Angliában a szociális háló reformját éljük. Sok változás lép érvénybe, néhány már a hatását is érezteti, mások fokozatosan kerülnek bevezetésre. Van, ami közvetlenül érint bennünket, Angliában élő magyarokat, van, amit nem tapasztalunk a saját bőrünkön. A támogatások, ellátások változásai Angliában 2016-ban a következők:
Adójóváírások (Tax Credit)
Sokakat érintő téma, hisz különféle okok miatt járhat nekünk adójóváírás. A széles érdekeltség miatt 2016 februárjában bevezettek egy online lehetőséget, amelyeknek igénybevételével ellenőrizhetjük, hogy milyen információval rendelkezik rólunk az adóhatóság és milyen adójóváírásokat érvényesítenek esetünkben.
Ugyanitt a körülményeinkben, adatainkban történő változásokat is egyszerűen bejelenthetjük. Ez a lehetőség a gyakran nehézkes telefonos ügyintézést igyekszik tehermentesíteni, éljünk vele az alábbi linken: Tax Credits Digital Update Service.
Sokat hallhattunk arról, hogy csökken az a jövedelmi összeghatár, amelyeknek alapján adójóváírást igényelhetünk (a jelenlegi 6.420 GBP-ről 3.850 GBP-re), ám az erőteljes tiltakozások hatására, ez most 2016 áprilisában mégsem kerül bevezetésre.
Egy adott adóéven belül az igénylő vagy a háztartás jövedelme eddig anélkül növekedhetett 5.000 GBP-vel, hogy ez érintette volna az illető adójóváírásait, ám ez az összeg most felére csökken, így 2.500 GBP lesz (tax credit income disregard).
A gyerekek után kapható adójóváírás (Child Tax Credit) ezentúl csak az első két gyerek után lesz igényelhető. Ez a 2017 áprilisa után születendő gyerekeket érinti, illetve mindazokat a családokat, akik 2017 áprilisa után igénylik először a több juttatást magába olvasztó Universal Credit támogatást.
Az intézkedés nem érinti a Child Benefit nevű családi pótlékot.
Az összeg, ami után még nem kell jövedelmadót fizetni (Personal tax allowance) növekszik, 10.600 GBP-ról 11.000 GBP-re 2016 áprilisától, majd tovább emelkedik 12.500 GBP-re 2020-tól és azt követően pedig mindig a nemzeti megélhetési bér 30-szorosa lesz.
Befagyasztják a különféle juttatásokat négy évre 2016 áprilisától kezdődően, azaz azok nem emelkedhetnek, sőt esetenként csökkenhetnek.
Ilyenek a Job Seeker’Allowance, Employment and Support Allowance, a Child Benefit és a lakhatási támogatás, a Housing Benefit bizonyos típusai.
A rendelkezés nem érinti a brit nyugdíjakat, az anyasági/apasági szabadságon lévők és a fogyatékkal élők juttatásait.
Nemzeti minimálbér
A nemzeti minimálbér átminősül nemzeti megélhetési bérré és óránként 7.20 GBP lesz a 25 év felettiek esetében 2016 áprilistól és 2020-ra eléri a 9 GBP/órát.
Új állami nyugdíj
Azokra, akik 2016 április 6-a után érik el a nyugdíj korhatárt Angliában, az új állami nyugdíjtörvény vonatkozik majd.
Universal Credit
Ez egy új támogatási rendszer, ami több szociális juttatást helyettesít majd, azaz a sokféle igénylés helyett ezt kell csak megigényelni és ötvözi az eddigi kedvezmények nagy részét.
A rendszer a szigetország bizonyos részein már működik, de még nem minden területet fed le, 2018-ra tervezik megvalósítani a teljes átállást.
Minden új igénylő a Universal Credit hatálya alá tartozik, a régi rendszerből pedig fokozatosan léptetik át a támogatásban részesülőket 2021-ig.
A tervezett változások eredményeképpen kb. 300 000 emberrel kevesebb lesz jogosult a támogatásokra Angliában.
2017 áprilisától elvárás, hogy a kisgyermekes családok készüljenek a munkába állásra, amikor a legkisebb gyerek kétéves és álljanak munkába, amikor ez a gyerek betölti a harmadik életévét.
A bevétel összege, ami még nem befolyásolja a támogatások igénylését (work allowance) 2016 áprilisától csökken.
A fogyatékkal élők és a gyermekes családok esetén ez évi 2.304 GBP ha lakhatási költség is van, ennek hiányában pedig 4.764 GBP lesz.
Amennyiben valaki gyermektelen, egészséges, munkaképes felnőtt abban a pillanatban, ahogy jövedelemre tesz szert, elveszíti a jogosultságát a támogatásokra.
A gyermekfelügyeleti támogatás (chlidcare costs) az Universal Credit részeként jelenleg az összköltség 70%-át téríti meg. (Maximum 532 GPB egy gyerek esetén és 912 GBP kettő vagy több gyerek esetén.)
2016 április 11-től ez a támogatás növekszik, mert a költségek 85%-áig igényelhető, maximum 646 GBP/hó illetve 1.108 GBP/hó összegig.
Az egy háztartásnak maximálisan juttatható támogatás (benefit cap) összege eddig évi 26.000 GPB volt, ez most csökken. 23.000 GBP lesz Londonban, illetve 20.000 GBP lesz az Egyesült Királyság más területein.
A változás 2016 őszétől fokozatosan lép életbe, így attól függően, hol élünk, nem egyszerre érint mindenkit. 2017 áprilisára tervezik megvalósítani a teljes rendszert.
A juttatások felső limitjére vonatkozó rendelkezés hatálya nem terjed ki a következő támogatásokra: Working Tax Credit, Disability Living Allowance, Personal Independence Payments és az Employment and Support Allowance Work Related Activity Group (ESA/WRAG) összetevőjére.
Azon családok esetében, akik túllépik a maximálisan felvehető támogatások felső határösszegét a Housing Benefit csökkentésével fogják a határértéken belül tartani az összeget.
Housing Benefit
2016 májusától kezdődően megvonják a lakhatási támogatást igénylőktől a családi prémiumot. A family premium ami abban az esetben járt, ha az igénylőknek egy vagy több eltartott gyerek élt a háztartásában.
Eddig, ha megfelelően indokolni tudtuk azt, hogy miért nem folyamodtunk lakhatási támogatásért időben, bár az megilletett volna bennünket, akkor akár 6 hónapra visszamenőleg is megkaphattuk azt.
Ez most egy hónapra csökken. 2017-től nem jár automatikusan lakhatási támogatás a 18-21 éves fiataloknak.
Kivételt képeznek azok, akik az igénylést megelőző hat hónapban munkaviszonnyal rendelkeztek és azok a szülők, akik ilyen korú gyerekeiknek saját lakásukban biztosítanak otthont, valamint néhány speciális helyzetben lévő fiatal felnőtt.
Az önkormányzati lakásokban élők bérleti díja négy éven keresztül évi 1%-kal csökken 2016-tól kezdődően, ám az évi 30.000 GBP jövedelemmel (és afölött) rendelkezők nagyobb összeggel kell hozzájáruljanak saját lakhatási költségeikhez, mint korábban.
Ez az összeg 40.000 GBP a Londonban élők vonatkozásában.
Bonyolultnak tűnhetnek a rendszer változásai, de szerencsére nem mindegyik egyszerre lép életbe és nem mindegyik érint mindannyiunkat.
Ha valamilyen támogatásban jelenleg is részesülünk akkor annak célszerű utánanézni, hogy továbbra is megfelelünk-e az adott elvárásoknak.
Ellenőrízzük, hogy az adataink rendben vannak-e. A támogatást folyósító szerv honlapján, esetleg telefonon vagy személyesen az önkormányzat irodáiban járhatunk ezeknek utána.
Lehetne olcsóbb a külföldi pénzküldés? Szerintünk igen.
Hogyan foglalj a legjobb áron repülőjegyet? Megmutatjuk.
Ha tetszett, oszd meg másokkal is! Köszönjük! 🙂