A British Medical Association (BMA) tagjai csütörtök reggel 7 órától kezdve, július 13-án 7 óráig sztrájkolnak. Az NHS-t az év végétől fogva tartó ipari akciók veszik át.
A junior orvosok öt napra szóló sztrájkot tartanak, ami az eddigi leghosszabb időtartamú ipari akciójuk.
A BMA fiatal orvosokból álló tagjai 7 órától kezdve kivonulnak, és azt követelik, hogy a fizetésüket mintegy 35%-kal emeljék.
A kórházi osztályokra kedden térnek vissza.
Az emelést a szakszervezet azzal indokolja, hogy vissza akarják állítani a junior orvosok 2008-ban tapasztalt fizetési szintjét, amit az infláció miatt azóta csökkentek.
Az egészségügyi miniszter, Steve Barclay szerint az ötnapos akció “megakasztotta” a tárgyalásokat.
Ez a sztrájk hónapokig tartó viták után következik, amelyek a fizetési juttatások miatt zajlottak a szakszervezetek, az NHS és a kormány között.
A nem-orvos dolgozók, beleértve a nővéreket, elfogadták a javított feltételeket, amelyek magukban foglaltak egy egyszeri kifizetést, egy 5%-os fizetésemelést a legtöbb alkalmazottnak, és 10,4%-os emelést a legalacsonyabb bérértékűeknek, valamint “fizetésen kívüli intézkedéseket a munkaerő támogatására”.
Sok szakszervezet elfogadta ezt az ajánlatot, de mások – köztük a Royal College of Nursing, podiatristák, radiográfusok és Unite – elutasították azt, de veszítettek az ügyükben a közgyűlésen, és az egyezség rájuk lett erőltetve.
Eközben az NHS konzultánsai 48 órás sztrájkot terveznek július 20-án, csütörtökön, 7 órától kezdve.
A BMA szerint a “junior orvosoknak sértő és az infláció alatt lévő 2%-os fizetésemelést ajánlottak” – ezért szeretnék a 35%-os emelést.
A BMA vezetői, Dr. Robert Laurenson és Dr. Vivek Trivedi így nyilatkoztak: “Ma kezdődik az NHS történetének leghosszabb sztrájkja az orvosok részéről, de ez nem egy olyan rekord, amelyet az események közt szerepelnie kellene.
“Még ma leállíthatnánk ezt a sztrájkot, ha az Egyesült Királyság kormánya egyszerűen követné Skócia kormányának példáját, és elvetné a nem ésszerű előfeltételeket, hogy ne lehetne tárgyalni a sztrájkok kihirdetésekor, és hiteles ajánlatot tennének az orvosoknak, akikkel tárgyalnak.
A Skóciában junior orvosoknak tett ajánlat és annak megszerzésének módja világosan rávilágít a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter, Steve Barclay merev hozzáállására.
“Az egészségügyi miniszter azt mondta, hogy nincs lehetőség a tárgyalásokra, miközben sztrájkok tervezettek – Skócia cáfolta. Azt mondta, hogy 5% felett nem reális – Skócia cáfolta. Még csak nem is ismerte el a fizetések helyreállításának fogalmát – Skócia bebizonyította, hogy ez nemcsak lehetséges, hanem elengedhetetlen is.”
A skóciai junior orvosok egy olyan fizetési ajánlattal kapcsolatban szavaznak majd, amely két év alatt 17,5%-os emelést jelent.
Az NHS szolgáltatók arra szólítják fel mind a szakszervezeteket, mind a kormányt, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz.
A helyettes ügyvezető, Saffron Cordery azt mondta: “Az NHS-n belüli egymást követő nyolc hónapnyi ipari akció nemcsak a betegekre van hatással, akiknél több mint 651 000 rutin beavatkozást és időpontot kellett átütemezni, hanem a már túlterhelt szolgáltatásokra is, ami akadályozza a várólisták csökkentését.”
Barclay úr szerint: “Sajnálatos, hogy a BMA folytatja a további sztrájkot. A junior orvosok ötnapos kivonulása hatással lesz több ezer betegre, veszélyezteti a betegbiztonságot, és megnehezíti az NHS várólistáinak csökkentését.
A 35% vagy annál magasabb fizetésemelés követelése ésszerűtlen, és az infláció növekedését kockáztatja, ami mindenkit szegényebbé tesz.
A hosszú ideje tartó vita a junior orvosok és a kormány között patthelyzetbe került, és egyik fél sem hajlandó engedni. A BMA azt állítja, hogy a 2%-os fizetésemelés ajánlata sértő, és nem veszi figyelembe a junior orvosok fizetésének évek óta tartó csökkenését. Ragaszkodnak a 35%-os emeléshez, hogy visszaállítsák a fizetést a 2008-as szintre.
Steve Barclay egészségügyi miniszter viszont azt állítja, hogy a 35%-os fizetésemelés követelése ésszerűtlen lenne, és az inflációt növelné, ami végső soron mindenkinek rosszabb helyzetet teremtene gazdasági szempontból. Kritizálja a BMA-t, hogy folytatja a sztrájkot, ami szerinte több ezer betegre lesz hatással, veszélyezteti a betegbiztonságot és akadályozza az NHS várólistáinak csökkentését.
A junior orvosok sztrájkja hosszú tárgyalások és viták eredménye az NHS-ben a fizetési juttatások kapcsán. Míg néhány szakszervezet, köztük a nővérek elfogadták a javított feltételeket, mások elutasították az ajánlatot és veszítették az ügyüket a közgyűlésen.
Az NHS konzultánsai is csatlakozni fognak az ipari akcióhoz, 48 órás sztrájkot terveznek július 20-án, csütörtökön. Ez további nyomást gyakorol a egészségügyi rendszerre, ahol a rutin beavatkozásokat és időpontokat már újra kell ütemezni, tovább súlyosbítva a hosszú várólistákkal kapcsolatos kihívásokat.
Az NHS szolgáltatók képviselője, a NHS Providers arra szólította fel mind a szakszervezeteket, mind a kormányt, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz. A hosszan tartó ipari akció negatív hatást gyakorol mind a betegekre, mind a szolgáltatásokra, és nehezíti az egészségügyi rendszer terheit enyhítő erőfeszítéseket.
Ahogy a sztrájk folytatódik, a BMA vezetői arra buzdítják az Egyesült Királyság kormányát, hogy kövessék Skócia példáját, és hagyják el azokat az előfeltételeket, amelyek szerint a sztrájkok kihirdetésekor nem lehet tárgyalni. Hangsúlyozzák a hiteles ajánlat szükségességét, amely elismeri a junior orvosok számára a fizetések helyreállításának fontosságát.
Ez a hosszú vitában elért eredmény még bizonytalan. A junior orvosok sztrájkja és a konzultánsok közelgő akciója tükrözi az NHS-en belüli folyamatos elégedetlenséget a fizetéssel kapcsolatban. Remény van arra, hogy mindkét fél megtalálja a megoldást, amely figyelembe veszi az egészségügyi szakemberek aggodalmait, miközben biztosítja a magas színvonalú ellátást a betegeknek.