A Network Rail és 14 vasúttársaság dolgozói augusztusban további két napig sztrájkolnak a munkahelyek, a bérek és a munkakörülmények miatt – közölte az RMT szakszervezet.
A szakszervezet tagjai augusztus 18-án és 20-án fognak sztrájkolni.
Az RMT már július 27-re, a Birminghami Nemzetközösségi Játékok megnyitója előtti napra is sztrájkot hirdetett.
Ez azután történt, hogy júniusban több ezer vasútüzemeltető és a Network Rail dolgozója országos sztrájkba lépett – az elmúlt évtizedek legnagyobb ilyen jellegű sztrájkja volt.
Az Aslef szakszervezet szerint a nyolc vasúttársaságnál dolgozó mozdonyvezetők is megállapodtak abban, hogy július 30-án sztrájkolnak a bérezéssel kapcsolatos vita miatt.
Az augusztusi sztrájkok során a Network Rail mintegy 40 000 dolgozója várhatóan sztrájkba lép.
Mick Lynch, az RMT főtitkára szerint a kormánynak és a vasúti ágazatnak meg kell értenie, hogy a “vita nem fog egyszerűen eltűnni”, és olyan bérajánlatot követel, amely “segít kezelni a megélhetési válságot, biztosítja tagjaink számára a munkahely biztonságát és jó munkakörülményeket biztosít”.
Lynch úr a BBC Today című műsorában elmondta, hogy a szakszervezet képviselői “némi előrelépést értek el” a Network Rail-lel a munkahelyek biztonságát és más kérdéseket érintő feltételek tekintetében, de hozzátette, hogy a felajánlott bérek “nem elég jók”.
“Az is probléma, hogy a vasútüzemeltető társaságok, amelyek a több mint 20 000 tagot érintő vita felét képezik, egyáltalán nem tettek semmilyen ajánlatot.”
Lynch úr azt mondta, hogy szerinte a nyilvánosság “mögöttünk áll”.
“Ebben az országban mindenki egyre szegényebb, és mindenki megérdemel egy béremelést” – tette hozzá.
Elmondta, hogy a szakszervezet nyitott a vasúti társaságokkal való tárgyalásokra.
Mikor lesznek a vasúti sztrájkok?
Július 27-én, szerdán: A Network Rail és 14 vasúttársaság által foglalkoztatott RMT-dolgozók, köztük az őrök és a jelzőrendszeri dolgozók 24 órás munkabeszüntetést tartanak.
Július 30., szombat: Nyolc vasúttársaságnál az Aslef szakszervezethez tartozó mozdonyvezetők sztrájkolni fognak a fizetés miatt.
Augusztus 18., csütörtök és augusztus 20., szombat: Az RMT dolgozói ismét sztrájkba lépnek, ha a vita nem oldódik meg.
Az RMT szakszervezet sztrájkjában érintett vasúttársaságok
- Chiltern Railways
- Cross Country Trains
- Greater Anglia
- LNER
- East Midlands Railway
- c2c
- Great Western Railway
- Northern Trains
- South Eastern
- Délnyugati Vasút
- Transpennine Express
- Avanti West Coast
- West Midlands Trains
- GTR (beleértve a Gatwick Expresszt)
Andrew Haines, a Network Rail vezérigazgatója elmondta: “Azzal, hogy még több sztrájkidőpontot jelentett be, az RMT minden olyan látszatot elvetett, hogy ez a megállapodás eléréséről szól.”
Szerinte az utasok és a személyzet érdekei “a szakszervezet főnökeinek politikai kampánya mögött a második helyre szorulnak”.
A hét elején a Network Rail új bérajánlatot tett a dolgozóknak, amely szerinte több mint 5%-ot ér – de az ajánlat feltétele, hogy a dolgozók elfogadják a “modernizációs reformokat”.
Haines úr korábban azt mondta, hogy a Network Rail csak a saját költségvetéséből tudja finanszírozni a béremelést. Azt mondta, hogy erre csak a munkamódszerek korszerűsítésével lenne elég pénz.
A közlekedési minisztérium szóvivője szerint a sztrájkok “emberek millióinak arculvágását” jelentik.
“Ahogy az államtitkár csak tegnap mondta, a legutóbbi tárgyalások csupán a látszat kedvéért folytak, miközben az RMT azt tervezgette, hogyan tudná a legjobban megkeseríteni az utasok életét szerte az Egyesült Királyságban”.
Azt mondták, hogy a vasúti ágazatnak “modernizálódnia kell és a 21. századba kell kerülnie”, és “rendkívül csalódottak vagyunk, hogy újabb sztrájkokat jelentettek be”.
A júniusi munkabeszüntetés, amely az elmúlt 30 év legnagyobb sztrájkja volt Nagy-Britanniában, leállította a vasúti hálózatot.
Az RMT egy hét alatt három sztrájkot tartott, amelyek országszerte súlyos fennakadásokat okoztak a közlekedésben.
A londoni metrószolgáltatásban dolgozók szintén egy napra sztrájkoltak júniusban.
A Rail Delivery Group szerint ez egy “rendkívül kiábrándító bejelentés”, amely felborítja az utasok nyári terveit, aláássa a küszködő vállalkozásokat és “felborítja az iparág fellendülését”.
“Szeretnénk fizetésemelést adni az embereinknek, de az adófizetőkre hárítani a terhek nagyobb részét… nem igazságos és nem fenntartható”.
Arra kérték az RMT vezetőségét, hogy folytassák a tárgyalásokat, hogy olyan megállapodást találjanak, amely “embereink, utasaink és az adófizetők” számára is előnyös.