Oxfordi kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a rendszer megtervezése azt eredményezheti, hogy az emberek elveszíthetik jogukat az Egyesült Királyságban való tartózkodáshoz.
Több mint kétmillió uniós állampolgár és családja rendelkezik ideiglenes bevándorlói státusszal (“pre-settled status” ), ami miatt, ha nem lépnek időben, elveszíthetik brit tartózkodási jogukat, és kiutasíthatják őket az országból.
Sokan nincsenek tudatában annak, hogy a “pre-settled status” megköveteli az emberektől, hogy öt éven belül újra megújítsák azt, különben illegális migránssá válnak.
A státuszt olyan személyek kapták meg, akik a szabad mozgás 2020 decemberi lejárta előtt az Egyesült Királyságban laktak, de nem tudták azt bizonyítani, hogy addigra már több mint öt éve az országban tartózkodtak.
Azok, akik nem jelentkeznek újra időben, elveszítik a lakhatáshoz, munkához, lakástámogatáshoz való jogukat és szociális ellátási jogukat – a belügyminisztérium pedig kitoloncolhatja őket.
A kutatók azonban azt mondják, hogy sokan valószínűleg nincsenek tisztában helyzetükkel, és a rendszer kialakítása kihívásokat jelent az embereknek.
„Az emberek gyakran azt nézik, hogy több mint ötmillió uniós polgár jelentkezett sikeresen az EU rendezési rendszerében, és azt feltételezik, hogy ezzel minden készen is van. Nincsen így.” – mondta Dr. Marina Fernandez-Reino, az Oxfordi Egyetem Migrációs Obszervatóriumának vezető kutatója és a jelentés szerzője.
„A kétmillió előre letelepedett (“pre-settled status”) státuszú ember egy részének a folyamat valójában nehezebb lesz, mint az első alkalommal.
„Míg a legtöbb jelentkező nagyon egyszerűnek találja a folyamatot, a kiszolgáltatottabb csoportok számára küzdelmes lehet. Az elmúlt három év során a bizonyítékok világossá tették, hogy egyesek sokkal nehezebben tudják ezeket az ügyeket intézni, például bántalmazás áldozatai, gyenge angoltudással rendelkezők vagy egészségügyi problémákkal küzdők.
„Ezek közül az emberek közül sokan küzdenek majd azért, hogy állandó státuszt szerezzenek, különösen, ha a következő években kevesebb támogatás áll majd rendelkezésükre.”
Az ötéves követelményt annak ellenére szabta meg a kormány a teljesen letelepedett státuszhoz, hogy a Brexit-pártiak azt ígérték, hogy a Brexit-népszavazás során semmi sem fog változni az uniós polgárok számára.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az előzetesen letelepedett státuszból való kilépésre irányuló második kérelem „megterhelőbb” lehet, mint az eredeti kérelem, mert több dokumentációt igényel – és nem lehet még tudni, hogy milyen mértékű segítségre számíthatnak a pályázók.
Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy az eredeti lejárati határidőtől eltérően a program ezen szakaszában minden egyén határideje eltérő lesz (attól függően ki mikor kapta meg a státuszt), ami nehézségeket okoz a lakossági felvilágosító kampányok számára.
„A tény, hogy két különböző státusz létezik egy helyett, elkerülhetetlenül növeli a rendszer összetettségét, és növeli annak kockázatát, hogy egyesek nem értik a két státusz közötti különbséget, beleértve az újbóli jelentkezés szükségességét, ha előzetesen letelepedett (“pre-settled status” ) státusszal rendelkeznek” mondja.
Hozzáteszi: „Egyes pályázók azonban nem lesznek tisztában sem az előre megállapított státuszuk lejárati dátumával, sem a megállapított státuszra való jogosultság dátumával.
„Valójában a projekttel kapcsolatban megkérdezett támogató szervezetek aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az előzetes letelepedési státuszt kapók egy része nem értette meg megfelelően, hogy ez ideiglenes volt, és hogy másodszor is kérvényezniük kell akkor az állandó lakosk címért.
Hasonlóképpen, az ICIBI (Independent Chief Inspector of Borders and Immigration) is bizonyítékot szolgáltatott arra vonatkozóan, hogy a korlátozott angol nyelvtudással rendelkező sebezhető kérelmezők nem értik a különbséget a letelepedett és az előre letelepedett státusz között.
Trafford konzervatív belügyminiszter a rendszerrel kapcsolatos írásbeli parlamenti kérdésre válaszolva a következőket mondta: „Az Egyesült Királyság régóta fennálló álláspontja, hogy az uniós rendezési rendszer keretében előzetes letelepedési státuszt kapott uniós polgároknak és családtagjaiknak kérvényezniük kell letelepedett státuszukat, mielőtt (!!!) az előzetes letelepedett státuszuk lejárna, hogy az Egyesült Királyságban maradhassanak.
„Ez biztosítja számukra a bevándorlási státuszukat, és ennek bizonyítékait, amelyekre az elkövetkező években szükségük lesz jogaikhoz és jogosultságaikhoz az Egyesült Királyságban.
„A letelepedett státusz iránti kérelem megkövetelése lehetővé teszi számunkra, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a személy teljesíti-e a szükséges kritériumokat, és megfelel-e a megfelelő büntethetőségi és biztonsági ellenőrzéseken. Emlékeztetjük őket arra, hogy előzetesen letelepedett státuszuk lejárta előtt kérelmet kell benyújtaniuk. A késedelmes jelentkezéseket is engedélyezzük, ha erre ésszerű indok van.”