Az Institute for Fiscal Studies (IFS) szerint az angliai hallgatók és diplomások akár 12 százalékos kamatot is fizethetnek hiteleik után idén ősszel.
A kamatláb 2023 márciusában süllyed, ekkor lép életbe a kamatplafon.
Az IFS szerint a kamatok hullámvasútja áll előttünk, de a törlesztésre gyakorolt hosszú távú hatás nem lesz nagy.
A diplomáért 2023-tól induló hallgatók esetében alacsonyabb szinten rögzítik a kamatot.
A jelenleg Angliában egyetemen tanulók kölcsönének kamatát úgy számítják ki, hogy az infláció kiskereskedelmi árindexének (RPI) 3%-át adják hozzá.
Ez egy sor költség időbeli változásán alapul, beleértve a lakhatást is.
Sokan, akik diplomájuk megszerzésén dolgoznak, nem veszik észre, hogy tanulmányaik alatt kamatot számítanak fel, amíg meg nem kapják az első nyilatkozatot az egyetem befejezését követő évben.
A diploma megszerzése után a kamat a fizetéshez van kötve, így a 27 295 GBP vagy annál kevesebbet keresők RPI-t fizetnek, bár nem fizetnek vissza tőkét addig, amíg éves szinten meg nem keresik ezt az összeget.
Azoknak a diplomásoknak, akik évente többet keresnek, RPI+3% kamatot számítanak fel.
A szerdán megerősített RPI-adat a következő tanévre vonatkozó kamatlábat határozza meg, ami azt jelenti, hogy az idei 4,5%-ról 2022 szeptemberétől 12%-ra ugrik.
Ez a legmagasabb arány, amióta Angliában 2012-ben 9000 fontra emelték az egyetemisták tandíját.
Hillary Gyebi-Ababio, a Diákok Országos Szövetsége képviselője “brutálisnak” minősítette az adatokat.
A diákhitel maximális kamatának 12%-ra emelése diákok ezreit fogja visszatartani attól, hogy egyetemre menjenek, és páratlan bizonytalanságot okoz a hitelüket már most törlesztő diplomások milliói számára, mivel az adósságlevelükre több ezer font kerül felszámításra. “
Amikor 2017-ben a kamatok valamivel több mint 6%-ot értek el, ez politikai vitát váltott ki arról, hogy a rendszer igazságos-e.
Az IFS szerint egy nagyon jól kereső friss diplomásnak, több mint évi 49 130 GBP kereset után ez 3000 GBP kamatköltséget jelent hat hónapon át 50 000 GBP kölcsön egyenleg esetén.
Egy alacsonyabb keresetű diplomás kamata a jelenlegi 1,5%-ról 9%-ra emelkedik.
A 27 295 GBP bevételi küszöb alatt kereső diplomás esetében a hat hónapos magasabb kamatláb körülbelül 2300 GBP kamatot jelentene.
Ez a legutóbbi emelés rövid, éles kiugrás lesz, mert az angliai diákhitelre vonatkozó törvényben meghatározott limit 2023 márciusában, hat hónappal az emelés után lép életbe.
A törvény szerint a diákhitel kamata nem lehet magasabb, mint a bankokból felvehető fedezetlen kereskedelmi hiteleké.
Az IFS-szel összhangban a jelenlegi becslések szerint a kamat valószínűleg 7%-ra esik vissza 2023 márciusában.
Sokak számára ez a rövid kiugrás és az elkövetkező néhány évben esetlegesen bekövetkező egyéb 7% és 9% közötti ingadozások összességében nem fognak nagy különbséget tenni a visszafizetendő összegben.
Tehát az IFS szerint a fő kockázat az, hogy elriaszthat néhány potenciális hallgatót, akik nem értik a bonyolult rendszert, vagy a nagyon jól kereső diplomásokat, akiknek kísértése lehet, hogy felhasználják megtakarításaikat, hogy kifizessék fennmaradó hitelüket.
Azt sugallja, hogy a politika módosítható annak érdekében, hogy az elkövetkező években kiegyenlítse az általa “vad kilengések”-ként leírtakat.
“A maximális arány 2022 szeptembere és 2023 februárja között eléri a 12%-os szemet szúró szintet, 2024 szeptembere és 2025 márciusa között pedig a nulla körüli mélypontot” – közölte az IFS.
“Ennek nincs igazi gazdasági oka. A diákhitel kamatainak alacsonynak és stabilnak kell lenniük, tükrözve a kormány saját hitelfelvételi költségeit.”
Az Oktatási Minisztérium szerint a diákhiteleket a kereskedelmi hitelekkel ellentétben számos módon védik.
A szóvivő hozzátette: „A diákhitel havi törlesztőrészlete a jövedelemhez kötődik, nem a kamatokhoz vagy a felvett összegekhez, a törlesztési küszöb alatt kereső hitelfelvevők pedig egyáltalán nem törlesztenek.
“Az IFS-jelentés egyértelművé teszi, hogy a kamatlábak változásai korlátozott hosszú távú hatást gyakorolnak a törlesztésekre, és a Költségvetési Felelősségi Hivatal előrejelzése szerint az RPI 3% alatt lesz 2024-ben.”
A 2012 utáni hitellel rendelkező jelenlegi hallgatók és diplomások esetében a kifizetetlen egyenleg 30 év elteltével kerül leírásra a közpénzekből.
A 2023-tól Angliában végzett hallgatók diákhitel-rendszere eltérő lesz a 2012 óta tartó legnagyobb változások következtében.
Akár 40 évig is vissza kell fizetniük, ami azt jelenti, hogy a legtöbbet keresők kevesebbet fizetnek, mivel gyorsabban törlesztik a hitelt.
A középkeresetű diplomások többet fognak fizetni a jelenlegi rendszerhez képest, és ez összességében azt jelenti, hogy sok diplomás hosszabb ideig és többet fizet.
Az új rendszerben élők számára azonban csak az RPI inflációs mérőszáma szerint rögzítik a kamatlábakat – mind a jelenlegi hallgatók, mind a leendő diplomások esetében.