(MTI) – Katonai parádéval és többórás színpompás felvonulással ért véget vasárnap Londonban a brit uralkodó platinajubileuma, vagyis trónra lépésének 70. évfordulója alkalmából szervezett négynapos hatalmas ünnepségsorozat.
II. Erzsébet a negyvenedik angol-brit uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmost 1066 karácsonyán a londoni Westminster apátságban királlyá koronázták, de a 96 esztendős királynő egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő az angol trónon.
A négynapos hatalmas rendezvénysorozaton 7800-an léptek fel, az események közvetítését a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi becslése szerint világszerte egymilliárd néző kísérte figyelemmel.
Messze a legnagyobb rendezvény a Buckingham-palota előtt tartott, vasárnap hajnalba nyúló két és fél órás koncert volt.
A négynapos hétvégén Londonban és országszerte több tízezer utcabált és pikniket rendeztek.
Ezek közül messze a legnagyobb a windsori királyi rezidencia nyilvánosan látogatható, Long Walk nevű, 4,2 kilométer hosszú sétaútján volt, ahol vasárnap 488 piknikasztalhoz ülhetett le az a hozzávetőleg háromezer szerencsés helybéli, akinek jutott részvételi jegy.
Vasárnapi adatok szerint az Egyesült Királyság egészében 85 ezer hasonló lakossági utcabál és piknik volt a négy nap alatt.
Az ünnepségsorozatot záró többórás vasárnapi katonai parádé és felvonulás a Whitehall kormányzati negyedétől indult, és a vörös aszfaltjáról híres Mall sugárúton jutott el a Buckingham-palotáig.
Az élen a királyi hintóállomány egyik legrégibb és leghíresebb példánya, a rendkívül díszes kivitelezésű, 1762-ben épült, aranyozott festésű Gold State Coach haladt.
A királynő nem ült a hintóban, de a hat ló vontatta, négytonnás jármű ablakára vetítettek róla egy felvételt, amely 27 éves korában, koronázásának napján készült róla, és amelyet hologram-technikával teljesen élethűvé varázsoltak.
Ez a hintó szállította II. Erzsébet királynőt a londoni Westminster apátságban 1953-ban tartott koronázási ceremóniára.
A katonai parádét felvonulás követte, a királynő uralkodásának eddigi hét évtizedét végigkísérő divatirányzatok, autótípusok, technikai eszközök és zenei stílusok színpompás megjelenítésével, színházi sikerek részleteinek rögtönzött előadásaival.
Különösen hangos sikert aratott az elmúlt évtizedek James Bond-filmjeiben feltűnt csodaautók felvonulása.
A parádét Ed Sheeran énekes és a nemzetközi celebvilág kétszáz más képviselője zárta, akik a többszázezres ünneplő tömeggel együtt énekelték el az uralkodó tiszteletére a brit nemzeti himnuszt.A királynő, aki visszatérő mozgásproblémái miatt a négynapos ünnepségsorozat több eseményéről távol maradt, ezúttal jelen volt, a tömeg egetverő üdvrivalgása közepette megjelent a Buckingham-palota teraszán és családtagjai társaságában ott hallgatta meg a platinajubileumi hétvégét záró himnuszt.
Related Posts
- Offshore botrány, személycsere a kabinetben, Emlékezés napja
- Új 1 fontos érme kerül forgalomba
- Először klónoztak egeret fagyasztva szárított bőrsejtekből
- A tinédzsereknek a GCSE-n túl is tanulniuk kellene matematikát és angolt, mondja Rishi Sunak, aki egy új “brit érettségit” kíván bevezetni.
- Ezek az egészségügyi és szociális adóval (NI) kapcsolatos újdonságok
- Menopauzás hőhullámokat idéző mellényt viselt néhány brit parlamenti képviselő, hogy felhívja a figyelmet egy gyógyszer hiányára
- Miért nem működnek az angol tanulási módszerek?
- A Londonba tartó vonatok valószínűleg “rendkívül telítettek” lesznek