• Média ajánlat
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
péntek, szeptember 8, 2023
Angliai Kisokos®
Advertisement
  • KEZDŐOLDAL
  • AKTUÁLIS
  • ÉRDEKESSÉGEK
  • CSALÁD
  • PROGRAMOK
  • GASZTRO
  • KULTÚRA
  • BUSINESS
  • ÜGYINTÉZÉS
  • MAGYARUL MESÉLEK
Nincs találat
Minden találat megjelenítése
  • KEZDŐOLDAL
  • AKTUÁLIS
  • ÉRDEKESSÉGEK
  • CSALÁD
  • PROGRAMOK
  • GASZTRO
  • KULTÚRA
  • BUSINESS
  • ÜGYINTÉZÉS
  • MAGYARUL MESÉLEK
Nincs találat
Minden találat megjelenítése
Angliai Kisokos®
Nincs találat
Minden találat megjelenítése
Kezdőoldal Aktuális

Brexit után is maradhatnának UK-ben az uniós állampolgárok

Gabor Attila TomposÍrtaGabor Attila Tompos
03/09/2023
Kategória Aktuális, Angliai magyarok, Brexit, HASZNOS, HÍREK, Kiemelt témák
0
45
MEGOSZTÁS
876
MEGTEKINTÉS
Megosztás FacebookonMegosztás Twitteren

Theresa May „tisztességes és komoly” ajánlata szerint az Egyesült Királyság területén élő több mint 3 millió EU-s állampolgár – ebből 1 millió londoni – a brit polgárokat megillető jogokat szerezhet és nem kell elhagyniuk az országot a Brexit után sem.

A tavaly nyári brit népszavazás óta sokan pánikba esve igényelték az állandó tartózkodásra jogosító kártyát, a Permanent Residence Card-ot, ezzel garantálva maguknak a jogot a további tartózkodásra és megteremtve az állampolgárság alapvető feltételét.

A brit miniszterelnök asszony bejelentése és a hivatalos kormányzati tájékoztató szerint azok az EU-s állampolgárok, akik minimum 5 éve folyamatosan az országban tartózkodnak, letelepedett státuszt kaphatnának.

A státusz birtokában szabadon élhetnek az Egyesült Királyság területén és ugyanolyan jogokat élvezhetnek mind az egészségügy, az oktatás, a szociális juttatások és a nyugdíjak tekintetében, mint a brit állampolgárok.

Az állandó letelepedett státusz határozatlan időre szólna és nem lesz automatikusan biztosított. Az összes EU-állampolgárnak igényelnie kell, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e már Permanent Residence Card-al, vagy sem. Vélhetően a jelenleg állandó tartózkodási joggal rendelkezők könnyített eljárásra számíthatnak.

A letelepedett státusz nem egyenértékű a brit állampolgársággal, ez utóbbi továbbra is 6 év után kérelmezhető. A megszerzett letelepedett státusz megszűnik, ha valaki 2 évig folyamatosan távol él Nagy-Britanniától, hacsak nem fűzik az országhoz „szoros szálak”.

Azok az EU-polgárok, akik Nagy-Britanniában élnek, de még nem lesz meg az 5 évük az adott határnapig, türelmi időt kaphatnának, hogy megszerezhessék az öt évet. Ez alatt az időszak alatt ideiglenes letelepedett státuszt kapnának, majd folyamodhatnának az állandó letelepedett státuszért.

Hasonló Posztok

amazon echo az asztalon

Szakértők figyelmeztetnek mindenkit, akinek Amazon Echoja van

05/09/2023
903
ford fiesta article main picture

Búcsú a Ford Fiestától

05/09/2023
884

Azok az uniós állampolgárok, akik a határnap után érkeznek az országba, az akkori uniós állampolgárokra vonatkozó bevándorlási törvények alapján kérelmezhetik a huzamosabb tartózkodás jogát és annak megfelelően maradhatnak az országban, amikor az kilép az EU-ból.

Minden javaslat a kölcsönösség elve alapján lesz szabályozva, ennek megfelelően May kérte az uniós vezetőket, hogy cserébe ők is garantálják az Európai Unió más országaiban élő britek hasonló jogait.

Körülbelül 1,2 millió brit állampolgár él az Unió más országaiban, az ajánlat tehát csak akkor léphet érvénybe, ha őket ugyanígy megilletnék ugyanezen jogok.

Új, uniós tartózkodási okmány

A sokak által bírált jelenlegi állandó letelepedési kártya helyett uniós tartózkodási okmány bevezetését tervezik. Ezzel az okmánnyal tudjuk majd bizonyítani harmadik fél felé, – mint például munkahely vagy közhivatalok – hogy jogosultak vagyunk legálisan élni és dolgozni továbbra is az Egyesült Királyság területén.

A megszerzett okmányt minden esetben be kell mutatni, ha az Egyesült Királyság területén munkát szeretnénk vállalni, bankszámlát nyitni, orvosi ellátást igénybe venni, lakást bérelni, vagy szociális juttatásokat, támogatásokat igényelni. Az uniós tartózkodási okmány nélkül nehezített lenne a fentiek igénybevétele.

Létrehoznak egy „felhasználóbarát” online digitális regisztrációs rendszert a belügyminisztérium honlapján. Szükség lehet biometrikus személyazonosító adatokra, mint például biometrikus ujjlenyomat-vétel és írisz-azonosítás.

A Home Office szerint az uniós polgárok képesek lesznek igényelni az új okmányt még a Brexit, azaz a brit EU-kilépés előtt, ez azonban nem kötelező. 2 éves türelmi időt hagynak minden uniós állampolgárnak arra vonatkozóan, hogy rendezze a státuszát az Egyesült Királyságban.

Házastársak, eltartott családtagok, gyerekek

Azok a családtagok, jelenlegi házastársak és gyermekek, akik még a Brexit előtt csatlakoznak, kiköltöznek a letelepedett státuszt megszerzett EU állampolgárokhoz az Egyesült Királyságba, szintén jogosultak lesznek az állandó letelepedett státusz igénylésére 5 év tartózkodás után. Ebben az esetben a „határnapot” nem vennék figyelembe.

Rossz hír a leendő házasulóknak

A leendő házastársakra előreláthatóan ugyanazon szabályok vonatkoznak majd, mint jelenleg egy brit állampolgár nem brit nemzetiségű házastársára. Az állandó letelepedett státuszt megszerzett EU-állampolgártól elvárás lesz a minimum 18,600 fontos éves kereset ahhoz, hogy az új házastársát legálisan Nagy-Britanniába költöztethesse.

Ez további 3,800 fonttal növekszik az első gyermek esetében és további 2,400 fonttal minden további eltartott gyermek után. Sok ezer pár esetében ez jelentős nehézséget jelent.

Mi lesz a diákokkal?

Az Egyesült Királyság „világszínvonalú” egyetemei sok külföldi diákot vonzanak. Továbbra is bátorítani szeretnék a diákokat arra, hogy a brit egyetemeket válasszák a továbbtanulásra.

A kormány garantálja, hogy a Brexit előtt érkező EU állampolgárok a 2017 szeptemberében és a 2018 szeptemberében induló egyetemi képzések esetében továbbra is jogosultak lesznek hallgatói támogatás és diákhitel igénylésére – amennyiben az rendelkezésre áll. A 2019 szeptemberében induló kurzusok esetében sajnos még nem tisztázott a helyzet.

Mikor lesz a „határnap”?

A miniszterelnök még nem tisztázta, hogy a „határnap” mikor kezdődik. Ezidáig még nem nevezte meg a konkrét időpontot, amelytől az 5 éves tartózkodás számítódni fog.

Egyelőre annyit tudhatunk, hogy ez az időpont nem lesz korábbi, mint az 50. cikkely aktiválásának időpontja, azaz 2017. március 29-e és nem lehet későbbi, mint a Brexit tervezett időpontja, azaz 2019. március 29.

May szerint később határozzák meg a pontos időpontot, amelytől az újonnan Nagy-Britanniába érkezőkre már más letelepedési szabályok és alkalmazási folyamatok vonatkoznak. E csoportba tartozók már nem számíthatnak arra, hogy garantáltan megkapják a letelepedett státuszt.

Az új rendszer várható költségeiről „ésszerű” díjat kívánnak megállapítani. További részleteket később árulnak el.


Felejtsd el a drága külföldi pénzküldést! Tudunk jobbat.

Hogyan szerezz a legjobb áron repülőjegyet? Megmutatjuk.

Szeretnéd elérni a legtöbb angliai magyart? Hirdess nálunk!

Legyél Te is a támogatónk

Mi itt az Angliai Kisokosnál azon dolgozunk, hogy eljuttassuk Hozzátok az aktuális életet érintő hasznos információkat, olyan módon, hogy akár később is elő tudjátok keresni, ha szükségetek van rá.
Nem az a célunk, hogy fölösleges, illetve felzaklató híreket juttassunk el hozzátok csak a szenzáció és az olvasottság kedvéért.
Ahhoz, hogy ezt fenn tudjuk tartani, szükségünk van anyagi forrásokra. Jelenleg az Angliai Kisokos csapata egy sok éve Angliában élő családi-baráti társaság, akik saját idejükben és erőforrásaikból építik-szépítik a Kisokost Nektek.
Ha egyetértesz a céljainkkal és Neked is hasznosak a kapott információk, ha szeretnél segíteni bennünket ebben, legyél Te is a támogatónk!

TÁMOGATÓI LINK
Címkék: állandó tartózkodási jog Nagy-Britanniaangliai hírekangliai magyarok brexitBrexitbrexit hírekBrexit időpontjabrexit márciusBrexit utánBrexit után angliai magyarokbrexit utáni jogokBrit kilépésbrit kilépés utánhírek Angliábóllondoni magyarok brexitmárcius 29 brexitMunkavállalás Angliábanmunkavállalás Angliában Brexit utánNagy-Britannia kilép az unióbólrezidens kártya ukUK Brexituk egyetem
Előző cikk

Brexit utáni jogaink, ascoti derby, szokatlan meleg

Következő cikk

Lakás- és szoba bérlés Skóciában

Gabor Attila Tompos

Gabor Attila Tompos

Gábor Attila Tompos az Angliai Kisokos tulajdonosa. Több mint egy évtizede él és tapasztal meg mindent, amit Anglia kínálhat egy magyar számára. Első kézből ismeri azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel egy új országban találjuk szembe magunkat. Gábor missziója, hogy segítse és tájékoztassa azokat a magyarokat, akik az Egyesült Királyságban élnek vagy keresik az új lehetőségeket, legyen szó munkáról, tanulásról vagy életmódról. Hisz abban, hogy a megfelelő információkkal felfegyverkezve bárki otthon érezheti magát ebben a sokszínű országban.

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legutóbbi cikkek

amazon echo az asztalon

Szakértők figyelmeztetnek mindenkit, akinek Amazon Echoja van

05/09/2023
903

Hogyan nézheted meg az online Love Island adásokat bárhonnan ingyen

05/09/2023
885

Angol Szólások és Mondások Gyűjteménye

05/09/2023
965
ford fiesta article main picture

Búcsú a Ford Fiestától

05/09/2023
884

Legyél Te is a támogatónk

Mi itt az Angliai Kisokosnál azon dolgozunk, hogy eljuttassuk Hozzátok az aktuális életet érintő hasznos információkat, olyan módon, hogy akár később is elő tudjátok keresni, ha szükségetek van rá.
Nem az a célunk, hogy fölösleges, illetve felzaklató híreket juttassunk el hozzátok csak a szenzáció és az olvasottság kedvéért.
Ahhoz, hogy ezt fenn tudjuk tartani, szükségünk van anyagi forrásokra. Jelenleg az Angliai Kisokos csapata egy sok éve Angliában élő családi-baráti társaság, akik saját idejükben és erőforrásaikból építik-szépítik a Kisokost Nektek.
Ha egyetértesz a céljainkkal és Neked is hasznosak a kapott információk, ha szeretnél segíteni bennünket ebben, legyél Te is a támogatónk!


Támogatói link

Hirdetés
Következő cikk

Lakás- és szoba bérlés Skóciában

Üdvözöllek az Angliai Kisokos hivatalos honlapján kedves olvasó! Az angliai magyarok oldala, az Angliai Kisokos egy független információs és hirdető portál, ahol mindig a legfrissebb, legaktuálisabb információkat adjuk át az angliai magyaroknak és a még otthon élő tervezgetőknek az őket leginkább érdeklő angliai témákról. Keressetek bennünket bizalommal az elérhetőségeinken. Kellemes időtöltést kívánunk az oldalainkon mindenkinek!

Népszerű

  • Az 5 legjobb ingyenes nyelvoktató alkalmazás

    59 megosztás
    Megosztás 23 Tweet 15
  • Angol Szólások és Mondások Gyűjteménye

    48 megosztás
    Megosztás 19 Tweet 12
  • Megélhetés Angliában

    57 megosztás
    Megosztás 23 Tweet 14

Legfrissebb

amazon echo az asztalon

Szakértők figyelmeztetnek mindenkit, akinek Amazon Echoja van

05/09/2023

Hogyan nézheted meg az online Love Island adásokat bárhonnan ingyen

05/09/2023

Angol Szólások és Mondások Gyűjteménye

05/09/2023
ford fiesta article main picture

Búcsú a Ford Fiestától

05/09/2023
fékezés

Gyakori vezetési szokások, amelyek károsíthatják az autódat

03/09/2023
  • Média ajánlat
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Felhasználási Feltételek
  • Kapcsolat

© 2023 Angliai Kisokos™ - Angliai Magyarok Oldala

Nincs találat
Minden találat megjelenítése
  • KEZDŐOLDAL
  • AKTUÁLIS
  • ÉRDEKESSÉGEK
  • CSALÁD
  • PROGRAMOK
  • GASZTRO
  • KULTÚRA
  • BUSINESS
  • ÜGYINTÉZÉS
  • MAGYARUL MESÉLEK

© 2023 Angliai Kisokos™ - Angliai Magyarok Oldala