A toryk vezetői posztjára pályázó Liz Truss megígérte, hogy felülvizsgálja az örökösödési adót, de milyen változtatásokat tudna végrehajtani?
Liz Truss megígérte, hogy felülvizsgálja az örökösödési adót, miután az adóhatóság rekordösszeget szedett be a gyászoló családoktól.
Truss asszony az adócsökkentést tette vezetői kampányának központi üzenetévé, miközben a külügyminiszter Rishi Sunakkal száll szembe, aki kancellársága idején a nemzet adóterheinek jelentős növekedését felügyelte.
Amikor tegnap este a Leedsben tartott első tory kampánygyűlésen megkérdezték, Truss asszony megerősítette, hogy felülvizsgálná az örökösödési adót, ha ő lenne a miniszterelnök.
A korábban a gazdagok adójának tekintett örökösödési adó ma már az átlagos családok millióit sújtja, részben az ingatlanárak emelkedése miatt, de azért is, mert a kormány úgy döntött, hogy 2010 óta befagyasztja az adóküszöböt, ami azt jelenti, hogy az infláció növekedésével egyre többen érik el a küszöböt.
A héten közzétett adatok szerint a kormány 6,1 milliárd fontot szedett be 2021-22-ben – ez a legmagasabb összeg, amelyet valaha is mértek, és 14 százalékkal több, mint tavaly.
Chris Etherington, az RSM könyvelőiroda munkatársa szerint a kormány korábban “meglehetősen szerény” bevételt termelt az adóból, de most az a veszély fenyegeti, hogy “függővé” válik tőle.
“Olyan mértékben nőtt, hogy az államkincstár függővé válhat a bevételtől” – mondta. Az RSM becslése szerint a bevételek az adóév végére meghaladhatják a 7 milliárd fontot, mivel egy évtized alatt megduplázódtak.
Milyen változások jöhetnek?
Az örökösödési adó eltörlése
Ha Truss asszony igazi forradalmár akar lenni és “nyomot hagyni”, akkor dönthet úgy, hogy teljesen eltörli az örökösödési adót – mondta Nimesh Shah a Blick Rothenberg adócégtől.
Szerinte Truss asszony ehelyett dönthetne úgy is, hogy egyszeri vagyonadót vezet be. Ez az utóbbi években forró témává vált a közgazdászok körében, és 2020-ban létrehoztak egy vagyonadó-bizottságot, hogy felmérje, mennyire lenne ez megvalósítható.
Az év elején a Resolution Foundation szerint a vagyon magasabb megadóztatása csökkentené a lakosságra nehezedő adóügyi nyomást, és segítene finanszírozni azokat a milliárdokat, amelyeket a következő évtizedekben nyugdíjra és biztonságra kell költeni.
Shah úr szerint azonban egy ilyen adó bevezetése “az adórendszer hatalmas átalakítását és a kormány számára hatalmas kezdeti beruházást igényelne”.
A vagyonadó a hagyományos tory szavazók körében is népszerűtlennek bizonyulna – így rendkívül valószínűtlen, hogy Truss asszony ezt a lehetőséget választaná.
A 40 százalékos kulcs csökkentése
Az a döntés, amely népszerűnek bizonyulna a Conversative szavazók körében, az lenne, ha Truss asszony csökkentené a büntető 40 százalékos örökösödési adókulcsot.
Etherington úr azonban rámutat, hogy ebből a csökkentésből mindenki profitálna, beleértve a nagyon gazdagokat is, így nem valószínű, hogy Truss asszony ezt az utat választaná. Lehetne többszintű adókulcsokat bevezetni, de ez csak tovább növelné az ország amúgy is bonyolult adórendszerét.
A 40 százalékos kulcs csökkentése mindenki számára általános adócsökkentést jelentene” – mondta. “Az ellenzék erre ráugrana, így ez politikailag nehéz lépés lenne Truss asszony számára.”
A küszöbérték emelése
Alternatív megoldásként Truss asszony választhatná a 2010 óta befagyasztott 325 000 fontra emelt küszöböt is. A küszöb megemelése volt David Cameron 2015-ös kiáltványában megfogalmazott ambíciója, és azt remélte, hogy a “nulla százalékos sávot” 1 millió fontra emeli a párok számára. Ez a terv nem valósult meg, mivel 2016-ban lemondott miniszterelnöki tisztségéről.
Eherington úr szerint a küszöbértékek emelése “a legkézenfekvőbb módja” az örökösödési illeték terheinek enyhítésének. Ez megmentené azokat a családokat, akik az infláció miatt az örökösödési adó hálójába kerültek” – mondta.
Amerikai típusú ajándékozási adó bevezetése
Shah úr szerint radikálisabb lépés lehetne az amerikai példát követni, és bevezetni az ajándékozási adót.
Más országok felső határt szabnak meg arra, hogy az ember mennyi ajándékot adhat életében” – mondta Shah úr. “Tehát az örökösödési adó helyett lehetne egy felső határt bevezetni, mondjuk 10 millió fontban, és minden, amit nem ajándékozunk el, ajándékozási adó alá esne.”
Az Egyesült Államokban 2022-ben a magánszemélyek évente legfeljebb 16 000 dollárt (13 000 font) ajándékozhatnak adómentesen, ami 12,06 millió dolláros élethosszig tartó kizárást jelent. Shah úr azonban rámutatott, hogy egy ilyen lépés rendkívül ellentmondásos lenne.
Ehelyett egy jövőbeli vezető dönthetne úgy, hogy több vagyontárgyat mentesít az adó alól. A jelenlegi szabályok szerint a családi házak, valamint bizonyos befektetések, például az “Aim” részvények mentesülnek az örökösödési adó alól.
Truss asszony dönthetne úgy, hogy több vagyontárgyat mentesít az adó alól az öröklési adóterhek csökkentése érdekében.
Etherington úr szerint a mentesség kiterjesztése az Isas-okra “viszonylag egyszerű” módja lenne annak, hogy az átlagos családok kikerüljenek az adóhálóból.