A brit kormány nemrég bejelentett bevándorlási reformjai nemcsak az újonnan érkezőkre vonatkozhatnak, hanem azokra is, akik már évek óta az Egyesült Királyságban élnek. A BBC információi szerint a kormány olyan tervezetet készít elő, amely szerint a letelepedéshez szükséges időtartam 5 évről 10 évre nő, és ezt visszamenőleg is alkalmazhatják azokra, akik 2020 óta érkeztek az országba.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Eddig azok, akik legálisan éltek és dolgoztak az Egyesült Királyságban öt éven keresztül, jogosulttá válhattak az úgynevezett „indefinite leave to remain” (végleges letelepedés) státuszra, majd egy évvel később brit állampolgárságra is pályázhattak. A most bejelentett reform szerint azonban a legtöbb migránsnak ezentúl tíz évet kell várnia a letelepedés lehetőségére – és nemcsak az új vízumkérelmezőknek, hanem az országban már tartózkodóknak is.
A tervezet szerint a változás közérdekű konzultációt követően léphet érvénybe, de a BBC szerint a hivatalos dokumentum, amelyben ez részletesen szerepel, néhány héten belül megjelenik.
Milyen kivételek lesznek?
A jelenlegi információk alapján a brit állampolgárok nem brit családtagjai továbbra is öt év után kérhetik a letelepedési engedélyt. Emellett rövidebb várakozási idő érvényesülhet azok esetében, akik kimagasló módon járulnak hozzá az Egyesült Királyság gazdaságához vagy társadalmához – például magas adófizetés, kulcsfontosságú ágazatokban való munkavégzés vagy közösségi szerepvállalás révén.
Miért vezetik be a szigorítást?
A kormány szerint a jelenlegi ötéves szabály miatt a következő években jelentősen megnövekedhetne a letelepedési és állampolgársági kérelmek száma – különösen a 2020 utáni bevándorlási hullám következményeként. Sir Keir Starmer miniszterelnök a hét elején tartott beszédében hangsúlyozta: „A letelepedés kiváltság, nem jog. Aki dolgozik, hozzájárul az ország fejlődéséhez, az könnyebb utat kap, másoknak viszont többet kell bizonyítaniuk.”
A hivatalos adatok szerint a nettó migráció 2023 júniusában érte el a csúcsot 906 000 fővel, míg 2024-re 728 000-re csökkent, de ez még mindig jelentősen meghaladja a Brexit előtti éveket.
A közösség reakciói: „Elárultak minket”
A bejelentés heves reakciókat váltott ki a bevándorlók körében. Egy Isa nevű férfi, aki három éve érkezett az Egyesült Királyságba feleségével együtt, csalódottságának adott hangot a BBC Radio 5 Live műsorában. Mint mondta, „ez átverés, árulás”. Eredeti terveik szerint két év múlva már jogosultak lettek volna letelepedésre, de most úgy tűnik, öt évvel meghosszabbodik a várakozás. Isa úgy nyilatkozott, hogy emiatt akár az Egyesült Államokba is átköltözhetnek, mert elvesztették bizalmukat a brit rendszerben.
A férfi felesége szakképzett munkavállalói vízummal dolgozik egy technológiai cégnél, ő maga pedig hozzátartozóként van jelen az országban. Szerinte ez a szabályozás azt is eredményezheti, hogy egyes nemzetközi cégek – amelyek főként külföldi munkavállalókra építenek – bezárják brit irodáikat. „Sokan, akik tehetséggel és képzettséggel érkeztek, most elbizonytalanodtak. Nem tudjuk, mire számíthatunk holnap.”
Jogvédők és szakértők figyelmeztetései
Az Oxfordi Egyetem Migrációs Megfigyelőközpontja szerint a tízéves letelepedési útvonal jóval szigorúbb, mint a legtöbb más fejlett országban, bár hasonló a svájci vagy japán rendszerhez. Szakértők szerint a szigorítás önmagában nem fogja jelentősen csökkenteni a bevándorlási számokat, viszont több vízumdíjbevételt eredményezhet a kormány számára, és hosszabb ideig tartja a bevándorlókat olyan státuszban, amely kevesebb jogot biztosít számukra.
A végleges letelepedési engedéllyel rendelkezők szabadon élhetnek, dolgozhatnak és tanulhatnak az Egyesült Királyságban, jogosultak bizonyos szociális támogatásokra, és állampolgársági kérelmet is benyújthatnak. Az új szabályozás tehát jelentős késést és bizonytalanságot eredményezhet sokak számára.
Enny Choudhury, a Bevándorlók Jóléti Tanácsának (Joint Council for the Welfare of Immigrants) társigazgatója egyenesen „kegyetlen árulásnak” nevezte az új szabályt. Mint mondta: „Ezek az emberek már életet építettek itt, közösségeink tagjai, barátaink és szomszédaink. A szabályok ilyen mértékű módosítása adósságba és lelki bizonytalanságba taszíthatja őket.”
Mire számíthatnak a magyarok?
A magyar közösség számára ez a hír különösen aggasztó lehet, főleg azoknak, akik az elmúlt 4-5 évben érkeztek, és már tervezték a letelepedési kérelmüket. Mivel a kormány még nem véglegesítette a részletszabályokat, érdemes figyelemmel kísérni az eseményeket, és minél előbb információt kérni egy megbízható bevándorlási tanácsadótól.
A kormány a következő hónapokban várhatóan további részleteket hoz nyilvánosságra, és konzultációt indít a letelepedési szabályok változásáról. Az Angliai Kisokos természetesen figyelemmel kíséri a fejleményeket, és magyar nyelven, közérthetően fogja összefoglalni a hivatalos tájékoztatásokat.
Ha téged is érinthet a változás, vagy kérdésed van, írj bátran kommentben vagy üzenetben – segítünk eligazodni az új szabályok között. Kövesd az Angliai Kisokost a Facebookon vagy weboldalunkon, hogy mindig első kézből értesülj a legfrissebb bevándorlási hírekről.
Related Posts
- Az Egyesült Királyságba érkező ukrán menekültek ingyenesen utazhatnak a vonaton
- Az energiaszolgáltatókat felszólították, hogy vizsgálják felül a megugró direct debiteket
- Visszacsempészte valaki Darwin eltűnt naplóit a Cambridge-i Egyetem könyvtárába
- A becsült ár tízszereséért, másfél millió fontért kelt el a 18. századi kínai váza