Angliában az NI szám azaz a National Insurance Number felel meg a magyar tb-és adószámnak. Ha valaki munkát szeretne vállalni Angliában, az NI szám igénylése, NI interjú az egyik legfontosabb teendője az Angliába való megérkezést és az angliai letelepedést követően.
Az NI szám igénylése, NI interjú szükséges ahhoz, hogy kiállítsák számunkra az NI (NINO) számot Angliában. Az NI számra szükség van különböző angliai családtámogatások, juttatások, brit tanulmányi támogatások igénybevételéhez is, azonban nagyon fontos, hogy a munkába állásnak nem feltétele!
Ha képesek vagyunk bizonyítani, hogy jogunkban áll az Egyesült Királyságban élni és dolgozni, el lehet kezdeni dolgozni az NI szám megléte nélkül is, és menet közben igényelni akár a munkahely segítségét igénybe véve, akár egyénileg.
Ettől függetlenül érdemes minél hamarabb beszerezni, az országba való megérkezést követően, mivel a legtöbb brit munkáltató előnyben részesíti azt a munkavállalót, akinek az NI száma már megvan de legalábbis van egy időpontja NI interjúra.
Az NI számot az angol adóhivatal HM Revenue and Customs (HMRC) állítja ki. A kiállításhoz előzetesen egy személyes interjún meg kell jelenni. Az NI szám igénylése telefonon történik.
Az NI szám igényléséhez illetve az NI interjúra időpontkéréshez fel kell hívnunk ezt a telefonszámot: 0800 141 2075 (hétfő-péntek 8-18 óra között hívható).
[amp-cta id=”12396″]
A telefonbeszélgetéskor a következő adatokat kérdezik:
- Neved
- Születési adataid
- Állampolgárságod
- Lakcímed (angliai)
- Útlevél vagy személyi igazolvány számod
- Mikor érkeztél az országba
- Jelenleg dolgozol-e vagy csak tervezed a munkavállalást
- Telefonos elérhetőséged
A beszélgetés végén az ügyintéző általában felajánl egy időpontot a lakóhelyedhez közeli Job Centerbe, ahol személyesen meg kell majd jelenned.
Ezt megerősítve a telefonbeszélgetést követően néhány napon belül kapni fogsz egy levelet a brit munka- és nyugdíjügyi minisztériumtól (DWP), amiben közlik az NI interjú helyét és időpontját.
A levél tartalmazni fogja, hogy mit vigyünk magunkkal az interjúra, de azokon kívül érdemes eredeti születési és házassági anyakönyvi kivonatokat is elvinni a későbbi félreértések elkerülése végett. Ha már van munkahelyünk Angliában, vigyük magunkkal a munkaszerződést és a fizetési papírt is (payslip).
Kizárólag eredeti okmányokat fogadnak el. Kísérőt vihetünk magunkkal, ha szükséges. A megadott időpontra pontosan kell megérkezni, késést nem fogadnak el. Az NI interjún, – ami kb. 10-15 perces beszélgetésből áll – a következő kérdéseket fogják nekünk szegezni:
- Ki vagy és honnan jöttél?
- Mikor érkeztél az Egyesült Királyságba?
- Mi célból érkeztél az Egyesült Királyságba?
- Mennyi ideig szándékozol az Egyesült Királyságban tartózkodni?
- Van-e már állásod, ha igen, hol és mit dolgozol?
- Tanulsz-e valahol?
- Aktív munkakereső vagy-e?
- Miért akarsz NI számot?
- Milyen nemzetiségű vagy?
- Mikor születtél?
- Mikor költöztél a jelenlegi (UK) lakcímedre?
- Tudod-e igazolni a jelenlegi (UK) lakcímedet?
- Van-e elegendő megtakarított pénzed, hogy eltartsd magad addig, amíg munkát és fizetést kapsz?
- Akarsz-e segélyt igényelni?
FONTOS! Nagyon figyelj arra, hogy a nevedet pontosan írják le, mert később nagyon körülményes kijavíttatni.
Az interjút követően kb. 2 héten belül elküldik levélben az NI számodat. A szám életed végéig ugyanaz marad abban az esetben is, ha időközben hosszabb időre elhagyod Angliát és valamikor később visszatérsz. Kártyát ne várjatok mert megszüntették. Az NI számot tartalmazó levelet kell megőrizni.
Az NI számot minél előbb mondd meg a munkáltatódnak, mert amíg ezzel nem rendelkezel, rossz adókódba tehetnek és a szükségesnél több adót vonhatnak le a fizetésedből (emergency tax code).
A befizetett adó többletet természetesen később visszaigényelheted, de jobb megelőzni a túl sok levonást, ha lehetséges.
Related Posts
- Orosz oligarchák nem javíttathatják repülőgépeiket és hajóikat Nagy-Britanniában
- Hivatásos jogosítvány Angliában
- Családi pótlék Angliában-Child Benefit
- Tragikus miniszterelnöki beszéd, összeomlott a Monarch légitársaság
- Boris Johnsont figyelmeztetették, hogy a Partygate miatti bizalmi szavazás „elkerülhetetlen”
- Az állami nyugdíj elérheti a 10 600 GBP-t minden idők legnagyobb emelkedésével
- „Európa valaha volt legnagyobb szárazföldi ragadozóját” fedezték fel az Egyesült Királyságban
- Kétmillió EU-állampolgár kért brit letelepedési engedélyt