Én imádtam felfedezni a nagyi padlását régi játékok után kutatva, amikkel még anyukám játszott, az általa még gyerekkorában varrt kiselefánt és a fabábukkal készült társasok lettek a kedvenceim. De szerettünk kinn csatangolni, és játszani bármivel, amit a természetben találtunk – fűvel, fával, tobozokkal, botokkal, kavicsokkal, kagylókkal.
Később, egyedülálló anyukaként, két kisgyerekkel mindenféle kézműves tevékenységet kipróbáltam – varrtam, batikoltam, szappant készítettem, hímeztem, akvarelleket festettem, míg végül egy kedves barátom meglepett egy kosárfonó kézműves csomaggal.
Imádtam, hogy természetes anyagokból alkothattam valamit, ami azután funkciót is kaphatott, és méltó dísze is lett az otthonunknak. Ez pont azt nyújtotta, amivel kiszakadhattam a mindennapok körforgásából.
A fonott kosárkáim legtöbbje persze végül a gyerekszobában landolt; babaágy, babaház lett belőlük, vagy játékkonyhában tál, tálca. Még egy – a saját megítélésem szerint – elrontott fonáskezdeményből is korona lett a kisebbik gyermekem fején. 😊 Látva a gyerekek örömét, végül elindult a “termékfejlesztés”.
Így születtek meg a “sző-fon, nem takács játékok” a kisebbeknek. Nem csak kosarakat, hanem különféle figurákat, díszeket és játékokat is készítek immár fonással, kizárólag természetes anyagokból (rattanból, fából, bőrből), melyek mentesek mindenféle káros anyagtól, vegyszerektől.
Fő alapanyagom a rattan, ami 10-15 perc áztatás után rugalmas, hajlékony, könnyen megmunkálható. A rattan egy kúszónövény, melynek liánjai akár 100 méteres hosszúságúra is megnőnek, és a szálai mindenhol egyenletesen vékonyak. Ez a kis kezeknek is ideális, a gyerekek könnyedén tudják sikerrel használni.
Emellett könnyen színezhető is, akár a konyhapolcról levett ételfestékkel, teával, kávéval. Nem kell a boltba futkosni, ha a gyereknek ötlete támad elvarázsolni a megfont kis kosarát, alkotását. 😊
Ezek a tárgyak általában rendkívül egyszerűek, aktív időtöltést biztosítanak, melynek során a gyermek maga kreálja a játékot, és dönti el, hogy hogyan is játsszon velük. A legtöbb „önműködő” játékkal szemben, a természetes játékok olyan módon gazdagítják az életüket, hogy közben megtanulják a valóságos tárgyak használatát, különféle anyagokkal, formákkal, textúrákkal is megismerkednek.
A természetes játékok fejlesztik a gyerekek problémamegoldó képességét, és arra ösztönzik őket, hogy használják a fantáziájukat és érzékszerveiket, önállóan fedezzék fel a világot. A kreativitás öröme pedig hosszabban leköti a gyerekeket, és akár néhány év múlva is örömmel veszik őket elő.
A kézzel készített tárgyak ráadásul egyediek és szépek, így a gyerekek esztétikai érzékét is fejlesztik.
A gyerekeknek nagy igényük van arra, hogy bevonjuk őket a tevékeny életbe, kipróbálhassák magukat benne, s így tanuljanak. 6 éves kortól bátran meg lehet próbálni egy-egy kosárka, ceruzatartó vagy más kisebb tároló elkészítését szülői, nagyszülői, vagy akár nagyobb testvér segítségével.
Így született egy sorozat kézműves csomag is az alkotni vágyó gyerekeknek, felnőtteknek. A leírások könnyen érthetőek, sok rajzos segítséggel vezetnek végig a lépéseken, így az elkészítés folyamata és a végeredmény is örömteli lesz. Ezeket a tárgyakat nap mint nap használhatják, és büszkék lesznek a maguk alkotta, működő termékeikre.
A kézműves csomagok elkészítése rehabilitáló és relaxáló a felnőttek számára is. 😊
Böngéssz kedvedre kézműves csomagjaim és játékaim között, és csatlakozz a workshopjaimhoz, akár online is!
Szeretettel: Judit
Etsy/Instagram/Facebook: WonderWeaver Design