Míg az erős hőhullám dél-Európát tartja sokkban, az Egyesült Királyságban jóval hűvösebb és esősebb az idő.
Az időjárás mintázatai változatlanul ugyanabban a helyzetben maradtak, és nincs valós jel arra, hogy ez változna.
Az Egyesült Királyság tehát valószínűleg nem fogja megtapasztalni ezt a szélsőséges hőséget az elkövetkező napokban vagy hetekben.
Tehát mikor várható újra melegebb idő?
Miután az Egyesült Királyságban a június rekordmeleg volt, az időjárás mintázatai jelentős változáson mentek keresztül.
Búcsút intettünk a magas nyomásnak, ami általában csendes időjárást és melegebb levegő beáramlását jelenti délről, és helyette alacsony nyomás jött létre, hozva az esőt és a hűvösebb időt.
Ez a változás a jet stream – egy magasan az atmoszférában áramló gyors szél – mozgásának köszönhető.
A jet stream északi oldalán hűvösebb északi levegő van, esőhordozó időjárási rendszerekkel. Délen pedig meleg trópusi levegő található.
A jet stream észak-déli irányú mozgása tehát meghatározza, hogy milyen meleg vagy hűvös lehet bármely helyen.
Jelenleg a jet stream közép-Európán keresztül elakadt, és ezt blokkolt időjárási mintázatnak hívjuk.
Ebben a helyzetben az időjárási rendszerek hosszú ideig ugyanazon a helyen ragadnak, és a változások csak nagyon lassan jönnek létre.
Attól függően, hol alakulnak ki, a blokkolt időjárási mintázatok szélsőséges időjárást hozhatnak – hőhullámokat és hideg időszakokat, áradásokat és aszályokat.
Dél-Európában a hőség ebben a mintázatban fokozódik, a hőmérséklet széles körben 40C fölött van, és kedden Szardíniában csúcsosodott ki 46C körül.
Hova tűnt az Egyesült Királyság nyara?
A következő egy hét-tíz nap időjárása Európában és az Egyesült Királyságban nem mutat sok változást.
A forró levegő délen marad, míg az Egyesült Királyság továbbra is a hűvösebb, esőhordozó rendszerek hatása alatt áll.
Ez természetesen éles ellentétben van a tavalyi évnek ezzel az időszakával, amikor az Egyesült Királyságban intenzív hőhullám volt, és először haladta meg a hőmérséklet a 40C-t a feljegyzések kezdete óta.
A hosszabb távú időjárás modellek azt mutatják, hogy a jet stream tovább halad északra augusztusban, ami magasabb hőmérsékleteket hozhat az Egyesült Királyságba – de nem várható, hogy olyan intenzív hőhullám lesz, mint amilyet jelenleg Dél-Európában tapasztalnak.
Az El Niño vagy a klímaváltozás tehető-e felelőssé a jelenlegi hőhullámokért?
Az El Niño a természetes klímamintázat, amely megnöveli a tengerfelszíni hőmérsékletet az keleti Csendes-óceánon. Az amerikai előre jelzők bejelentették, hogy jelenleg az El Niño uralkodik.
Ez befolyásolja az időjárási rendszereket világszerte, és végül, a Csendes-óceánban lévő extra hővel növeli a globális átlaghőmérsékletet.
Azonban az El Niño csak most kezdődött, és ezért azt várjuk, hogy a vele kapcsolatos felmelegedés később idén és 2024-ben fog bekövetkezni.
A jelenlegi hőhullámokat az északi féltekén tehát nem lehet az El Niño-nak tulajdonítani.
Bár a nyári hőmérséklet bizonyos helyeken meghaladhatja a 40C-t, a jelenlegi hőhullámok nagysága és hossza inkább szokatlan, mint a “csak nyár”.
Jelenleg mindenfelé helyi és országos rekordokat látunk, nem csak a megfigyelt maximális hőmérsékletekre, hanem arra is, hogy mennyi ideig tartott a hőség.
Például Phoenixben, Arizonában a hőmérséklet hétfőn meghaladta a 43C-t (110F) a 18. egymást követő napon, ami megfelel a 1974-es rekordnak. Nemcsak hogy kedden megdönti ezt a rekordot, de a 43C feletti hőmérsékletet a jövő héten is várják.
Hogy a klímaváltozás milyen hatással van a jelenlegi hőhullámért felelős blokkolt időjárási mintázatokra, az bonyolult és nem teljesen tisztázott.
Azonban, amikor ilyen időjárási mintázatokat kapunk, a tudósok világosak.
Az ilyen mintázatok által hozott időjárási szélsőségek – mint például a hőhullámok – valószínűleg gyakoribbá, intenzívebbé válnak, és hosszabb ideig tartanak. Ezért ez olyasmi, amihez az embereknek a jövőben gyakrabban kell majd alkalmazkodniuk.