, születési adatok, a jelenlegi és 6 évre visszamenőleg minden angliai lakcím kell az igénylési adatlap kitöltéséhez.
Statutory credit report lesz amit kapunk, azaz egy olyan jelentés, ami a leggyakrabban lekérdezett hitel státusz információkat tartalmazza (basic credit file).
Hét munkanap alatt kell postán megérkeznie. Részletesebb elemzést magasabb összegekért kérhetünk.
Ha valami hibát észlelünk az adatlapon, azonnal jelezzük azt mind a három hitel ellenőrzést végző ügynökség felé. 28 napon belül javítaniuk kell a valótlan információt – amennyiben hitelt érdemlően bizonyítani tudjuk igazunkat.
Bonyolultnak tűnhet ez a rendszer, de valójában csak arról szól, hogy rendes, időben fizető, megbízható ügyfelek vagyunk-e.
Fontos lehet tisztában lennünk azzal ahogy ezek a külső cégek láttatnak bennünket.
Egyszóval érdemes lekérni a hitel adatlapunkat az esetleges téves vagy pontatlan információk kiszűrése és hitel-megítélésünk javítása érdekében. Különösen, ha valamilyen nagyobb üzleti tranzakcióra készülünk.
Ez az értékelés nem az emberről, hanem a hitel pontokról szól, gyűjtsünk hát minél többet!
Felejtsd el a drága külföldi pénzküldést! Tudunk jobbat.
Hogyan szerezz a legjobb áron repülőjegyet? Megmutatjuk.
Ha tetszik, oszd meg másokkal is! Köszönjük! 🙂