Több tucat új hirtelen hepatitises esetet fedeztek fel kisgyermekeknél Nagy-Britanniában, miközben a tudósok továbbra is keresik a legutóbbi megbetegedési hullám okát.
Az Egyesült Királyság Egészségügyi Biztonsági Ügynöksége (UKHSA) szerint összesen 145 hepatitises – májgyulladás – esetet fedeztek fel 10 év alatti gyermekeknél. Ez 34-szeres emelkedést jelent hétfő óta.
Eddig 10 gyerek kapott májátültetést.
Az UKHSA szerint a megerősített esetek közül 108 Angliában, 17 Skóciában, 11 Walesben és kilenc Észak-Írországban található.
Az esetek túlnyomórészt öt évnél fiatalabb gyermekeknél fordulnak elő, akiknél hasmenés és hányinger voltak a kezdeti tünetek, majd sárgaság jelentkezett.
Míg a szokásos, fertőző hepatitist okozó vírusokat nem mutatták ki az érintett gyermekeknél, az eddig vizsgált esetek tucatjában azonosítottak adenovírust.
Az adenovírus fertőzéssel való valószínű kapcsolat ellenére ezekről a vírusokról nem ismert, hogy ilyen tüneteket okoznának, és az egészségügyi hatóságok aktívan vizsgálják az egyéb lehetséges hozzájáruló tényezőket, például egy másik fertőzést – beleértve a Covid-19-et – vagy egy környezeti okot.
Az UKHSA azt is vizsgálja, hogy szerepet játszhat-e a koronavírus-járvány alatti csökkent expozíció miatti fokozott érzékenység, vagy változás történt-e az adenovírus genomjában.
„Tudjuk, hogy ez aggasztó időszak lehet a kisgyermekes szülők számára” – mondta Dr. Meera Chand, az UKHSA klinikai és új fertőzésekért felelős igazgatója.
„Rendkívül kicsi annak a valószínűsége, hogy gyermekénél hepatitis alakul ki. Mindazonáltal továbbra is emlékeztetjük a szülőket, hogy legyenek figyelmesek a hepatitis tüneteire – különösen a sárgaságra, amely a legkönnyebben sárgás árnyalatként észlelhető a szemfehérjén –, és ha aggálya van, forduljon orvosához.
„A normál higiéniai intézkedések, beleértve az alapos kézmosást és annak biztosítását, hogy a gyerekek is megfelelően mossák meg a kezüket, segítenek csökkenteni számos gyakori fertőzés terjedését.
“Mint mindig, azoknak a gyerekeknek, akiknél olyan tünetek jelentkeznek, mint a hányás és hasmenés, otthon kell maradniuk, és csak 48 órával a tünetek megszűnése után térhetnek vissza az iskolába vagy az óvodába.”
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint múlt csütörtökig legalább 169 esetet jelentettek 11 európai országban és az Egyesült Államokban. A túlnyomó többséget az Egyesült Királyságban azonosították, ami egyes szakértők szerint valószínűleg annak köszönhető, hogy az Egyesült Királyság jobb jelentési rendszerrel rendelkezik.
Az eddig tesztelt globális esetek közül legalább 74-ben mutatták ki az adenovírust, 19 esetben pedig Covid-19 és adenovírus együttes fertőzését mutatták ki – közölte a WHO.
„További vizsgálatra szorulnak olyan tényezők, mint a kisgyermekek fokozott fogékonysága az adenovírus alacsonyabb szintje miatt a Covid-19 világjárvány idején, egy új adenovírus esetleges megjelenése, valamint a SARS-CoV-2 társfertőzés. – mondta a WHO.
„A Covid-19 oltások mellékhatásaival kapcsolatos hipotézisek jelenleg nem támaszthatók alá, mivel az érintett gyermekek túlnyomó többsége nem kapott Covid-19 elleni védőoltást.”
Deirdre Kelly professzor, a Birmingham Women’s and Children’s NHS Trust gyermekhepatológusa, aki az UKHSA-val együttműködve dolgozik az esetek kivizsgálásán, azt mondta a The Guardiannek, hogy a megugrás valószínűleg a koronavírus-járványhoz kapcsolódik.
A kutatók találtak egy 1924-es orvosi jelentést, amely leírja, hogy az 1918-as influenzajárvány nyomán is megnövekedett a gyermekek hepatitises eseteinek száma, mondta Dr. Kelly, majd hozzátette: „Akkor is megugrott a hepatitis, ami bámulatos.”