Az Egyesült Királyságban végzett friss diplomások számára a munkaerőpiac egyre nehezebben elérhetővé vált, amit az álláskeresési tapasztalataik is tükröznek. A The Guardian cikke rávilágít arra, hogy sokan hónapokig, sőt évekig tartó, eredménytelen álláskeresési időszakokkal szembesülnek, ami különösen frusztráló azok számára, akik elismert egyetemeken, magas színvonalú diplomákat szereztek. Emma példája jól szemlélteti ezt a problémát: az Oxfordi Egyetemen végzett kitűnő eredménnyel angol és francia szakosként, de közel egy évvel diplomázása után is csak négy interjúlehetőséget kapott, és mindössze egy minimálbéres gyakornoki ajánlatot, amit később visszavontak. Ő és sok más diplomás hasonló helyzetben érzi úgy, mintha “egy téglafalnak ütköznének”, hiszen hiába van meg a végzettség és a tapasztalat, az állásokért folytatott küzdelem gyakran reménytelennek tűnik.
A cikkből kiderül, hogy a friss diplomások körében a csalódottság széles körben elterjedt. Sokan tapasztalják, hogy hiába rendelkeznek kitűnő diplomával vagy hiányszakmának számító területen szereztek képesítést, az álláspályázataikra vagy nem kapnak választ, vagy hetekig, hónapokig tart, mire valamilyen visszajelzést kapnak. A helyzetet tovább rontja, hogy az “entry level” (belépő szintű) pozíciók sokszor több éves munkatapasztalatot követelnek, ami friss diplomások számára nehezen teljesíthető elvárás. Egyesek azért kényszerülnek alacsonyabb képzettséget igénylő állásokra – például vendéglátásban, kiskereskedelemben, adminisztratív vagy call center munkákban –, mert egyszerűen nem találnak megfelelő munkalehetőséget a saját területükön.
Az ONS (Office for National Statistics) adatai szerint a 2022-ben diplomázott hallgatók 61%-a 15 hónappal később teljes munkaidős állással rendelkezett, de közülük sokan nem a saját területükön vagy nem magas képzettséget igénylő munkakörökben helyezkedtek el. Csak 60,4%-uk talált “magasan képzett” munkát, míg 26,4% közepesen vagy alacsonyan képzett munkákban dolgozik, és 5,5% munkanélküli maradt. Az is kiderült, hogy a diplomások egy jelentős része úgy érzi, hogy a személyes kapcsolatok, a “networking” és a gyakorlati tapasztalatok megszerzése sokkal fontosabb, mint maga az egyetemi végzettség. Például Gabriel, aki 500 állásra jelentkezett, végül egy adminisztratív munkát szerzett, nem a képzettségének megfelelő területen, hanem a kapcsolatok révén, amit ő “közvetett nepotizmusként” emlegetett.
Az álláskeresés során az automatikus kiválasztási rendszerek, mint például a mesterséges intelligencia által végzett előszűrés, szintén nagy kihívást jelentenek. Ezek a rendszerek gyakran megszűrik a jelentkezőket anélkül, hogy az illetők valós értékeit vagy képességeit figyelembe vennék. Joshua Morgan, aki végül egy MSc diplomával a megújuló energia területén helyezkedett el, arról számolt be, hogy 150 állásra jelentkezett, és csak az álláspályázatainak 10%-ára hívták be interjúra. Az automatikus szűrés és a hosszadalmas pályázati folyamatok sok diplomást elkeserítenek.
Tovább súlyosbítja a helyzetet a gazdasági bizonytalanság és a munkáltatók csökkentett képzési hajlandósága. Az Egyesült Királyságban a munkaadók által nyújtott készségfejlesztési beruházások jelentősen visszaestek az elmúlt évtizedben, ami azt eredményezi, hogy a diplomások gyakran nincsenek megfelelően felkészítve a munkaerőpiac követelményeire. Ezen kívül a munkahelyek nagy része Londonban koncentrálódik, ami külön nehézséget okoz azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy a fővárosban éljenek vagy oda költözzenek.
Összességében a cikk azt mutatja, hogy bár sok diplomás úgy gondolja, hogy egy magas színvonalú végzettség elegendő lesz egy sikeres karrierhez, a valóság az, hogy az egyre versenyképesebb munkaerőpiacon sokkal több tényező játszik szerepet. A gyakorlati tapasztalatok, a kapcsolatok, valamint a személyes és technológiai készségek egyaránt kulcsfontosságúvá váltak, különösen a mai gazdasági helyzetben.