Hatalmas feladat az angol trón történetéről röviden írni, hiszen a történelmi háttér évezredes és szövevényes történetekben gazdag. A monarchia intézménye is időről időre feléledő, megosztó vitákat szül. A jelenlegi brit királyi család helyzete, szerepe és jelentősége is ezerféle szempontból közelíthető meg.
Az alábbiakban olyan ismeretanyagot igyekeztünk bemutatni, ami segíthet bővíteni a tudásunkat, illetve esetenként olyan érdekességeket, amelyek színesíthetik a brit királyi családról alkotott véleményünket.
Ha az angol trón kezdeteit nézzük, akkor az angolszász királyokig kell visszalapoznunk a történelemkönyvben. Ám ha az Egyesült Királyság uralkodóit tekintjük csak, akkor az 1700-as évek elején uralkodó Queen Anne, a Stuart-ház Annája, az első a sorban. Mivel gyermektelenül halt meg, bonyolult utódlási törvények hatására egy másik család sarja került a trónra.
A Hanover-ház majdnem 200 évig birtokolja a trónt: négy György király, egy Vilmos, és a mindenki által ismert Viktória királynő tartoznak ehhez a házhoz. Viktória királynő német származású férje, Albert, a Saxe-Coburg and Gotha családnevet örökíti kilenc gyerekükre, így Viktória királynő utódai ennek a háznak a királyai.
Azonban 1917-ben a Brit Birodalom németellenes érzelmei miatt ezt a nevet az angol Windsor névre cserélik, így ma Viktória utódjaira a Windsor-ház uralkodóiként hivatkozunk. Ők VII. és VIII. Edward, V. és VI. György királyok, valamint a jelenleg is uralkodó II. Erzsébet királynő.
Sejthetjük, hogy a trónöröklés soha nem volt zökkenőmentes. Különféle családok szerették volna megkaparintani a királyi hatalmat. Fegyverrel és új vallási vagy politikai törvényekkel, nyíltan, vagy ármánnyal, mindig minden korban folytak a küzdelmek a brit koronáért.
Az öröklésnek a királyi vérvonalon kívül számos követelménye van, az egyik például a megfelelő házastárs kiválasztása. Mivel az uralkodó egyben az anglikán egyház feje is, meg kell felelnie az egyház szigorú előírásainak is. Sok botrány, számos kaland, zavaros szerelmi ügy kering a királyi sarjakról.
Egy nem megfelelő szerelmi kaland miatt került a jelenlegi királynő édesapja a trónra. Viktória királynő unokája, V. György király halálakor fia, Edward örökli meg a trónt. Ám a koronázásra nem kerül sor, mert mind a királyi protokoll, mind az anglikán egyház számára elfogadhatatlan házasságot kívánt kötni. Választottja, az amerikai Wallis Simpson, aki épp második férjétől volt válófélben.
Az a tény, hogy a leendő királynénak két, életben lévő ex-férje volt, az egyház törvényei szerint elfogadhatatlan volt. Abban az időben az egyház nem ismerte el a válást, a házasság szentsége a házastárs haláláig tartott. Edward azonban kitartott szerelme mellett, és a „nőért, akit szeretek” lemondott a trónról. Testvére, VI. György néven lesz a király és őt követi majd lánya, II. Erzsébet királynő 1952-ben.
A fiatal királynő küzdelmeit, politikai, közéleti, családi és lelki vívódásait mutatja be a BBC legújabb, királyi témájú sorozata a The Crown. Bár a történelmi hűség itt-ott sántít, a filmen bemutatott események, a korabeli politikai, egyházi és protokolláris nyomás reális képet közvetít II. Erzsébet királynővé éréséről.
Segít megérteni azt az értékrendszert, amit a királynő, most már, mint a leghosszabb ideje trónon levő uralkodó, több évtizede képvisel. Nem utolsó sorban pedig az angol nyelv tanulása végett is hasznos a sorozatot követni. Az igazi brit akcentus, jellemzően a művelt elit nyelve az, amit hallhatunk a színészek kiváló tolmácsolásában.
Mi a szerepe a brit királyi családnak a mai világban?
Az Egyesült Királyság neve is sejteti az államformáját, alkotmányos monarchia. Ez azt jelenti, hogy az országnak demokratikusan megválasztott parlamentje van. A politikai pártok szabadon tevékenykedhetnek. A törvényhozási feladatokat, az ország vezetésének mindennapi ügyeit a Parlament, a minisztériumok, a kormány és a miniszterelnök látja el. Ez az általunk is ismert kormányzási forma.
A korona szerepe azonban mind a mai napig elismert, az uralkodónak számos törvény elfogadásában vétójoga van. A királynő egyben az állam feje, így ő bízza meg a megválasztott miniszterelnököt a kormányalakítással. Theresa May miniszterelnök asszony a 14. miniszterelnöke a jelenlegi királynőnek.
Jelenlegi címe az Egyesült Királyságban: II. Erzsébet, Isten kegyelméből Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság és más királyságai és területei királynője, a Nemzetközösség feje, a hit védelmezője. A Nemzetközösség, angolul Common Wealth, tizenhat tagjának királyság az államformája, és a brit koronához tartoznak. Ilyen például Ausztrália, Barbados, Jamaica, Új-Zéland, Kanada, Grenada, stb.
A monarchia megítélése kettős a brit állampolgárok körében. Azok, akik bírálják nem a királynő személye ellen emelnek kifogást, hanem egyáltalán a korona és a hozzá tartozó ceremóniák meglétét és azok fenntartási költségeit vitatják. Ám még mindig azok vannak többségben, akik szeretik a királyi családot, és ragaszkodnak a királyság fenntartásához.
Tény, hogy a brit királynő, a családja és a koronához tartozó birtokok, paloták, ékszerek és különféle vállalkozások a legerősebb turisztikai vonzereje a szigetországnak, jelentős bevételt hoznak az államkasszának. A koronabirtokokat több, mint 7 milliárd fontra becsülik. Ezek nem a királynő személyes birtokai, a jövedelmük felett sem rendelkezik, hanem be kell szolgáltatnia a brit költségvetésnek.
A királyi család élénken foglalkoztatja a közvéleményt, az időnként felreppenő hírek, botrányok sokat rontanak a korona presztízsén. A legtöbb kritika a Diana hercegnő iránti szigorú bánásmód miatt érte a királyi házat, mára azonban a fiai és unokái népszerűsége újra pozitív fényt vet a palotára.
Szeretet övezi Vilmos herceg családját, és kimondottan nagy kedvenc Harry herceg. II. Erzsébet születésnapjának és hosszú uralkodásának megünneplése szintén reflektorfénybe állította királyi házat. Most a Buckingham palota felújítási költségei körüli viták tartják frissen a témát a médiában.
Zárásként egy magyar vonatkozású információ: a királynő ereiben magyar vér is csörgedezik, egyik ükanyja, Rhédey Klaudia erdélyi grófnő.
Lehetne olcsóbb a külföldi pénzküldés? Szerintünk igen.
Hogyan foglalj a legjobb áron repülőjegyet? Megmutatjuk.
Ha tetszett, oszd meg másokkal is! Köszönjük! 🙂
Related Posts
- Szubjektív brit-magyar kórházi összehasonlítás
- Baba – mama foglalkozások, programok
- Nem semmisítik meg a Johnny Depp rágalmazási perében hozott legutóbbi ítéletet
- Íme a legújabb Brexit hírek, fejlemények
- Teljes körű egészségbiztosítás Nagy-Britanniában: mi ez és kinek kell CSI?
- “Katasztrófa, amit Brexit-ügyben a politika művel”
- A háztartások 6000 GBP értékű lakásfelújítási támogatásra pályázhatnak május 23-tól
- Az olajválság kezelésére a vasárnapi vezetés tilalmát és az autópálya sebességkorlátozás csökkentését javasolták