A Ryanair főnöke, Michael O’Leary arra sürgette a brit kormányt, hogy a Brexit utáni politikában “gyakorlatiasabb, józanabb” megközelítést alkalmazzon, hogy több európai munkavállaló tölthesse be az üres állásokat.
O’Leary úr elmondta, hogy a kontinentális Európából is alkalmazhatna embereket olyan munkakörökre, amelyeket nem tud brit munkavállalókkal betölteni, de nem tud vízumot szerezni számukra.
Az ilyen vízumok kiadásának megkönnyítése segítene enyhíteni a légi közlekedésben jelentkező zavarokat – mondta.
A kormány azt mondta, hogy azt szeretné, ha a cégek az Egyesült Királyságból érkező munkavállalókba fektetnének be.
Bizarr helyzet
O’Leary úr azt mondta: “Jelenleg több ezer embert tudok felvenni Portugáliában, Olaszországban, Franciaországban, Németországban, pontosan ugyanolyan bérekért, mint amilyeneket az Egyesült Királyságban fizetek, csak éppen nem tudom őket felvenni az Egyesült Királyságban.
Jelenleg az a bizarr helyzet áll fenn, hogy az Egyesült Királyságban vízumot kaphatok marokkóiakra, akiket be tudok hozni, hogy kabinszemélyzetként dolgozzanak. De nem kapok vízumot portugál, olasz vagy szlovák fiataloknak. Egyszerűen csak egy kicsit több józan észre és gyakorlatias megközelítésre van szükségünk a Brexit végrehajtásához” – mondta a BBC Radio 4 rádiónak.
Szerinte az ilyen vízumok engedélyezése segítene enyhíteni a jelenleg egyes repülőtereken tapasztalható zavarokat, és enyhítené a szakképzettségi hiányt más területeken.
“Az Egyesült Királyságban nincs elég ember, aki hajlandó lenne elvégezni ezeket a munkákat… különösen a nyári csúcsidőszakokban és különösen a repülőtereken. A repülőtéri kiszolgáló személyzet és a repülőtéri biztonsági személyzet felvétele valóban nehézségekbe ütközik, különösen délkeleten, az olyan repülőtereken, mint a Gatwick, a Heathrow és a Manchester.” – mondta.
O’Leary úr világossá tette, hogy nem ért egyet a Brexittel, de azt mondja, tiszteletben tartja az EU-ból való kilépésről szóló döntést.
A kormány szóvivője azt mondta: “Az EU-ból való kilépés lehetővé tette számunkra a pontalapú bevándorlási rendszer bevezetését, és azt szeretnénk, ha a munkáltatók hosszú távú beruházásokat eszközölnének az Egyesült Királyság hazai munkaerőpiacán, például képzést, béremelést és jobb karrierlehetőségeket, ahelyett, hogy a külföldről érkező munkaerőre támaszkodnának.
Szolgáltatási zavarok
Annak ellenére, hogy jelenleg Franciaországban, Belgiumban és Spanyolországban a bérek és a feltételek miatt ipari viták folynak, a Ryanair szenvedte el a legkevesebb fennakadást és járattörlést a nagy európai légitársaságok közül az elmúlt hónapokban.
Az OAG légiközlekedési tanácsadó cég adatai szerint 2022 első hat hónapjában a Ryanair a járatok 0,3%-át törölte, szemben a British Airways 3,5%-os és az Easyjet 2,8%-os eredményével.
A Ryanair vezetője azt állítja, hogy ez tükrözi a légitársaság “erős mérlegét”, amellyel a Covid-ba indult, ami lehetővé tette a vállalat számára, hogy a világjárvány csúcspontján is megtartsa a személyzetet, bár csökkentett fizetéssel, és fenntartsa a képzést, hogy a korlátozások feloldásakor gyorsan folytathassák a működést.
O’Leary úr úgy véli, hogy az uniós munkavállalók mozgására vonatkozó korlátozások enyhítése a szakemberhiánnyal küzdő ágazatokban alacsonyabb szinten tartaná a költségeket, és így a fogyasztók számára is alacsonyan tartaná az árakat.
“Az emberek jó szolgáltatást és alacsony árakat akarnak. Ehhez pedig versenyképes gazdaságra van szükség. Egyszerűen elfogadhatatlan, hogy a britek nagy többségéhez fordulva azt mondjuk, hogy ‘kérem, fizessenek 20%-kal magasabb élelmiszerárakat’, miközben nincs, aki szedje vagy betakarítsa az élelmiszert.”.
A kritikusok szerint azonban a munkavállalók szélesebb körének lehetővé tétele csökkenti a béreket.
A Közlekedési Minisztérium pedig korábban megjegyezte, hogy számos országban fennakadások voltak a munkaerőhiány miatt. “Nem nyilvánvaló, hogy a “több bevándorlás” feliratú karhoz való nyúlás megoldja a problémát” – közölte.
A Ryanair főnöke elismeri, hogy a nyár folyamán az utazók egy része valószínűleg több fennakadással fog szembesülni, de azt mondja, hogy a csúcsidőszak után ez a helyzet rendeződni fog.
“Azt hiszem, mindenki képes lesz időben felvenni a személyzetet és felkészülni, amíg nem lesznek kedvezőtlen Covid fejlemények”.