Új ujjlenyomatvételi rendszer az EU-ban: Mi vár a brit utazókra?
2024 novemberétől jelentős változások lépnek életbe azok számára, akik az Európai Unióba, illetve a schengeni övezet országaiba utaznak. A brit külügyminisztérium (FCDO) figyelmeztetése szerint az Európai Unió egy új beléptetési/kiléptetési rendszert (EES) vezet be, amely a nem EU-állampolgárokra, így a brit utazókra is vonatkozni fog. Az új rendszer célja, hogy megerősítse az EU határbiztonságát, és egyúttal digitalizálja a határátlépéseket. A változások elsősorban az ujjlenyomatok és a fotók rögzítését foglalják magukban, ami a jövőben helyettesíti majd az útlevelek pecsételését.
Az EES rendszer bevezetése: Mit kell tudni?
A 2024 novemberében bevezetendő EES rendszer minden nem EU-állampolgárra vonatkozik, akik a schengeni övezet országaiba lépnek be vagy hagyják el azokat. Ez azt jelenti, hogy az EU-ba érkező brit utazóknak az első beutazásukkor digitális nyilvántartásba kell vétetniük ujjlenyomatukat és fényképüket, amelyeket a későbbi belépéseik során is ellenőrizni fognak. Amennyiben az utazók három éven belül újra ellátogatnak a schengeni övezetbe, elegendő lesz az ujjlenyomat vagy a fotó újbóli megadása a határátlépéskor.
Az új rendszer célja nemcsak a határok biztonságának növelése, hanem a határátlépések egyszerűsítése és digitalizálása is. Az EU célja az, hogy a belépés és kilépés folyamata hatékonyabbá és gyorsabbá váljon, miközben csökkentik a hamis személyazonosság használatának esélyét.
Hol kell elvégezni az ellenőrzést?
Az új rendszer különösen fontos a brit utazók számára, akik a Doveren keresztül, a Folkestone-i Eurotunnel-en át vagy a londoni St Pancras International állomáson keresztül lépnek be a schengeni övezetbe. Ezeken a határátkelőkön az ujjlenyomatokat és a fotókat még az Egyesült Királyság területén rögzítik az indulás előtt.
Az EES azonban nem csak az EU tagállamaira terjed ki, hanem több nem EU-s országra is, mint például Norvégia, Svájc, Izland és Liechtenstein, amelyek mind a schengeni övezet részét képezik.
Miért vezetik be az EES rendszert?
Az EES célja, hogy hatékonyabbá tegye a határbiztonságot, és megakadályozza a nem megfelelő beutazásokat vagy túltartózkodásokat. A rendszer része az EU által tervezett szélesebb biztonsági és bevándorlási reformoknak, és előkészíti a terepet az ETIAS vízummentességi rendszer számára, amely 2025-től lép hatályba.
Az EES rendszer lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy minden be- és kilépést digitálisan rögzítsenek, így jobban nyomon követhetik a határon átlépőket, és gyorsabban azonosíthatják a jogellenes határátlépéseket.
Mely országokra vonatkozik az EES?
Az EES rendszer bevezetése 29 országot érint, ideértve a legtöbb EU-tagállamot, valamint néhány nem EU-s országot is, amelyek a schengeni övezet részét képezik. Az alábbi országokban kell majd ujjlenyomatot és fotót adni a belépéskor:
- Ausztria
- Belgium
- Bulgária
- Csehország
- Horvátország
- Dánia
- Észtország
- Finnország
- Franciaország
- Németország
- Görögország
- Magyarország
- Izland
- Olaszország
- Lettország
- Litvánia
- Liechtenstein
- Luxemburg
- Málta
- Norvégia
- Hollandia
- Lengyelország
- Portugália
- Románia
- Szlovákia
- Szlovénia
- Spanyolország
- Svédország
- Svájc
Hogyan érinti mindez a brit utazókat?
A brit utazóknak fel kell készülniük arra, hogy az első schengeni beutazásuk során több időt kell majd a határon tölteniük, mivel az ujjlenyomatvétel és a fotózás időigényesebb folyamat lehet, mint a hagyományos útlevélpecsételés. Azonban miután létrejött a digitális nyilvántartásuk, a következő három évben már gyorsabban léphetik át a határt, mivel csak az ujjlenyomatukat vagy fotójukat kell majd ellenőrizni.
Az új rendszer hosszú távon előnyös lehet az utazók számára, hiszen egyszerűsíti a határátlépést, és hozzájárul az utazás biztonságának növeléséhez. Azonban fontos, hogy az utazók tisztában legyenek a változásokkal, és felkészülten érkezzenek a határátkelőkre.
Az ETIAS rendszer és további változások
Az EES rendszert a tervek szerint 2025-ben kiegészíti az ETIAS (European Travel Information and Authorisation System), amely egy vízummentességi rendszer lesz a nem EU-s állampolgárok számára. Az ETIAS bevezetésével a schengeni övezetbe történő belépés előtt a nem EU-állampolgároknak egy online rendszeren keresztül előzetes engedélyt kell kérniük. Az engedélyek várhatóan 7 euróba fognak kerülni, és három évig lesznek érvényesek, hasonlóan az USA ESTA rendszeréhez.
Az Európai Unió új beléptetési és kiléptetési rendszere 2024 novemberétől jelentősen átalakítja a nem EU-állampolgárok, így a britek határátlépési folyamatát. Az új rendszer célja a biztonság növelése és a határátlépések egyszerűsítése, ugyanakkor az utazók számára fontos, hogy tisztában legyenek az új követelményekkel, és felkészülten érkezzenek a határra. Az EES bevezetése mellett a közelgő ETIAS rendszer is új kihívásokat hoz majd az európai utazások során.
Related Posts
- Theresa May: katasztrofális kárt okozna, ha a politika nem teljesítené a választók döntését
- Károly Királyt rákkal diagnosztizálták
- Nagy-Britannia Legkövérebb Városa: „Naponta Háromszor Küldünk Kebabot Ugyanarra a Címre”
- Nem lehet újraszavazni a bukott Brexit-tervet
- Ünnepnapok Nagy-Britanniában 2017-ben
- Angol cégalapítás és működtetés közérthetően
- Hogyan növelheted több ezer fonttal otthonod árát, mielőtt 2023-ben eladnád
- Aggodalmak merültek fel, hogy az Egyesült Királyság szponzorációs rendszerének jelenlegi „megfeleltető” rendszere olyan, mint egy „Tinder az emberkereskedőknek”