A brit kormány leállította azon készenléti terv végrehajtását, amely enyhíthetné a gazdasági és ellátási károkat a brit EU-tagság megállapodás nélküli megszűnése esetén.
Az Európai Unió soron kívüli csúcsértekezlete csütörtök hajnalban ért véget. Ezen az értekezleten kompromisszumos egyezség született a brit kilépés (Brexit) határidejének újabb, immár második halasztásáról, amely ezúttal legkésőbb 2019. október 31-ig tarthat.
Nagy-Britannia uniós tagsága eredetileg március 29-én szűnt volna meg, azonban a múlt hónapban megrendezett EU-csúcson már kaptak egy halasztást a britek.
Ez a hosszabbítás május 22-ig tartott volna, de kizárólag abban az esetben, ha a londoni alsóház március 29-ig elfogadta volna a Brexit-megállapodást.
A londoni alsóház harmadszor is elutasította ezt az egyezményt. Ezek után lépett életbe a márciusi EU-csúcson erre az esetre előre megállapított új, április 12-i határidő.
Ez alapján, ha a legutóbbi EU-csúcson nem sikerült volna semmiféle egyezségre jutni a Brexit további halasztásáról, az Egyesült Királyság uniós tagsága április 12-én pénteken mindenféle megállapodás nélkül megszűnt volna.
Az éjszakába nyúló brüsszeli találkozón a felek megállapodtak egy hosszabb Brexit-halasztásban, így ez a határidő végleg lekerült a napirendről.
May közölte: Ha a brit parlament május 22-ig mégis elfogadná a Brexit feltételrendszerét rögzítő, de már háromszor elutasított megállapodást, akkor az Egyesült Királyság május 31-én, brit idő szerint 23 órakor kiléphetne az Európai Unióból.
Pénteki brit médiaértesülések szerint a brit kormány leállította a rendezetlen Brexit következményeinek elhárítására kidolgozott, Operation Yellowhammer néven ismertté vált készenléti terv végrehajtását.
A The Guardian című baloldali brit napilap értesülései szerint az Operation Yellowhammer végrehajtásán a Civil Service hatezer munkatársa dolgozott, és az előkészületi tervek végrehajtása eddig 1,5 milliárd fontba került.
A készenléti terv célja, hogy a lakosság ellátása gyógyszerekből, élelmiszerekből és egyéb alapvető fontosságú árucikkekből zavartalan legyen, valamint, hogy a határátkelők forgalma zökkenőmentes legyen a vámellenőrzések mellett is.
A University College London jelentése szerint mindössze 70 másodpercnyi vámellenőrzés esetén is 1200-2724 kamion torlódna fel, ez pedig azt jelentené, hogy egy kamion nagyjából hat napig várakozna a délkelet-angliai és az észak-franciaországi kikötőbe vezető utakon. (MTI)
Felejtsd el a drága külföldi pénzküldést! Tudunk jobbat.