“Eljött az idő”, hogy az ország felülvizsgálja kapcsolatait a királyi családdal – mondta Shawn Richards miniszterelnök-helyettes egy sajtótájékoztatón.
Saint Kitts és Nevis lett a legújabb karibi nemzet, amely jelezte, hogy el akar szakadni a brit monarchiától, és köztársasággá akar válni – épp amikor Edward herceg és felesége, Sophie a királynő platina jubileumának ünnepléseként befejezik körútjukat a régióban.
Shawn Richards, a kettős szigettel rendelkező nemzet miniszterelnök-helyettese azt mondta, hogy az országnak felül kell vizsgálnia a királynőhöz fűződő kapcsolatait, miközben közös politikai pályázatot indított a sziget uralmának leváltására. Barbados tavalyi hasonló döntést hozott.
„Az évtizedek előrehaladása megtanított bennünket arra, hogy eljött az idő, hogy St Kitts és Nevis felülvizsgálja monarchikus kormányzati rendszerét, és megkezdje a párbeszédet az új státusz elérése érdekében, ahogyan azt Trinidad, Guyana, Dominica és most Barbados tették. – mondta Richards úr az újságíróknak.
„Minden politikai pártnak, a civil társadalommal és a fiatalokkal együtt lehetősége lesz arra, hogy irányt mutasson a továbblépésben” – tette hozzá.
Richards úr ezt a nyilatkozatot akkor tette, amikor ő és öt kabinettársa bizalmatlansági indítványt nyújtottak be az ország miniszterelnöke, Timothy Harris ellen.
A kampányolók felszólították a brit kormányt, hogy hagyja abba a királyi családtagok tengerentúlra küldését, a Nemzetközösséget pedig, hogy szakítsa meg a kapcsolatokat a monarchiával.
Eközben Wessex grófját és grófnőjét a rabszolgaság jóvátételére szólították fel Antigua és Barbuda, St Lucia és St Vincent és a Grenadine-szigeteki utazásuk során; az utóbbi országban néhány tiltakozó összegyűlt, és olyan transzparenseket helyeztek ki, mint „Nagy-Britannia az adósságai kimagaslóak”, „Kártalanítás most” és „Vége a gyarmatosításnak”.
A Köztársaság nyomásgyakorló csoportja szerint Edward herceg „megvetendő érdektelenséget” mutatott az antiguai miniszterelnök, Gaston Browne által a hétfői találkozón felvetett kérdések iránt.
Amikor Browne felvetette Nagy-Britannia gyarmati örökségét és a jóvátétel kérdését Edwardnak és Sophie-nak, a gróf viccekkel válaszolt, hozzátéve, hogy nem jegyzetelt, így nem fog tudni teljes mértékben válaszolni.
A herceg azzal is viccelődött, hogy sajnálja, hogy Károly herceg találkozott a 2017-es hurrikán által érintett barbudai katasztrófa sújtotta lakosokkal és nem ő. A miniszterelnök egyik poénon sem nevetett.
Graham Smith, a Republic vezérigazgatója a következőket mondta: „Edwardnak ez az arrogáns és megvető válasza ismét azt mutatja, hogy a királyi család nem hajlandó a diplomáciára. Mindig is így volt, de mostanáig a fogadó nemzetek túl udvariasak voltak ahhoz, hogy a helyükre tegyék őket.”
„A karibi nemzeteknek egyértelműen elegük van Nagy-Britannia atyáskodó diplomáciájából, és komoly sérelmek felvetésére használják fel ezeket a körutakat. Az okosabb, őszintébb és rátermettebb látogatók képesek lettek volna foglalkozni ezekkel a problémákkal, nem pedig egyszerűen elvetni őket.
„Edward bebizonyította, hogy a királyi családok miért nem jók a diplomáciában, mivel zárkózottak, érdektelenek és sekélyesek.
„Nagy-Britannia érdeke, hogy ne küldjön királyi családokat külföldre, és itt az ideje, hogy a Nemzetközösség megszakítsa minden kapcsolatát a brit monarchiával. Semmi haszna nincs ezt az egyre anakronisztikusabbá és kínossá váló kapcsolatot tovább vonszolni.”
Wessexéknek két elintéznivalót kellett végrehajtaniuk kedden késő este Saint Luciában, miután az utolsó pillanatban elhalasztották grenadai útjukat.
A Saint Lucia Nemzeti Jóvátételi Bizottság később kedden sajtótájékoztatót tartott, ahol kifejtette álláspontját a királyi látogatással kapcsolatban, és megvitatta a Caricom (Karib-térség) országaitól érkező jóvátételi kérelmeket.
Edward és Sophie útjára azután került sor, hogy Cambridge hercegét és hercegnőjét bírálták a közelmúltbeli Belize, Jamaica és a Bahamák karibi körútjának egyes elemei miatt, amelyekről úgy vélték, hogy a gyarmati időkhöz nyúlnak vissza.
Vilmos herceg és Kate márciusi útjának végére Belize és Jamaica jelezte a köztársasággá válás szándékát. Azóta Antigua és Barbuda, most pedig Saint Kitts és Nevis ugyanezt javasolta.