A legtöbben Angliába érkezésük elején szembesülnek az egyik legégetőbb problémával, az angliai szállás kereséssel. Hiszen bármilyen átmeneti szállás vár ránk először, pár hét után biztosan albérletet kell majd keresnünk, ám a lakásbérlés Angliában sajnos nem egyszerű feladat.
Az első megoldás valószínűleg egy szoba bérlése lesz, egy nagyobb, kb. 4-5 szobás házban, ahol aztán az együtt lakás minden örömét megtapasztalhatjuk. Ez a legolcsóbb megoldás, hiszen így megoszthatjuk a rezsit a többiekkel és a lakbér is alacsonyabb, mintha csak magunk bérelnénk. De ha már meguntuk a közös konyhát és a fürdőre várakozást, belevághatjuk a fejszénket egy nagyobb és persze jóval drágább feladatba, a saját lakás bérlésébe.
Először is, gondoljuk át, milyen lakást szeretnénk. Elég lesz egy studio, ami tulajdonképp a hazai garzonnak felel meg egy szobával, konyhával és fürdővel. Vagy egy nagyobb, nappalival ellátott lakást szeretnénk (1 bedroom flat), esetleg több hálószobásat.
Hol legyen Londonban vagy vidéken? Közel a központhoz – ebben az esetben a közlekedésen spórolhatunk – vagy inkább kicsit kintebb, zöldövezetben, alacsonyabb áron, viszont hosszabb utazási idővel. Bútorozott legyen vagy anélküli? Utóbbi esetén persze saját bútorokra lesz szükségünk. Ha végül összeállt a kép az álomlakásról, neki állhatunk a keresésnek.
A lakásbérlés Angliában legtöbbször ingatlan közvetítőkön keresztül történik, így érdemes jó pár különböző irodához regisztrálnunk. Böngésszük át az olyan honlapokat mint rightmove, your move a zoopla vagy a gumtree, hiszen ezek folyamatosan frissülnek. Az is jó ötlet, ha végig sétálunk azon a környéken, ahol bérelni szeretnénk és a helyi irodáknál regisztrálunk.
Így rögtön képet kapunk a helyi árakról és a választékról, továbbá találhatunk privát landlord vagy landlady által hirdetett kiadó lakást. Ha privát bérbeadótól szeretnénk Angliában lakást bérelni, legyünk óvatosak. Mielőtt szerződünk és fizetünk, nézzünk utána, hogy valóban ő-e a hirdetett ingatlan tulajdonosa.
Ha megláttunk egy lakást, ami megfelel, azonnal hívjuk fel a hirdetésben megadott telefonszámot, hiszen nagy a verseny az albérletekért és a jobbakat nagyon gyorsan elkapkodják. De ha le is csúsztunk volna a kiszúrt albiról, az ingatlan irodában lehet, hogy tudnak majd nekünk más, hasonló karakterű lakást ajánlani.
Amennyiben sikeresen eljutottunk egy időpontig, mikor megnézhetjük a kiszemelt lakást, igyekezzünk minden lényeges kérdést feltenni. Kérdezzük meg, hogy kb. mennyi a rezsi és a helyi council tax – ami kötelező önkormányzati adó. Milyen a fűtés, van-e dupla üveg az ablakokon – ami a nyirkos Angliában nagyon fontos – be van-e vezetve az internet és jár-e parkoló a lakáshoz.
Ha végül minden megfelel és úgy döntünk, hogy kivesszük a lakást jön csak a neheze, a sok adminisztráció. Minden angliai ingatlan közvetítő iroda papírok tömkelegét fogja kérni tőlünk. Referenciát, igazolást a munkahelyünktől, a bankunktól és általában az előző főbérlőnktől is, ha volt ilyen.
Ezek le ellenőrzése el fog tartani egy darabig. Általában 1-2 hétig, de néha több is lehet, s természetesen a költségeit te viseled. Ha mindent rendben találnak, jöhet a szerződés aláírása. Ehhez szükséges a kaució (deposit), ha korábban nem kérték el az iroda admin díja (változó) és az első egy-két havi bérleti díj befizetése.
Fontos, hogy a lakás megfeleljen a kötelező biztonsági előírásoknak, ezért a gáz, elektromos és tűzvédelmi igazolásokat még a szerződés aláírása előtt ellenőrizzük le, ha esetleg nem kaptunk volna róla másolatot. A kauciónkat illetve a depositot a brit kormány által támogatott szabályozás védi, amiről szintén igazolást kell kapnunk.
Beköltözés előtt még egy jellemző adminisztrációs kör a lakás állapotának és berendezéseinek leltára. Ekkor egy szakértővel együtt nézzük meg az albérletet (inventory), valamint hogy milyen állapotban kaptuk azt meg és milyen felszereléssel. Ez a kiköltözéskor lesz fontos, hiszen elvileg ugyanolyan állapotban kell majd vissza adnunk a lakást, ahogy megkaptuk ahhoz, hogy visszakapjuk a kauciónkat. Ha nem tartanának ilyen leltárt, érdemes saját fényképet készíteni beköltözéskor, hiszen később még jól jöhet bizonyítékként.
S ha már csak a költözés van hátra – ami szintén nem olcsó mulatság – ha sok holmink van és nincs autós ismerősünk, lehetőségünk lesz egy van-t (teherautót) bérelni, ami átlag 50 font/órába kerül egy költöztető esetén. Jó esetben innentől kezdve már nem lesz sok gondunk az ingatlan irodával és a főbérlővel sem, persze főbérlő válogatja.
Én laktam olyan helyen, ahol a főbérlő szinte napi szinten elsétált az ablakunk előtt, hogy le ellenőrizze, hogy rendesen szellőztetünk-e. A mostani főbérlőnkkel nem is találkoztunk személyesen, mivel ő Svédországban lakik. Itt is kell hozzá szerencse és persze anyagiak, de ha megtaláltuk a megfelelőt, mindenképp megéri saját lakást bérelni és szabadon, lakótársak nélkül önállóan élni.
Related Posts
- Britanniának fizetésemelésre van szüksége – Egy új jelentés szerint a brit munkavállalók heti 76 font fizetésemeléstől esnek el a pénzügyi válság óta
- A friss diplomások helyzete az Egyesült Királyságban
- A Mesterséges Intelligencia forradalma: A jövő már itt van!
- Heathrow, Gatwick és Stansted: Milyen korán kell megérkeznem a repülőtérre a mostani helyzetben?